Հետազոտողները Նոյյան տապանը համարվող կառույցում ստորգետնյա թունելներ են հայտնաբերել
Ամերիկացի հետազոտողները հայտարարել են Նոյյան տապանի աստվածաշնչյան նկարագրությանը համապատասխանող ստորգետնյա երկրաբանական կազմավորման մեջ թունելներ հայտնաբերելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Daily Mail-ը։
Խոսքը Թուրքիայի Դուրուփինար երկրաբանական կառույցի մասին է, որը գտնվում է Արարատ լեռան մոտ:
«Նոյյան տապանի սկանավորումներ» նախագծի թիմն օգտագործել է գեոռադար՝ կառույցի կառուցվածքն ուսումնասիրելու համար, և հայտնաբերել է ստորգետնյա կարգավորված խոռոչների ցանց: Հետազոտող Էնդրյու Ջոնսի խոսքով՝ հայտնաբերված «միջանցքները» միավորվում են մեծ կենտրոնական տարածության վրա, որն, ըստ նրա, նման է ատրիումի:
Նա հավելել է, որ ինֆրակարմիր ջերմագրության (IRT) կիրառմամբ հետագա ուսումնասիրությունները նույնպես ենթադրել են հողի մեջ խորը թաղված նավի ձև ունեցող կորպուսի առկայություն։
Հողի վերլուծությունը ցույց է տվել կալիումի բարձր մակարդակ, որը կարող է պայմանավորված լինել օրգանական նյութերի, այդ թվում՝ փայտի քայքայմամբ: Դա կարող է վկայել նաև այնտեղ կենդանիների առկայության մասին։ Բացի այդ, գիտնականները նկատել են բուսականության տարբերություններ. կազմավորման ներսում խոտը գույնով տարբերվում է շրջակա տարածքից, ինչը նույնպես համարվում է հողի կազմի փոփոխությունների անուղղակի նշան։
Դուրուփինարի կազմավորումը հայտնաբերվել է 1948 թվականին՝ ուժեղ անձրևներից և երկրաշարժերից հետո: Դրա չափերն ու ձևը մոտավորապես համապատասխանում են Աստվածաշնչյան տեքստերում նշված տապանի պարամետրերին։
Ուսումնասիրության հեղինակները նախատեսում են փորել և օգտագործել տեսախցիկներ՝ անմիջականորեն ուսումնասիրելու ներքին խոռոչները՝ հայտնաբերված օբյեկտների բնույթը պարզաբանելու համար:
«Մենք միակ թիմն ենք, որը կատարում է Նոյյան տապանի իջնելու վայրի առաջադեմ ստորգետնյա սկանավորումներ։ Շուտով մենք ամեն ինչ կցուցադրենք աշխարհին»,- նշված է X հարթակում «Նոյան տապանի սկանավորումներ» նախագծի գրառման մեջ։
Այսպիսով, այն, ինչն անզեն աչքով թվում էր պարզապես հողի և ժայռի կույտ, ամենայն հավանականությամբ, խելացիորեն նախագծված, մարդու կողմից ստեղծված, ձեռակերտ կառույց է։ Այն ծովի մակարդակից բարձր է ավելի քան 1600 մետր։
Ըստ Աստվածաշնչի՝ հսկայական նավը մարդկությանը և տարբեր տեսակի կենդանիներին փրկել է ոչնչացումից ավելի քան 4300 տարի առաջ տեղի ունեցած աղետալի ջրհեղեղի ժամանակ։

Исследователи обнаружили подземные структуры в сооружении, которое считается Ноевым ковчегом
Американские исследователи заявили о возможном обнаружении подземных структур, которые могут соответствовать библейскому описанию помещений Ноева ковчега. Как передает Арменпресс, о результатах исследования сообщает The Daily Mail.
Речь идет о геологической формации Дурупинар на востоке Турции, недалеко от горы Арарат.
Команда проекта Noah's Ark Scans использовала георадар для изучения структуры объекта и выявила под поверхностью сеть упорядоченных полостей. По словам исследователя Эндрю Джонса, обнаруженные «коридоры» сходятся к крупному центральному пространству, которое он описывает как аналог атриума. Такая конфигурация, по мнению авторов, может соответствовать описанию ковчега как сооружения с несколькими внутренними отсеками.
Он добавил, что дальнейшие исследования с использованием инфракрасной термографии  также указывают на наличие скрытых структур, отличающихся от окружающих пород.
Анализ почвы показал высокое содержание калия, что может быть связано с разложением органических веществ, включая древесину. Это также может указывать на присутствие там животных. Кроме того, учёные заметили различия в растительности: трава внутри образования отличается по цвету от окружающей местности, что также считается косвенным признаком изменений в составе почвы.
Формация Дурупинар было обнаружено в 1948 году после сильных дождей и землетрясений. Его размеры и форма приблизительно соответствуют параметрам ковчега, упомянутого в библейских текстах.
Авторы исследования планируют провести раскопки и использовать камеры для непосредственного изучения внутренних полостей, чтобы уточнить природу обнаруженных объектов.
«Мы — единственная команда, которая проводит передовые подземные сканирования места высадки Ноева ковчега. Скоро мы покажем всё миру», — говорится в сообщении проекта Noah's Ark Scans на платформе X.
Таким образом, то, что невооружённым глазом кажется просто грудой земли и камней, скорее всего, является разумно спроектированным, рукотворным сооружением. Оно возвышается более чем на 1600 метров над уровнем моря. Согласно Библии, огромный ковчег спас человечество и различные виды животных от уничтожения во время катастрофического потопа более 4300 лет назад.