Ռուսաստանը մեծացնում է միջուկային տրիադայի մարտական ​​հնարավորությունները
Ռուսաստանը մեծացնում է իր ռազմավարական միջուկային ուժերի հնարավորությունները նոր և արդիականացված հրթիռային համակարգերի, ինքնաթիռների և սուզանավերի մատակարարումների միջոցով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը ՌԴ պաշտպանության նախարարության «Կրասնայա զվեզդա» թերթին տված հարցազրույցում։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվում ռազմավարական միջուկային ուժերի զարգացմանը։ Սա մեր երկրի դեմ ագրեսիան զսպելու հիմնական տարրն է։ Միջուկային տրիադայի մարտական ​​հնարավորությունների մեծացումը շարունակվում է նոր ու արդիականացված հրթիռային և ավիացիոն համակարգերի, ռազմավարական նշանակության ատոմային սուզանավային հածանավերի մատակարարումների միջոցով», - ասել է Ռուդսկոյը։
Նա նշել է, որ միաժամանակ արդիականացվում են ռազմավարական ոչ միջուկային ուժերը, կատարվում է հիպերձայնային հրթիռային զենքի նոր համալիրների մշակում։
«Ընդհանուր նշանակության ուժերի մարտական ​​հնարավորությունները մեծացնելու նպատակով, առաջին հերթին՝ մեր արևմտյան սահմանների մերձակայքում, բարելավվում է Լենինգրադի և Մոսկվայի ռազմական շրջանների զորքերի մարտական ​ու թվային կազմը», - ասել է Ռուդսկոյը՝ խոսելով ՆԱՏՕ-ի կողմից հնչող սպառնալիքների հետ կապված միջոցառումների մասին։

Россия повышает боевые возможности ядерной триады
Россия наращивает потенциал своих стратегических ядерных сил за счет поставок новых и модернизированных ракетных комплексов, самолетов и подводных лодок. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил начальник главного оперативного управления Генерального штаба России Сергей Рудской в ​​интервью газете “Красная Звезда” Министерства обороны России.
“Особое внимание уделяется развитию стратегических ядерных сил. Это ключевой элемент сдерживания агрессии против нашей страны. Продолжается повышение боевых возможностей ядерной триады за счет поставки новых и модернизированных ракетных и авиационных комплексов, атомных подводных крейсеров стратегического назначения”, — сказал Рудской.
Он добавил, что одновременно модернизируются и стратегические неядерные силы, разрабатываются новые комплексы гиперзвукового ракетного вооружения.
“С целью наращивания боевых возможностей сил общего назначения, в первую очередь у наших западных границ, совершенствуется боевой и численный состав войск Ленинградского и Московского военных округов”, — сказал Рудской, говоря о мерах, связанных с угрозами со стороны НАТО.