Հայաստանը ողջունել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև հրադադարը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով Իսրայելի և Լիբանանի միջև կնքված 10-օրյա հրադադարը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱԳ նախարարության X-ի միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
«Մենք ողջունում ենք Լիբանանում 10-օրյա հրադադարը, որը ձեռք է բերվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ՝ որպես լարվածության թուլացման ուղղությամբ կարևոր քայլ»,-ասված է ԱԳ նախարարության գրառման մեջ։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից նաև հույս են հայտնել, որ այս զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում համապարփակ և կայուն խաղաղությանը՝ հարգելով կողմերի տարածքային ամբողջականությունը։
Ավելի վաղ նախագահ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իսրայելի և Լիբանանի իշխանությունները համաձայնեցրել են 10-օրյա  հրադադարը։ Իսրայելը 1,5 ամիս հարվածներ էր հասցնում Լիբանանին՝ Իրանին աջակցող «Հեզբոլլահ» շարժման դեմ պայքարի շրջանակում։ Իսրայելական հարվածներից Լիբանանում շուրջ 2200 մարդ է զոհվել։
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին ապրիլի 17-ին հայտարարել, որ ԱՄՆ-ի հետ երկշաբաթյա հրադադարի մնացած ժամանակահատվածում Իրանը Հորմուզի նեղուցը բոլոր առևտրային նավերի համար հայտարարում է լիովին բաց՝ հաշվի առնելով Լիբանանում հաստատված հրադադարը։
Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը հայտարարել է, որ երկրի իշխանությունները ձգտում են ամրապնդել Իսրայելի հետ հրադադարի ռեժիմը և վերականգնել երկրի ամբողջ տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունը:

Armenia welcomes Israel-Lebanon ceasefire
The Armenian foreign ministry has welcomed the 10-day ceasefire between Israel and Lebanon achieved through U.S. President Donald Trump’s mediation.
“We welcome 10-day ceasefire in Lebanon, achieved through POTUS’s 's mediation efforts, as an important step towards de-escalation. We hope that this development will contribute to comprehensive & sustainable peace in the region with respect of territorial integrity of the parties,” the Armenian Foreign Ministry said in a statement on X.
For the past six weeks, Israel and Hezbollah - an Iran-backed armed group - have been fighting in southern Lebanon. Israel’s strikes in Lebanon, which it described as targeting Hezbollah, killed over 2,200 people.
The U.S. State Department said in a statement “Lebanon and Israel have reached an understanding in which both nations will work to create conditions conducive to lasting peace between the two countries, full recognition of each other’s sovereignty and territorial integrity, and establishing genuine security along their shared border, while preserving Israel’s inherent right to self-defense.”
Iran’s Foreign Minister Abbas Araghchi announced that during the remaining period of the two-week ceasefire with the United States, Iran declares the Strait of Hormuz fully open to all commercial vessels, taking into account the ceasefire established in Lebanon.
Lebanese President Joseph Aoun stated that the country’s authorities aim to strengthen the ceasefire regime with Israel and restore control over the entire territory of the country.