Սահմանադրությունը պետք է բխած լինի ժողովրդից. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ գործող Սահմանադրությունն է պատճառը, որ քաղաքացիներն իրակավական համակարգին մեղադրում են անարդարացիության մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետն ասաց Երևանում քաղաքացիների հետ շփումների ընթացքում:
«Հիմա ինչու է մարդն անարդար համարում, որովհետև ասում է՝ ինչ-որ մարդիկ գնացել են Սահմանադրություն են գրել, հետո ինչ-որ օրենքներ են գրել, հետո ինչ-որ դատավոր գնացել է, որոշում է կայացրել, հետո ինչ-որ հարկադիր կատարող եկել այդ որոշումն իրագործում է, բայց մարդը չի համարում, որ այդ ի սկզբանե իր պայմանավորվածն է եղել»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ դա է պատճառը, որ խոսվում է նոր Սահմանադրություն ընդունելու մասին:
«Սահմանադրությունը պետք է բխած լինի ժողովրդից, հակառակ դեպքում՝ ժողովուրդն ասում է՝ ինչու եք բերում այդ Սահմանադրությունը փաթաթում մեր վզին»,- նշեց Փաշինյանը:

Конституция должна исходить от народа: премьер-министр Армении
По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, действующая Конституция является причиной того, что граждане обвиняют правовую систему в несправедливости.
Как передает Арменпресс, премьер-министр заявил об этом во время встречи с гражданами в Ереване.
«Почему же люди считают это несправедливым? Потому что, как они говорят, какие-то люди взяли и написали Конституцию, потом какие-то законы написали, потом какой-то судья принял решение, потом какой-то работник правоохранительных органов пришел его исполнять. Но человек не считает, что это было его соглашение с самого начала», — сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что именно поэтому сейчас обсуждается принятие новой Конституции.
«Конституция должна исходить от народа, иначе народ скажет: зачем вы навязываете эту Конституцию нам на шею?» — отметил Пашинян.