Կոլումբիայի նախագահը վարձկանների ներգրավման դեմ օրինագիծ է ընդունել
Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն հաստատել է վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և մարզման դեմ 1989 թվականի միջազգային կոնվենցիան վավերացնող օրինագիծը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտարարել է երկրի խորհրդարանի անդամ Ալեխանդրո Տոռոն։
«Հիանալի նորություն։ Նախագահ Գուստավո Պետրոն ստորագրել է 2026 թվականի մարտի 17-ի 2569 օրենքը, որն արգելում է կոլումբիացի վարձկանների օգտագործումը»,-գրել է օրինագծի համակարգող Տոռոն։
2025 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Կոլումբիայի Կոնգրեսը հաստատել է վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և մարզման դեմ 1989 թվականի միջազգային կոնվենցիան վավերացնող օրինագիծը։
Նախաձեռնությունը ներկայացրել են արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունները։ Այնուհետև փաստաթուղթը ներկայացվել է նախագահին՝ վերջնական հաստատման համար։

Президент Колумбии утвердил законопроект о присоединении страны к Конвенции о борьбе с наемничеством
Президент Колумбии Густаво Петро утвердил законопроект о присоединении страны к Конвенции о борьбе с наемничеством. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил депутат от правящей коалиции "Исторический пакт" Алехандро Торо.
"Прекрасная новость! Президент Густаво Петро подписал закон 2569 от 17 марта 2026 года, запрещающий использование колумбийских наемников", — написал он в соцсети X.
Соответствующий документ опубликован на портале административного департамента администрации президента.
Конгресс Колумбии 3 декабря 2025-го одобрил законопроект, ратифицирующий Международную конвенцию против вербовки, использования, финансирования и обучения наемников 1989 года. Инициативу внесли министерства иностранных дел и обороны. Далее документ поступил на окончательное утверждение президента.