ՀՀ վարչապետը սևանցիներին վստահեցրեց, որ քաղաքի թիվ 3 դպրոցը հիմնովին կվերակառուցվի նոր տեղում
Սևան կատարած շրջայցի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղի բնակիչներին հայտնեց, որ քաղաքի թիվ 3-րդ դպրոցը, որն ունեցել է սեյսմակայունության հետ կապված խնդիրներ, կքանդվի և հիմնովին կկառուցվի նոր տեղում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քաղաքացիներից մեկը ՀՀ վարչապետին հիշեցրեց, որ 2018 թվականին Փաշինյանը ժամանել էր Սևան և խոստացել, որ թիվ 3-րդ դպրոցը կվերանորոգվի։
«Եթե տրվում է շինությունը նորոգելու հրահանգ, կատարվում են չափագրական աշխատանքներ։ Եթե լինում են խնդիրներ, ապա որոշվում է դպրոցը կառուցել նոր տեղում։ Նոր շենք կառուցելու համար իրականացվում են նաև գեոդեզիական աշխատանքներ։ Անմիջապես ձեր դպրոցի նորոգման խնդիրներով սկսել են զբաղվել և պարզվել է, որ շենքը սեյսմիկ կայունության հետ կապված խնդիրներ ունի, հետևաբար պետք է քանդել և զրոյից նորը կառուցել։ Սևան քաղաքի 3-րդ դպրոցն ընդգրկված է վերականգնվող 300 դպրոցների ծրագրում և նոր տեղում անպայման կկառուցվի»,- ասաց Փաշինյանը։

Премьер-министр РА заверил жителей Севана, что городская школа № 3 будет полностью перестроена на новом месте
Во время поездки по Севану премьер-министр РА Никол Пашинян проинформировал местных жителей о том, что городская школа № 3, имеющая проблемы с сейсмостойкостью, будет снесена и полностью перестроена на новом месте.
Как передает Арменпресс, один из граждан напомнил премьер-министру Армении, что в 2018 году Пашинян приезжал в Севан и обещал отремонтировать школу № 3.
«Если поступает распоряжение на реконструкцию здания, проводятся разметочные работы. Если возникают проблемы, принимается решение о строительстве школы на новом месте. Также проводятся геодезические работы для строительства нового здания. Работы по реконструкции вашей школы начались немедленно, и выяснилось, что у здания проблемы с сейсмостойкостью, поэтому его необходимо снести и построить новое – с нуля. 3-я школа в Севане включена в программу реконструкции 300 школ и обязательно будет построена на новом месте», — сказал Пашинян.