Մի շարք երկրների դեսպաններ Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ այցելել են Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ծիծեռնակաբերդ այցելելու վերաբերյալ դեսպանները հրապարակումներ են կատարել։
«ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Փիթեր Անդրեոլին ծաղիկներ դրեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին»,-հայտնել են ԱՄՆ դեսպանությունից:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր է այցելել նաև ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը՝ ծաղիկներ խոնարհելով զոհերի հիշատակին։
«1914–1921 թվականներին հայերի նկատմամբ իրականացված կոտորածներն ու այլ հանցագործությունները սարսափելի ողբերգություն էին։ Կարևոր է հիշել բոլոր  զոհերին ու տուժածներին՝ միաժամանակ աշխատելով Հայաստանի և տարածաշրջանի խաղաղ ու կայուն ապագայի ուղղությամբ»,-հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը։
Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի՝ Ծիծեռնակաբերդ է այցելել նաև ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության դեսպան Էրիկ Դե Մույնքը։
«Այս հիշատակման պահը մեզ ստիպում է խորհել անցյալի մասին և վերահաստատել մեր համատեղ հանձնառությունը մարդկային արժանապատվությանն ու երկխոսությանը»,-գրել է Բելգիայի դեսպանը։
Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ Ծիծեռնակաբերդ է այցելել նաև ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպան էվա Սունդքուիսթը։

Послы нескольких стран почтили память жертв Геноцида армян в Цицернакаберде
Послы ряда стран, аккредитованных в Республике Армения, посетили Цицернакаберд, чтобы почтить память невинных жертв Геноцида армян начала ХХ века.
Как сообщает Арменпресс, послы опубликовали информацию о своем визите в Цицернакаберд по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
«Временный поверенный в делах США Питер Андреоли возложил цветы к Вечному огню Мемориального комплекса в Цицернакаберде, отдав дань памяти 1,5 миллионам армян», — сообщило посольство США.
Посол Великобритании в РА Александра Коул также посетила Мемориальный комплекс в Цицернакаберде, возложив цветы в память о жертвах.
«Массовые убийства и другие преступления, совершенные против армян в 1914-1921 годах, — это ужасная трагедия. Важно помнить обо всех жертвах и погибших, работая над мирным и стабильным будущим для Армении и региона», —посол Коул.
В память о жертвах Геноцида армян посол Королевства Бельгия в Республике Армения Эрик Де Мунк также посетил Цицернакаберд.
«Этот момент памяти заставляет нас задуматься о прошлом и подтвердить нашу общую приверженность человеческому достоинству и диалогу», — написал посол Бельгии.
По случаю годовщины Геноцида армян посол Швеции в Республике Армения Ева Сундквист также посетила Цицернакаберд.