Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխանակվել են ապրանքների ցանկերով․ Պապոյան
Ադրբեջանից Հայաստան ներկայում ներմուծվում է միայն նավթամթերք՝ բենզին և դիզելային վառելիք, սակայն հայկական ծագման որևէ արտադրանք առայժմ չի արտահանվել Ադրբեջան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով լրագրողի՝ հայ-ադրբեջանական առևտրային հարաբերությունների հարցին։
«Այս պահին ադրբեջանական ծագման երկու արտադրանք է մուտք գործել Հայաստան՝ բենզինը և դիզելային վառելիքը։ Հայկական ծագման արտադրանք առայժմ չկա։ Սակայն կողմերը փոխանակվել են ապրանքների ցանկերով․ ադրբեջանական կողմը մեզ ներկայացրել է բավականին երկար ցանկ, մենք՝ նրանց։ Կարծում ենք, որ ժամանակի ընթացքում գործարար միջավայրը կարձագանքի այդ հնարավորություններին»,-ասաց Պապոյանը։
Պապոյանը պատճառների թվում նշեց շուկաների փոխադարձ անծանոթությունը, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային և լոգիստիկ գործոնները։
«Նախ՝ շուկաները դեռևս միմյանց համար բավականին անծանոթ են․ ինչպես մեր շուկան՝ նրանց, այնպես էլ նրանց շուկան՝ մեզ համար։ Այս գործընթացը ժամանակ է պահանջում և, բնականաբար, ավելի շատ գտնվում է մասնավոր հատվածի տիրույթում։ Պետության դերը պայմաններ ստեղծելն է՝ քաղաքական պայմանավորվածությունների, ճանապարհների բացման, երկաթուղային հաղորդակցության գործարկման և այլ քայլերի միջոցով։ Այդ պայմանների մի զգալի մասն արդեն ստեղծվել է, սակայն ոչ ամբողջությամբ։
Օրինակ՝ դեռևս չկա ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն, բայց այդ ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվում է և ակնհայտ է, որ մի քանի տարի անց այն կիրականանա։ Խոսքը վերաբերում է նաև «TRIPP»-ի գործարկմանը։ Մինչ այդ, հնարավոր է կիրառվեն նաև այլ գործիքակազմեր։
Կամ՝ ուղիղ ճանապարհային հաղորդակցություն կա, սակայն ադրբեջանական կողմը դեռ չի օգտվում մեր ճանապարհներից՝ օրինակ, ապրանքները Հայաստանի տարածքով Թուրքիա տեղափոխելու կամ հակառակը։ Այս ամենը ցույց է տալիս, որ գործընթացը ժամանակատար և բարդ է»,-եզրափակեց Պապոյանը։

Armenia, Azerbaijan exchange lists of goods for commerce
Currently, only petroleum products—gasoline and diesel fuel—are being imported from Azerbaijan to Armenia, while no products of Armenian origin have yet been exported to Azerbaijan, Armenia’s Minister of Economy, Gevorg Papoyan, said at a press briefing.
“At the moment, only two products of Azerbaijani origin have entered Armenia—gasoline and diesel fuel. There are no [exports of] products of Armenian origin yet. However, the parties have exchanged lists of products: the Azerbaijani side has presented us with a fairly long list, and we have done the same for them. We believe that, over time, the business environment will respond to these opportunities,” said Papoyan when asked on the trade relations.
Papoyan cited the unfamiliarity of the markets with each other, as well as infrastructural and logistical factors, among the reasons.
“First, the markets are still quite unfamiliar to each other: our market to them, and their market to us. This process takes time and, naturally, falls largely within the private sector’s domain. The role of the state is to create conditions—through political agreements, opening roads, launching railway connections, and other measures. A significant portion of these conditions has already been established, but not completely.
For example, there is still no direct railway connection, but work is ongoing in this direction, and it is clear that it will be realized in a few years. This also applies to the launch of TRIPP. In the meantime, other mechanisms may also be used. Or, there may be a direct road connection, but the Azerbaijani side is not yet using our roads—for instance, to transport goods through Armenia to Turkey or vice versa. All of this shows that the process is time-consuming and complex,” concluded Papoyan.