Հայաստանն Իրանին վստահեցրել է՝ TRIPP-ը ոչ մի դեպքում ռազմական և անվտանգային իմաստ չի ստանա. դեսպան Շիրղոլամի
Իրանում Հայաստանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ներկայացրել է TRIPP նախագծի վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում մարտի 2-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով TRIPP-ի վերաբերյալ Թեհրանի դիրքորոշման վերաբերյալ հարցին, դեսպանն ընդգծել է՝ հայկական կողմի հետ քննարկումների ժամանակ իրենք միշտ ասել են, որ այդ ճանապարհը, որը, հնարավոր է, հաղորդակցային տեսանկյունից հնարավորություններ ստեղծի Հայաստանի համար, չպետք է որպես գործիք ծառայի օտարների կողմից Իրանի դեմ գործողությունների համար։
«Նաև մենք վերահաստատել ենք մեր աջակցությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, եթե այն կարող է ապահովել Հայաստանի շահերը։ Հայաստանի իշխանությունները մեզ վստահեցրել են, որ ոչ մի դեպքում այս ճանապարհը ռազմական և անվտանգային իմաստ չի ստանա, և Հայաստանի ինքնիշխանությունն այդ ճանապարհի վրա կպահպանվի։ Մեր և Հայաստանի մեջ վստահություն գոյություն ունի»,- նշել է դեսպանը:
«Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի հիմնարար  համատեղ հռչակագիրը Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի կողմից ստորագրվել է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը՝ նպատակ ունենալով նպաստել Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղությանը։ Ծրագրի վերջնական նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի բարգավաճումն ու անվտանգությունը և խթանել տարածաշրջանային առևտուրն ու փոխկապվածությունը, ինչպես նաև ստեղծել Կենտրոնական Ասիան և Կասպից ծովը Եվրոպային կապող նոր տարանցիկ հնարավորություններ:

Армения заверила Иран, что TRIPP не будет иметь военного или связанного с безопасностью значения: посол Ширголами
Посол Армении в Иране Халил Ширголами представил позицию Ирана по проекту TRIPP.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции в Ереване 2 марта, отвечая на вопрос о позиции Тегерана по проекту TRIPP, посол подчеркнул, что в ходе обсуждений с армянской стороной всегда говорилось, что эта дорога, которая может создать для Армении возможности с точки зрения коммуникаций, не должна служить инструментом для действий иностранцев против Ирана.
«Мы также подтвердили свою поддержку проекта «Перекресток мира», если он сможет обеспечить интересы Армении. Власти Армении заверили нас, что эта дорога ни в коем случае не будет иметь военного или связанного с безопасностью значения, и на этой дороге будет сохранен суверенитет Армении. Между нами и Арменией существует доверие», — отметил посол.
Совместная декларация по проекту «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (суверенитет Армении) была подписана Арменией, Азербайджаном и Соединенными Штатами 8 августа 2025 года в Белом доме с целью содействия прочному миру на Южном Кавказе. Конечная цель проекта — укрепление процветания и безопасности Армении и Азербайджана, содействие региональной торговле и транспортной взаимосвязанности, а также создание новых транзитных возможностей, соединяющих Центральную Азию и Каспийское море с Европой.