Զգուշացե՛ք զեղծարարներից. «Արմենպրես»-ի կայքը նմանակող հարթակը փորձում է օգտատերերին ներքաշել կեղծ ներդրումային սխեմաների մեջ
CivilNet-ի փաստերի ստուգման հարթակի նոր ուսումնասիրության համաձայն, սոցցանցերի հայկական տիրույթում ակտիվորեն տարածվում են գրառումներ պնդումով, թե իբր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և գործարար Գագիկ Ծառուկյանի անունները հայտնվել են ամերիկացի հանցագործ Ջեֆրի Էփշտեյնի գործով գաղտնի զեկույցներում։ Կայքը նշում է` տեղեկությունը սենսացիոն վերնագրերով տարածվում է Instagram-ում և Facebook-ում գովազդային գրառումների միջոցով` թիրախավորելով հայաստանցի օգտարերերին։
Ուսումնասիրության ընթացքում պարզվել է, որ գրառումներին կից հղումները տանում են դեպի կասկածելի կայքեր, որոնք, նմանակելով հայկական լրատվամիջոցներին, փորձում են օգտատերերին ներքաշել կեղծ ներդրումային սխեմաների մեջ։ Մասնավորապես, տարածվող գովազդային գրառումներին կից հղումները տանում են Silvurean[.]com դոմեյնով կայք, որը դիզայնով ու տարբերանշանով նմանակում է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության պաշտոնական կայքը։ Այս կեղծ հարթակում հրապարակված է ծավալուն և ամբողջովին հորինված մի հոդված, թե իբր Փաշինյանի անունը տեղ է գտել Էփշտեյնի գաղտնի ֆայլերում։
«Այս կեղծ հոդվածում պնդվում է, թե Նիկոլ Փաշինյանը Էփշտեյնի, Բիլ Գեյթսի և Իլոն Մասկի հետ համատեղ գործարկել է «AI Revenue Boosters» անվանումով ներդրումային հարթակ։ Համաձայն հորինված պատմության՝ այս համակարգը հիմնված է արհեստական բանականության ալգորիթմների վրա և երաշխավորում է աստղաբաշխական եկամուտներ։
Խարդախները իրենց հորինվածքին առավել վստահելի տեսք տալու համար հրապարակել են մի շարք կեղծված փաստաթղթեր», - գրում է CivilNet-ը։
Կայքում բացակայում է որևէ հղում դեպի իրական ներդրումային համակարգ. փոխարենը պահանջվում է հարցաթերթիկում մուտքագրել անձնական տվյալներ և հեռախոսահամար։ Դրանք լրացնելուց հետո զեղծարարները զանգահարում են զոհերին՝ ներկայանալով որպես «ներդրումային խորհրդատուներ»։
«Ուշագրավ է, որ հոդվածի վերջում զետեղված են օտարերկրյա (այդ թվում՝ ադրբեջանական) անուններով օգտատերերի կեղծ մեկնաբանություններ, որոնք իբր արդեն հարստացել են այս ծրագրով։
Meta ընկերության գովազդների գրադարանի տվյալներով՝ այս ապատեղեկատվությունը տարածվում է «Hannahp Guzman Gracet» անվամբ էջի միջոցով։ Էջը ստեղծվել է 2025-ի նոյեմբերի 25-ին և վերջին շրջանում շրջանառել է մոտ 50 ակտիվ գովազդ։ Զեղծարարները նույն սխեման կիրառում են նաև այլ երկրների, օրինակ՝ Բուլղարիայի լսարանի համար՝ օգտագործելով երկրի նախագահ Ռումեն Ռադևի անունը», - հավելում է լրատվամիջոցը։
Հորդորում ենք նմանատիպ կայքեր մտնելիս անպայման ստուգել կայքի հասցեն։ Իրական «Արմենպրես»-ի հասցեն միշտ նույնն է ու անփոփոխ` armenpress.am, ցանկացած այլ հասցեով կայք կեղծիք է։ Հորդորում ենք նաև ոչ մի դեպքում անձնական տվյալներ չտրամադրել կասկածելի հարթակներում։

According to a new study by the fact-checking platform CivilNet, posts are actively circulating on Armenian social media claiming that the names of Prime Minister Nikol Pashinyan and businessman Gagik Tsarukyan allegedly appeared in secret reports related to the case of American criminal Jeffrey Epstein.
The website notes that the misinformation is being spread through sponsored posts on Instagram and Facebook featuring sensational headlines targeting Armenian users.
The study revealed that the links attached to these posts lead to suspicious websites which imitate Armenian media outlets in an attempt to lure users into fraudulent investment schemes.
In particular, the advertising posts redirect users to a website operating under the Silvurean[.]com domain, which copies the design and logo of the state-owned news agency Armenpress. The fake platform published an extensive and entirely fabricated article falsely claiming that Pashinyan’s name had been found in Epstein’s secret files.
The fabricated article further alleges that Nikol Pashinyan, together with Epstein, Bill Gates and Elon Musk, launched an investment platform called “AI Revenue Boosters.” According to the false report, the system allegedly operates using artificial intelligence algorithms and guarantees extremely high profits.
“Fraudsters have published a number of forged documents to make their fabrication appear credible,” CivilNet said.
The website provides no access to any legitimate investment system. Instead, users are asked to enter personal information and phone numbers into a questionnaire. After submitting the data, victims reportedly receive calls from individuals posing as “investment consultants.”
It is also noted that the article contains fake user comments, including ones posted under foreign — among them Azerbaijani — names, claiming to have earned significant profits through the program.
According to the Meta advertising library, the misinformation campaign is being promoted through a page titled “Hannahp Guzman Gracet.”
The page, created on November 25, 2025, has recently circulated around 50 active advertisements. CivilNet reports that the same fraudulent scheme is being used in other countries as well, including Bulgaria, where scammers exploit the name of President Rumen Radev.
Users are strongly urged to verify website addresses before accessing online content. The official website of Armenpress always uses the domain armenpress.am; any other address should be considered fake. Citizens are also advised not to provide personal information on suspicious platforms under any circumstances.