Լիբանանը պաշտոնական բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ՝ Իսրայելի հարձակումների պատճառով
Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ կապված Իսրայելի կողմից անցյալ շաբաթ իրականացված ինտենսիվ ռմբակոծությունների հետ, որոնց հետևանքով ավելի քան 300 մարդ զոհվել է, 1150-ը՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Ապրիլի 8-ին Իսրայելը 10 րոպեից էլ պակաս ժամանակում առանց նախազգուշացման հարվածել է Բեյրութում, Բեքաայի հովտում և հարավային Լիբանանում գտնվող 100 թիրախի։ Սա դարձել է Լիբանանի պատմության մեջ ամենամահացու ռմբակոծություններից մեկը։
Լիբանանի ԱԳՆ-ն իր նամակում նշել է, որ զոհերի մեծ մասն անզեն քաղաքացիական անձինք են եղել։
Իսրայելը պնդում է, որ թիրախավորել է «Հեզբոլլահ»-ի զինյալներին և շարժմանը պատկանող ենթակառուցվածքները։
Արտգործնախարարությունը նաև դատապարտել է Իսրայելի հարձակումները Լիբանանի բժշկական հաստատությունների վրա՝ դրանք որակելով միջազգային իրավունքի խախտումներ։ Գերատեսչությունը նշել է, որ Իսրայելը «Հեզբոլլահ»-ի դեմ գործողությունների ընթացքում 17 հարձակում է իրականացրել հիվանդանոցների և 101 հարձակում՝ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման խմբերի վրա։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ մարտի 2-ից ապրիլի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում զոհվածների ընդհանուր թիվը հասել է 2124-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 6921-ի։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ապրիլի 14-ին հյուրընկալել է Իսրայելի և Լիբանանի միջև տասնամյակների ընթացքում առաջին ուղիղ բանակցությունները, որից հետո երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ դրական քննարկումներ են ունեցել։

Ливан направил жалобу в СБ ООН из-за нанесенных 8 апреля ударов Израиля
Власти Ливана направили жалобу в Совет Безопасности ООН и генеральному секретарю организации в связи с нанесенными 8 апреля израильскими авиаударами, в результате которых в течение десяти минут погибли более 300 человек. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом говорится в заявлении МИД Ливана.
"Обращение было направлено по поручению правительства, а также передано для распространения в качестве официального документа Генассамблеи и Совета Безопасности", - говорится в заявлении ливанского внешнеполитического ведомства.
В МИД Ливана напомнили, что 8 апреля менее чем за десять минут было нанесено около 100 авиаударов по различным районам Ливана, включая Бейрут. В результате атак погибли 303 человека, включая 30 детей и 71 женщину, еще 1150 получили ранения. Атака стала самой масштабной начиная со 2 марта.
В заявлении также подчеркивается, что с начала эскалации были зафиксированы атаки на медицинскую инфраструктуру: речь идет о 17 ударах по больницам и 101 инциденте, связанном со службами экстренной помощи, в результате которых погибли 73 спасателя и 176 получили ранения.
В Бейруте считают, что произошедшее является грубым нарушением норм международного права, включая положения Женевских конвенций и резолюции Совета Безопасности ООН о защите гражданского населения и гуманитарного персонала.