ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել է, թե ինչ հարցեր են քվեարկության դրվելու ՔՊ-ի արտահերթ համաժողովի ընթացքում
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով տեղեկացրել է, թե ինչ հարցեր են քվեարկության դրվելու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 8–րդ արտահերթ համաժողովի ընթացքում։
«Այսօրվա մեր լիագումար նիստում բաց քվեարկության են դրվելու հետեւյալ հարցերը․
- Հաստատել և ՀՀ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրություններին առաջադրել Կուսակցության ընտրական ցուցակը՝ համաձայն Հավելված N 1-ի (ցուցակում թեկնածուների դասավորությունը որոշվել է փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքներով։ Քվեարկության արդյունքները հրապարակված են, իսկ Հավելված 1–ի, այսինքն՝ ընտրական ցուցակի նախագիծը, տեղադրված է Կուսակցության պաշտոնական կայքում, «Նորություններ» բաժնում)։
- Որպես Կուսակցության ՀՀ Վարչապետի թեկնածու հաստատել Վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանին (թեկնածունն ընտրվել է փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքներով․ քվեարկության արդյունքները հրապարակված են)։
- Հաստատել ՀՀ Ազգային ժողովի 2026թ․ ընտրություններում Կուսակցության Նախընտրական ծրագիրը՝ համաձայն Հավելված N 2-ի (նախագիծն ընդունվել է Վարչության որոշմամբ եւ տեղադրված է Կուսակցության պաշտոնական կայքում, «Նորություններ» բաժնում)»,– գրել է ՀՀ վարչապետը։
Նույն գրառման մեջ նաև ընդգծվում է, որ լիագումար նիստի սկզբում բաց քվեարկությամբ կընտրվեն Համաժողովի նախագահողը և քարտուղարները։ Վարչությունը առաջարկել է համապատասխանաբար Վարչության նախագահի և տեղակալների թեկնածությունները։
Ապրիլի 4–ին ժամը 14։00-ին Մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության արտահերթ համաժողովը։

Премьер-министр Республики Армения сообщил, какие вопросы будут вынесены на голосование на внеочередной конференции ГД
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в записи на своей странице в Facebook сообщил, какие вопросы будут вынесены на голосование на 8-й внеочередной конференции партии «Гражданский договор».
«На сегодняшнем пленарном заседании на открытое голосование будут вынесены следующие вопросы:
— Утвердить и выдвинуть избирательный список партии на выборы в Национальное собрание Республики Армения 7 июня 2026 года в соответствии с Приложением № 1 (порядок кандидатов в списке был определен по результатам закрытого тайного голосования. Результаты голосования опубликованы, а Приложение 1, т.е. проект избирательного списка, размещено на официальном сайте партии в разделе «Новости»).
— В качестве кандидата от партии на пост премьер-министра Республики Армения утвердить кандидатуру Никола Пашиняна, председателя правления, (кандидат был избран по результатам закрытого тайного голосования; результаты голосования опубликованы).
— Утвердить предвыборную программу партии к выборам в Национальное собрание Республики Армения 2026 года в соответствии с Приложением № 2 (проект принят решением Правления и размещен на официальном сайте партии в разделе «Новости»)», — написал премьер-министр Республики Армения.
В той же записи также подчеркивается, что в начале пленарного заседания председатель и секретари конференции будут избраны путем открытого голосования. Правление предложило кандидатуры председателя и заместителей председателя Правления соответственно.
4 апреля в 14:00 часов в Спортивно-концертном комплексе состоится внеочередная конференция партии «Гражданский договор».