Հայաստանի նախագահն ու Կորեայի դեսպանը քննարկել են էներգետիկայի և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լի Լի Սոկ-Բեին։
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ հայ-կորեական հարաբերությունների զարգացման։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է դեսպանի անձնական փորձն ու գիտելիքները մեր տարածաշրջանի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք կարող են էական նպաստ բերել երկկողմ համագործակցության խորացմանը։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մեծ կարևորություն է տալիս Արևելյան Ասիայի երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը՝ առանձնահատուկ շեշտելով Կորեայի Հանրապետության հետ համագործակցությունը, և ընդգծել, որ առկա է զգալի ներուժ համատեղ ծրագրերի իրականացման համար՝ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Դեսպան Լի Սոկպենը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Կորեայի Հանրապետությունը կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը և աջակցում է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ուղիներն ու հնարավորությունները՝ ընդգծելով առկա փոխգործակցային ներուժի լիարժեք իրագործման ուղղությամբ հետևողական և նպատակային ջանքերի անհրաժեշտությունը։
Կողմերը կարևորել են նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, իրավական պետության ամրապնդման և համընդհանուր արժեքների պահպանության ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ որպես կայուն և արդյունավետ համագործակցության հիմք։
Զրույցի ընթացքում առանձնահատուկ ընդգծվել է կրթության, զբոսաշրջության, մշակույթի և այլ մարդակենտրոն ոլորտներում արդեն ձևավորված կապերի հետագա ամրապնդման և սերտացման կարևորությունը՝ դիտարկելով դրանք որպես ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման խորացման և երկարաժամկետ գործընկերության զարգացման կարևոր գործոններ։

Президент Армении и посол Кореи обсудили возможность сотрудничества в сферах энергетики и высоких технологий
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Корея в Армении Ли Сок Пэ в связи с вручением верительных грамот.
Президент поздравил посла с вступлением в должность и пожелал ему плодотворной деятельности на благо развития армяно-корейских отношений.
Как передает “Арменпресс”, в Аппарате президента сообщили, что Ваагн Хачатурян высоко оценил личный опыт и знания посла о нашем регионе, подчеркнув, что они могут внести значительный вклад в углубление двустороннего сотрудничества.
Он также отметил, что Республика Армения придает большое значение развитию отношений со странами Восточной Азии, с особым акцентом на сотрудничество с Республикой Корея, и подчеркнул наличие значительного потенциала для реализации совместных программ, особенно в области высоких технологий, энергетики, культуры и туризма.
Посол Ли Сок Пэ выразил благодарность за теплый прием, подчеркнув, что Республика Корея высоко ценит сотрудничество с Арменией и поддерживает усилия Армении, направленные на установление мира и стабильности в регионе.
В ходе встречи стороны обсудили пути и возможности расширения сотрудничества в области энергетики, высоких технологиях и в других, подчеркнув необходимость последовательных и целенаправленных усилий для полной реализации существующего потенциала сотрудничества.
Стороны также подчеркнули важность шагов, предпринимаемых для создания демократических институтов, укрепления верховенства права и сохранения универсальных ценностей как основы для стабильного и эффективного сотрудничества.
Особое внимание было уделено дальнейшему укреплению и углублению связей уже сформировавшихся в сфере образования, туризма, культуры и других областях, ориентированных на человека, рассматривая их как важные факторы для углубления взаимопонимания между народами и развития долгосрочного партнерства.