Վահագն Խաչատուրյանը Իսպանիայի թագավորին և Ուրուգվայի նախագահին հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու COP-17-ին
Աշխատանքային այցով Չիլիի Հանրապետությունում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է երկրի նախագահ Գաբրիել Բորիչի անունից՝ ի պատիվ ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարների տրված պաշտոնական ընդունելությանը: ​
Արարողակարգային միջոցառման շրջանակում նախագահ Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել նախագահ Գաբրիել Բորիչի հետ, ինչպես նաև առանձնազրույցներ վարել Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ VI-ի, Ուրուգվայի նախագահ Յամանդու Օրսիի և այլ գործընկերների հետ: ​Զրույցների ընթացքում, անդրադառնալով տարածաշրջանային և գլոբալ զարգացումներին, Վահագն Խաչատուրյանն իր գործընկերներին հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովին: Հանրապետության նախագահը հատուկ շեշտադրել է գլոբալ մարտահրավերների դիմակայման գործում միջազգային հանրության ջանքերի մեկտեղման կարևորությունը:
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն աշխատանքային այցով Չիլի է այցելել մարտի 10-ին՝ մասնակցելու Չիլիի ընտրված նախագահ Խոսե Անտոնիո Կաստի երդմնակալության արարողությանը։ ՀՀ նախագահն ավելի վաղ հանդիպել էր նաև Չիլիի ընտրված նախագահ Խոսե Անտոնիո Կաստի հետ։

Armenian President meets King Felipe VI of Spain, Uruguay’s Orsi, invites leaders to attend COP17 in Yerevan
Armenian President Vahagn Khachaturyan, currently in Chile for the inauguration of President-elect José Antonio Kast, participated, along with other world leaders, in an official reception hosted by outgoing President Gabriel Boric.
During the ceremony, the Armenian President held meetings with President Boric, King Felipe VI of Spain, Uruguayan President Yamandú Orsi, and other leaders.
Khachaturyan’s office said in a readout that, during the conversations with fellow world leaders, the Armenian President touched upon regional and global developments and invited his counterparts to visit Armenia to participate in COP17—the 17th meeting of the Conference of the Parties (COP) to the Convention on Biological Diversity (CBD), to be held in Yerevan this year.
"The President of the Republic specifically emphasized the importance of uniting the efforts of the international community in addressing global challenges," the president’s office said.