ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Լաոսի նորանշանակ դեսպանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Լաոսի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպան Սիֆանդոն Օյբուաբուդդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման։
Նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Լաոսի միջև համագործակցությունը հետագայում կընդլայնվի՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներ։Դեսպան Օյբուաբուդդիը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ իր գործունեությամբ առավելապես կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, տնտեսական, կրթական և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։
Կողմերը կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության առաջմղումը՝ այն դիտարկելով որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարևոր բաղադրիչ։
Շեշտվել է նաև պաշտոնական փոխայցելությունների դերը՝ որպես համագործակցության ամրապնդման և նոր ուղղությունների բացահայտման արդյունավետ միջոց։
Կողմերը նշել են, որ միջազգային հարթակներում սերտ համագործակցությունը կարող է ունենալ դրական նշանակություն՝ նպաստելով ընդհանուր օրակարգերի առաջմղմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ընթացիկ տարում Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի COP համաժողովին, ինչպես նաև «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը որպես փոխգործակցությունը խորացնող և հարաբերությունները սերտացնող հարթակներ։

Недавно назначенный посол Лаоса вручил верительные грамоты президенту Армении
Недавно назначенный посол Лаосской Народно-Демократической Республики в Республике Армения Сифандон Ойбуабудди вручил верительные грамоты президенту Республики Армения Ваагну Хачатурян.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на пресс-службу президента, Ваагн Хачатурян поздравил посла с вступлением в должность и пожелал ему плодотворной деятельности в интересах развития отношений между двумя странами.
Президент выразил надежду на расширение сотрудничества между Арменией и Лаосом, охватывающего различные области, представляющего обоюдный интерес. Посол Ойбуабудди поблагодарил за прием и отметил, что его деятельность будет способствовать дальнейшему укреплению и развитию двусторонних отношений.
Стороны затронули возможности расширения сотрудничества в политической, экономической, образовательной и высокотехнологичной сферах.
Придали большое значение развитию парламентской дипломатии, рассматривая ее как важную составляющую двусторонних отношений.
Также была подчеркнута роль официальных взаимных визитов как эффективного средства укрепления сотрудничества и выявления новых направлений.
Стороны отметили, что тесное сотрудничество на международных площадках может оказывать положительное влияние, способствуя продвижению общих целей.
В ходе беседы были затронуты темы проведения в этом году в Армении конференции COP-17 и международной конференции “Ереванский диалог” и подчеркнута их важность как платформ для углубления сотрудничества и укрепления отношений.