Զգուշացե՛ք զեղծարարներից. «Արմենպրես»-ի կայքը նմանակող հարթակը փորձում է օգտատերերին ներքաշել կեղծ ներդրումային սխեմաների մեջ
CivilNet-ի փաստերի ստուգման հարթակի նոր ուսումնասիրության համաձայն, սոցցանցերի հայկական տիրույթում ակտիվորեն տարածվում են գրառումներ պնդումով, թե իբր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և գործարար Գագիկ Ծառուկյանի անունները հայտնվել են ամերիկացի հանցագործ Ջեֆրի Էփշտեյնի գործով գաղտնի զեկույցներում։ Կայքը նշում է` տեղեկությունը սենսացիոն վերնագրերով տարածվում է Instagram-ում և Facebook-ում գովազդային գրառումների միջոցով` թիրախավորելով հայաստանցի օգտարերերին։
Ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ գրառումներին կից հղումները տանում են դեպի կասկածելի կայքեր, որոնք, նմանակելով հայկական լրատվամիջոցներին, փորձում են օգտատերերին ներքաշել կեղծ ներդրումային սխեմաների մեջ։ Մասնավորապես, տարածվող գովազդային գրառումներին կից հղումները տանում են Silvurean[.]com դոմեյնով կայք, որը դիզայնով ու տարբերանշանով նմանակում է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության պաշտոնական կայքը։ Այս կեղծ հարթակում հրապարակված է ծավալուն և ամբողջովին հորինված մի հոդված, թե իբր Փաշինյանի անունը տեղ է գտել Էփշտեյնի գաղտնի ֆայլերում։
«Այս կեղծ հոդվածում պնդվում է, թե Նիկոլ Փաշինյանը Էփշտեյնի, Բիլ Գեյթսի և Իլոն Մասկի հետ համատեղ գործարկել է «AI Revenue Boosters» անվանումով ներդրումային հարթակ։ Համաձայն հորինված պատմության՝ այս համակարգը հիմնված է արհեստական բանականության ալգորիթմների վրա և երաշխավորում է աստղաբաշխական եկամուտներ։
Խարդախները իրենց հորինվածքին առավել վստահելի տեսք տալու համար հրապարակել են մի շարք կեղծված փաստաթղթեր», - գրում է CivilNet-ը։
Կայքում բացակայում է որևէ հղում դեպի իրական ներդրումային համակարգ. փոխարենը պահանջվում է հարցաթերթիկում մուտքագրել անձնական տվյալներ և հեռախոսահամար։ Դրանք լրացնելուց հետո զեղծարարները զանգահարում են զոհերին՝ ներկայանալով որպես «ներդրումային խորհրդատուներ»։
«Ուշագրավ է, որ հոդվածի վերջում զետեղված են օտարերկրյա (այդ թվում՝ ադրբեջանական) անուններով օգտատերերի կեղծ մեկնաբանություններ, որոնք իբր արդեն հարստացել են այս ծրագրով։
Meta ընկերության գովազդների գրադարանի տվյալներով՝ այս ապատեղեկատվությունը տարածվում է «Hannahp Guzman Gracet» անվամբ էջի միջոցով։ Էջը ստեղծվել է 2025-ի նոյեմբերի 25-ին և վերջին շրջանում շրջանառել է մոտ 50 ակտիվ գովազդ։ Զեղծարարները նույն սխեման կիրառում են նաև այլ երկրների, օրինակ՝ Բուլղարիայի լսարանի համար՝ օգտագործելով երկրի նախագահ Ռումեն Ռադևի անունը», - հավելում է լրատվամիջոցը։
Հորդորում ենք նմանատիպ կայքեր մտնելիս անպայման ստուգել կայքի հասցեն։ Իրական «Արմենպրես»-ի հասցեն միշտ նույնն է ու անփոփոխ` armenpress.am, ցանկացած այլ հասցեով կայք կեղծիք է։ Հորդորում ենք նաև ոչ մի դեպքում անձնական տվյալներ չտրամադրել կասկածելի հարթակներում։

Остерегайтесь мошенников: имитирующая сайт «Арменпресс» платформа пытается заманить пользователей в мошеннические инвестиционные схемы
Согласно новому исследованию платформы проверки фактов CivilNet, в армянском сегменте социальных сетей активно распространяются сообщения, утверждающие, что имена премьер-министра Никола Пашиняна и бизнесмена Гагика Царукяна фигурировали в секретных отчетах по делу американского преступника Джеффри Эпштейна. Сайт отмечает, что информация распространяется с сенсационными заголовками через рекламные посты в Instagram и Facebook и ориентированы на армянских пользователей.
В ходе исследования было обнаружено, что ссылки, прикрепленные к постам, ведут на сомнительные веб-сайты, которые, имитируя армянские СМИ, пытаются вовлечь пользователей в мошеннические инвестиционные схемы. В частности, ссылки, прикрепленные к распространяемым рекламным постам, ведут на веб-сайт с доменом Silvurean[.]com, который своим дизайном и логотипом имитирует официальный сайт государственного информационного агентства «Арменпресс». Эта фейковая платформа опубликовала длинную и полностью сфабрикованную статью, утверждающую, что имя Пашиняна было найдено в секретных файлах Эпштейна.
«В этой фейковой статье утверждается, что Никол Пашинян вместе с Эпштейном, Биллом Гейтсом и Илоном Маском запустили инвестиционную платформу под названием «AI Revenue Boosters». Согласно сфабрикованной истории, эта система основана на алгоритмах искусственного интеллекта и гарантирует астрономический доход.
Чтобы придать своему изобретению более правдоподобный вид, мошенники опубликовали ряд поддельных документов», — пишет CivilNet.
На сайте нет ссылок на реальную инвестиционную систему; вместо этого требуется ввести личные данные и номер телефона в анкету. После заполнения анкет мошенники звонят жертвам, выдавая себя за «инвестиционных консультантов».
«Примечательно, что в конце статьи есть фейковые комментарии пользователей с иностранными (включая азербайджанские) именами, которые якобы уже разбогатели с помощью этой программы».
Согласно рекламной базе Meta, эта дезинформация распространяется через страницу под названием «Hannahp Guzman Gracet». Страница была создана 25 ноября 2025 года и недавно разместила около 50 активных рекламных объявлений. Мошенники также используют эту схему для аудитории в других странах, например, в Болгарии, используя имя президента страны Румена Радева», — пишет издание.
Мы настоятельно рекомендуем проверять адрес веб-сайта при посещении подобных ресурсов. Настоящий адрес «Арменпресс» неизменен — armenpress.am, любой другой адрес является поддельным. Мы также настоятельно рекомендуем ни при каких обстоятельствах не предоставлять личную информацию на подозрительных платформах.