ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Լաոսի նորանշանակ դեսպանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Լաոսի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպան Սիֆանդոն Օյբուաբուդդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման։
Նախագահը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Լաոսի միջև համագործակցությունը հետագայում կընդլայնվի՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներ։Դեսպան Օյբուաբուդդիը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ իր գործունեությամբ առավելապես կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, տնտեսական, կրթական և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։
Կողմերը կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության առաջմղումը՝ այն դիտարկելով որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարևոր բաղադրիչ։
Շեշտվել է նաև պաշտոնական փոխայցելությունների դերը՝ որպես համագործակցության ամրապնդման և նոր ուղղությունների բացահայտման արդյունավետ միջոց։
Կողմերը նշել են, որ միջազգային հարթակներում սերտ համագործակցությունը կարող է ունենալ դրական նշանակություն՝ նպաստելով ընդհանուր օրակարգերի առաջմղմանը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ընթացիկ տարում Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի COP համաժողովին, ինչպես նաև «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը որպես փոխգործակցությունը խորացնող և հարաբերությունները սերտացնող հարթակներ։

Newly appointed Ambassador of Laos presents credentials to Armenian President
The newly appointed Ambassador of Laos to Armenia, Siphandone Oybouabouddy, has presented his credentials to President Vahagn Khachaturyan.
Vahagn Khachaturyan congratulated the ambassador on assuming office and wished him success in his work toward developing relations between the two countries, the President’s Office said in a press release.
The President expressed hope that cooperation between Armenia and Laos will further expand, encompassing various areas of mutual interest. Ambassador Oybouabouddy thanked him for the reception and noted that, through his work, he would make every effort to strengthen and develop bilateral relations.
During the meeting, the parties discussed opportunities to expand cooperation in the political, economic, educational, and high-tech sectors.
They emphasized the importance of advancing parliamentary diplomacy, considering it a key component of bilateral relations.
The role of official mutual visits was also highlighted as an effective means of strengthening cooperation and exploring new directions.
The parties noted that close cooperation on international platforms could have a positive impact by promoting shared agendas.
The conversation also touched upon COP17—the upcoming 17th meeting of the Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity, to be held in Armenia this year—as well as the Yerevan Dialogue international forum, underscoring their importance as platforms for deepening cooperation and strengthening relations.