Արթուր Վանեցյանի գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցությունը չի մասնակցի խորհրդարանական ընտրություններին
Արթուր Վանեցյանի գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցության գործադիր մարմինը չի մասնակցի 2026 թվականին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ որոշումը կայացվել է փետրվարի 26-ի նիստում՝ Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, առկա ներքին և արտաքին մարտահրավերները, ինչպես նաև նախընտրական փուլին բնորոշ զարգացումները քննարկելու արդյունքում։
Ընտրություններին չմասնակցելու որոշման պատճառներից նշվում է քաղաքական դաշտի բևեռացված մնալը՝ առանց իրական համախմբող պետական գաղափարախոսության և արժեքային հստակ առանցքի․
««Հայրենիք» կուսակցության գաղափարական հիմքերը, ծրագրային առաջնահերթությունները և Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ ռազմավարական պատկերացումները տարբերվում են քաղաքական դաշտում գործող մյուս ուժերի մոտեցումներից, ինչի արդյունքում դաշինքի ձևավորումը դառնում է ոչ իրատեսական։
Ընդդիմադիր դաշտից ընտրությունների մասնակից ուժերի քանակի մեծացումը կարող է առաջացնել ընտրողների քվեների մասնատում և քաղաքական ռեսուրսների բաշխման անարդյունավետություն, ինչը վերոնշյալ պայմաններում կարող է բացասաբար անդրադառնալ սպասվող ընտրական գործընթացների արդյունքների վրա»,– հայտարարում են կուսակցությունից՝ հորդորելով կուսակցության անդամներին, համակիրներին և աջակիցներին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում իրենց ձայնը տալ իրական ընդդիմադիր ուժերից ցանկացածին՝ ըստ սեփական նախընտրության։

The Hayrenik (Fatherland) party, led by former National Security Service Director Major General Arthur Vanetsyan, announced on Friday that it will not run for parliament in this year’s election scheduled for June 7.
The party said in a press release that the decision was made at its Board meeting on February 26 following discussions on Armenia’s domestic political situation, existing internal and external challenges, and developments characteristic of the pre-election period.
Among the reasons cited for not participating in the elections is the “continued polarization of the political field, without a genuinely unifying state ideology and a clear system of values at its core.”
“The ideological foundations, priorities, and strategic vision for Armenia’s future of the Fatherland Party differ from the approaches of other political forces active in the field, making the formation of an alliance unrealistic. An increase in the number of opposition forces participating in the elections could lead to a fragmentation of voters’ ballots and an inefficient allocation of political resources, which, under the above circumstances, could negatively affect the outcomes of the upcoming electoral process,” the party stated, urging its members, supporters, and allies to cast their votes for any “genuine opposition force” in the upcoming parliamentary elections according to their own preference.