Կապալառու կազմակերպության հարցում բախտներս բերել է. Փաշինյանը ծանոթացավ Քաջարան-Ագարակ 32 կմ ճանապարհահատվածի կառուցման աշխատանքներին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամների հետ Սյունիքի մարզ այցելության շրջանակում ծանոթացել է Հյուսիս-հարավի Քաջարան-Ագարակ 32 կիլոմետրանոց ճանապարհահատվածի կառուցման աշխատանքներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նկատեց՝ ճանապարհին մեծ տեմպով շինարարություն է ընթանում:
«Սա փաստացի այսօր Հայաստանի ամենամեծ շինարարական օբյեկտն է. վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում օրական միջինն այստեղ աշխատել է 560 մարդ և ավելի քան 210 միավոր տեխնիկա: Մենք մի աշխատանքային օրվա ընթացքում 60 մլն դրամի կատարողական ենք ունենում այստեղ»,-ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:
Նա նշեց, որ այդ հատվածում նախատեսված է 2 թունել, 15 կամուրջ, որոնցից ամենա երկարը` 720 մետր երկարությամբ:
Փաշինյանը մտավ նաև առաջին թունել, որտեղ փորման աշխատանքներն արդեն ավարտված են: «Շատ տպավորիչ կառույց է»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը հարցեց, թե այդ հատվածի շինարարության ավարտը երբ է նախատեսվում: Խուդաթյանը պատասխանեց, որ 2027-ի վերջին:
«Սա այն դեպքն է, որ կապալառու կազմակերպության հարցում բախտներս բերել է, իրանական կազմակերպություն է, որը շատ պարտաճանաչ ու ակտիվ աշխատում է»,-նշեց վարչապետը:
Նախարարն ասաց, որ օրացույցային գրաֆիկին համապատասխան են ընթանում աշխատանքները: Ձմեռվա ամիսներին աշխատանքները չեն դադարել:

С подрядчиком нам повезло. Пашинян ознакомился со строительными работами на 32-километровом участке дороги Каджаран-Агарак
В рамках своего визита в Сюникскую область с членами партии «Гражданский договор» премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян ознакомился со строительными работами на 32-километровом участке дороги Север-Юг Каджаран-Агарак.
Как передает Арменпресс, Пашинян отметил, что строительство дороги ведется быстрыми темпами.
«Это фактически крупнейшая строительная площадка в Армении на сегодняшний день. За прошедшую неделю здесь ежедневно работали в среднем 560 человек и более 210 единиц техники. За один рабочий день мы производим здесь 60 миллионов драмов», — заявил министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян.
Он отметил, что на этом участке запланировано 2 тоннеля и 15 мостов, самый длинный из которых — 720 метров.
Пашинян также осмотрел первый тоннель, где уже завершены земляные работы. «Это очень впечатляющее сооружение», — сказал премьер-министр.
Пашинян спросил, когда ожидается завершение строительства этого участка. Худатян ответил, что к концу 2027 года.
«Это тот случай, когда повезло с подрядчиком — это иранская организация, очень добросовестная и активная», — отметил премьер-министр.
Министр заявил, что работы ведутся в соответствии с графиком. Работы не останавливались в зимние месяцы.