Մենք գլուխ ենք խոնարհում զոհերի հիշատակի առջև և մեր համերաշխությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին. Չեխիայի դեսպան
Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեսպանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ կից տարածելով նաև լուսանկար Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից։
«Այցելեցի Ծիծեռնակաբերդ և հարգանքի տուրք մատուցեցի սարսափելի իրադարձությունների անմեղ զոհերի հիշատակին։ Այսօր լրանում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 111-րդ տարելիցը։ Մենք գլուխ ենք խոնարհում զոհերի հիշատակի առջև և մեր համերաշխությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին»,-գրել է Չեխիայի դեսպանը։
Պետր Պիրունչիկը նաև մեջբերում է կատարել ավելի քան մեկ դար առաջ գործունեություն ծավալած չեխ ճանապարհորդ և մարդասեր Կարել Հանսայի «Արևելքի սարսափները» գրքից, որտեղ հեղինակը վկայում է հայ ժողովրդի տառապանքների մասին և նրանց ողբերգության մասին պատմում է չեխ հասարակությանը։
Չեխիայի դեսպանի բնորոշմամբ՝ գրքի հեղինակի խոսքերը մնում են հիշողության, ճշմարտության և մարդկայնության կարևորության հզոր հիշեցում։
«Ես տեսա տառապող ժողովրդի անվերջ քարավաններ՝ ուժասպառ, քաղցած և մարդկային արժանապատվությունից զրկված։ Հայ ժողովուրդը դատապարտված էր ոչ միայն ֆիզիկական ոչնչացման, այլև աներևակայելի տառապանքների»,-գրել է Պետր Պիրունչիկը՝ մեջբերելով Կարել Հանսայի տողերը։
ՀՀ-ում Չեխիայի դեսպանը հավելել է, որ այս վկայությունները մեզ հիշեցնում են, որ հիշողությունը միայն անցյալի մասին չէ. դա մարդկային արժանապատվության, կարեկցանքի և ապագայում նման վայրագությունների կանխարգելմանը նվիրվածությունն է։
«Ինը տարի առաջ՝ 2017 թվականի ապրիլի 25-ին, Չեխիայի խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»,-եզրափակել է Պիրունչիկը։

Мы склоняем голову перед памятью жертв и выражаем нашу солидарность с армянским народом: посол Чехии
Посол Чешской Республики в Республике Армения Петр Пирунчик посетил Мемориальный комплекс Цицернакаберд, чтобы почтить память невинных жертв Геноцида армян.
Как сообщает “Арменпресс”, посол написал об этом на своей странице в Facebook, поместив фотографию в Мемориальном комплексе Цицернакаберд.
“Я посетил Цицернакаберд и почтил память невинных жертв ужасных событий. Сегодня исполняется 111 лет со дня Геноцида армян. Мы склоняем головы перед памятью жертв и выражаем солидарность с армянским народом”, — написал посол Чехии.
Петр Пирунчик также процитировал фразу из книги чешского путешественника и гуманиста Карела Ганзы “Ужас Востока”, в которой автор свидетельствует о страданиях армянского народа и рассказывает чешскому обществу об этой трагедии.
По словам посла Чехии, слова автора книги остаются мощным напоминанием о важности памяти, истины и гуманности.
“Я видел бесконечные караваны страдающего народа, измученного, голодного и лишенного человеческого достоинства. Армянский народ был обречен не только на физическое уничтожение, но и на невообразимые страдания”, — написал Петр Пирунчик, цитируя строки из книги Карела Хансы.
Посол Чехии в Республике Армения добавил, что эти свидетельства напоминают нам, что память — это не только прошлое, это человеческое достоинство, сострадание и стремление предотвратить подобные зверства в будущем.
“Девять лет назад, 25 апреля 2017 года, Парламент Чехии признал Геноцид армян”, — заключил Петр Пирунчик.