Վարչապետը պարզաբանել է համաներում չհայտարարելու հարցը
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ համաներմամբ ազատվածների 60 տոկոսն առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում վերադառնում է քրեակատարողական հիմնարկ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սպիտակ քաղաքում շրջայցի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով համաներում չհայտարարելու մասին քաղաքացու հարցին։
«Այսինքն՝ համաներումով ազատված մարդկանց 60 տոկոսը հանցագործություն է կատարում ու հետ է գալիս։ Ստացվում է, որ մենք համաներում անելով, ուրիշ մարդկանց համար պրոբլեմ ենք ստեղծում»,-ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այժմ ակտիվացվում է պայմանական վաղաժամկետ ազատման մեխանիզմը, որով նախատեսվում է ազատ արձակել այն անձանց, ովքեր ազատվելուց հետո այլևս հանցագործություն չեն կատարում և չեն վերադառնում քրեակատարողական հիմնարկ։

Премьер-министр пояснил вопрос о необъявлении амнистии
Статистика показывает, что 60 процентов освобожденных по амнистии возвращаются в тюрьму в течение следующих шести месяцев.
Как передает Арменпресс, об этом заявил Никол Пашинян во время встреч в городе Спитак, отвечая на вопрос гражданина о необъявлении амнистии.
«То есть 60 процентов людей, освобожденных по амнистии, совершают преступления и возвращаются. Получается, что, предоставляя амнистию, мы создаем проблемы для других людей», — сказал Пашинян.
По его словам, сейчас активизируется механизм условного досрочного освобождения, который предусматривает освобождение тех людей, которые после освобождения больше не совершают преступлений и не возвращаются в исправительное учреждение.