Մերձավոր Արևելքում ճգնաժամի ժամանակաշրջանում ՀՀ-ի հետ հարաբերություններն ավելի կարևոր են դարձել․ Մարթա Կոս
Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը հայտարարել է, որ Մերձավոր Արևելքում ճգնաժամի ֆոնին Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունները և Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն ավելի կարևոր են դարձել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մարթա Կոսը նշել է X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ, որում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ մարտի 19-ին ունեցած հանդիպմանը։
«Հայաստանն ու ԵՄ-ն երբեք այսքան մոտ չեն եղել։
Մերձավոր Արևելքում ճգնաժամի այս ժամանակաշրջանում մեր հարաբերությունները և Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները դարձել են ավելի կարևոր՝ Ասիայի հետ առևտրային և էներգետիկ կապերի համար»,-իր գրառման մեջ ընդգծել է ԵՄ հանձնակատարը։
Նա նաև մանրամասնել է, որ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են, թե ինչպես կարելի է ավելի լավ կապել Հարավային Կովկասն ու բարգավաճում և տևական խաղաղություն բերել տարածաշրջան։
Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը Հայաստան է այցելել մարտի 19-ին։ Նա հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այցի շրջանակներում հանդիպում է նախատեսված նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի հետ։
ԵՄ հանձնաատարի և ՀՀ փոխվարչապետի միջև կայացած հանդիպմանը ստորագրվել է «Դիմակայունության և աճի» պլանի ներքո 2025–2027 թվականների ֆինանսավորման համաձայնագիրը։

На фоне кризиса на Ближнем Востоке отношения с Арменией приобрели большее значение: Марта Кос
Комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос заявила, что на фоне кризиса на Ближнем Востоке отношения с Республикой Армения и работа по достижению мира на Южном Кавказе приобрели еще большее значение.
Как сообщает Арменпресс, Марта Кос написала об этом в социальной сети X, коснувшись также встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 19 марта.
Armenia and the EU have never been closer.
— Marta Kos (@MartaKosEU) March 19, 2026
At a time of crisis in the Middle East, our relationship and the work towards peace in the South Caucasus have become even more important for trade and energy links to Asia.
With 🇦🇲 Prime Minister @NikolPashinyan we discussed how we… pic.twitter.com/eTGuE2z4G7
«Армения и ЕС никогда не были так близки.
В этот период кризиса на Ближнем Востоке наши отношения и работа по установлению мира на Южном Кавказе приобрели еще большее значение для торговых и энергетических связей с Азией», — подчеркнула еврокомиссар.
Она также уточнила, что во время встречи с премьер-министром Армении были обсуждены пути улучшения связей на Южном Кавказе и обеспечения процветания и прочного мира в регионе.
19 марта комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос посетила Армению. Она провела встречи с вице-премьером Армении Мгером Григоряном и премьер-министром Николом Пашиняном. В рамках визита также запланирована встреча с министром внутренних дел Арпине Саргсян.
Встреча между комиссаром ЕС и вице-премьером Армении завершилась подписанием соглашения о финансировании на период 2025-2027 годов в рамках плана «Устойчивость и рост».