Հայաստանի ԱՍՀ նախարարն ու Կատարի դեսպանը քննարկել են մի շարք հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն ապրիլի 7-ին ընդունել է Կատարի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մանսուր Աբդուլլա Սալեմ Սաադ Ալ-Սուլայթինին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱՍՀ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների խորացմանն առնչվող մի շարք հարցեր․ ընդգծվել է առկա ներուժի կարևորությունը՝ երկրների միջև առկա համագործակցությունը զարգացնելու գործում։
Անդրադարձ է կատարվել «ՀՀ կառավարության և Կատարի Պետության կառավարության միջև Կատարի Պետության տարածքում ՀՀ քաղաքացիների աշխատանքային գործունեության կանոնակարգման մասին» համաձայնագրի շրջանակում սահմանված պարտավորությունների իրականացման ընթացքին․ կարևորվել է աշխատանքային միգրացիայի և մարդկային ներուժի զարգացման ուղղությամբ շարունակական աշխատանքների դերը։
Քննարկվել են նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի ոլորտում սահմանված առաջնահերթությունների, մասնավորապես՝ փոքր խմբային տների մոդելի ներդնման ընթացքին առնչվող հարցեր, դիտարկվել է այս գործընթացում Կատարի Պետության աջակցության հնարավորությունը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել ոլորտում փորձի փոխանակման և թիրախային ծրագրերի իրականացման ուղղություններով։

Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs, Qatar's Ambassador discuss cooperation
Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs, Arsen Torosyan, held a meeting on Tuesday with the Ambassador of Qatar to Armenia, Mansoor Abdullah Al-Sulaitin.
According to a statement from the Ministry of Labor and Social Affairs, several issues related to deepening bilateral cooperation in labor and social protection were discussed, with an emphasis on the importance of existing potential in strengthening collaboration between the two countries.
The discussion also addressed the implementation of obligations under the agreement on regulating the employment of Armenian citizens in the State of Qatar, signed by the governments of Armenia and Qatar. The parties highlighted the importance of continued efforts on labor migration and human capital development.
Additionally, priorities concerning persons with disabilities were discussed, particularly the implementation of the small-group home model, and the potential support of the State of Qatar in this process was considered.
At the conclusion of the meeting, both parties agreed to take the necessary steps to facilitate experience-sharing and the implementation of targeted programs in the sector.