Դատարանը փոխել է կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցը
ՀՀ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և եղբոր որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը փոխարինել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը՝ մանրամասնելով, որ դատարանի կողմից այլընտրանքային խափանման միջոցներ են սահմանվել  տնային կալանքը, 1 միլիոն դրամ գրավը և բացակայելու արգելքը:
Գևորգ և Համբարձում Ներսիսյանները ձերբակալվել էին անցած տարվա նոյեմբերի 3-ին։ ՀՀ քննչական կոմիտեից տեղեկացրել էին, որ նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը):

Суд изменил меру пресечения в отношении брата и племянника Католикоса Всех Армян Гарегина II
Суд первой инстанции Армавирской области изменил меру пресечения в отношении брата и племянника Католикоса Всех Армян Гарегина II, Геворга Нерсисяна и Амбарцума Нерсисяна.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил адвокат Ара Зограбян, отметив, что суд назначил домашний арест, залог в размере 1 млн драмов и запрет на отсутствие.
Геворг и Амбарцум Нерсисяны были арестованы 3 ноября 2025 года. Следственный комитет Республики Армения сообщил о возбуждении против них уголовного дела по статье 211 Уголовного кодекса (принуждение к агитации или отказу от агитации, или воспрепятствование агитации иным образом).