Էկոնոմիկայի նախարարն ակնկալում է նվազագույնը 6 տոկոս տնտեսական աճ
Հայաստանի տնտեսությունը 2025 թվականին կգրանցի առնվազն 6 տոկոս տնտեսական աճ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ 2025 թվականի առաջին երեք եռամսյակում Հայաստանի տնտեսությունն արձանագրել է համապատասխանաբար 5,2, 6,4 և 6,2 տոկոս աճ, իսկ չորրորդ եռամսյակում ակնկալվում է ավելի բարձր ցուցանիշ։
«Երրորդ եռամսյակը եղել է ամենամեծը և վստահաբար կարող եմ ասել, որ չորրորդ եռամսյակը լինելու է դրանից էլ ավելի բարձր՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշների հիման վրա»,-նշեց Պապոյանը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը ընթացիկ գներով կկազմի մոտ 10,86 տրիլիոն դրամ, իսկ դոլարային արտահայտությամբ ՀՆԱ-ն կհասնի մինչև 28 միլիարդ դոլարի՝ 2024 թվականի 26 միլիարդ դոլարի դիմաց։
Նախարարը տեղեկացրեց նաև, որ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն դոլարային արտահայտությամբ 2025 թվականին կգերազանցի 9 հազար դոլարը։ «2024 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 8556 դոլար, և 2025-ին մենք ակնկալում ենք անցնել 9 հազար դոլարի շեմը»,-ասաց նախարարը։
Պապոյանի խոսքով՝ 2025 թվականին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 9,1 տոկոս՝ նախորդ տարվա 8,3 տոկոսի համեմատ։ «Տնտեսության բոլոր ոլորտներն աճել են»,-եզրափակեց նախարարը։

2025 growth to be at least 6%, says economy minister
Economic growth for 2025 is expected to reach at least 6%, Minister of Economy Gevorg Papoyan said on Friday.
According to the Minister, in the first three quarters of 2025, Armenia’s economy recorded growth of 5.2%, 6.4%, and 6.2%, respectively, while even higher growth is expected in the fourth quarter.
“The third quarter was the strongest, and I can confidently say that the fourth quarter will be even higher, based on indicators of economic activity,” Papoyan stated at a press briefing.
According to him, Armenia’s gross domestic product (GDP) in 2025, at current prices, is expected to reach approximately AMD 10.86 trillion, while in dollar terms GDP will reach up to $28 billion, compared to $26 billion in 2024.
The Minister also reported that per capita GDP in dollar terms in 2025 is expected to exceed $9,000. “In 2024, this figure was $8,556, and in 2025 we expect to surpass the $9,000 mark,” he said.
According to Papoyan, the economic activity index in 2025 reached 9.1%, compared to 8.3% in the previous year. “All sectors of the economy have grown,” the Minister concluded.