Ավստրալիան ռազմական ինքնաթիռներ և 227 օդաչու է ուղարկել ԱՄՆ՝ զորավարժությունների մասնակցելու նպատակով
Ավստրալիայի թագավորական ռազմաօդային ուժերը Նևադայի Նելիս ռազմաօդային բազայում տեղակայել են վեց F-35A Lightning II և մեկ E-7A Wedgetail ինքնաթիռ, ինչպես նաև մոտ 227 օդաչու՝ մասնակցելու աշխարհի ամենաառաջադեմ օդային մարտական ​​​​ուսուցման երկու վարժանքներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Ավստրալիայի պաշտպանության նախարարությունը։
2026 թվականի փետրվարի 2-ից «Կարմիր դրոշ Նելիս» (Red Flag Nellis) և «Բամբուկե արծիվ» (Bamboo Eagle 26-1) վարժանքները կմիավորեն Ավստրալիայի, ԱՄՆ-ի և Միացյալ Թագավորության օդաչուներին։
«Այս վարժանքներն ապահովում են խիստ իրատեսական ուսումնական միջավայր, որտեղ մենք կարող ենք ինտեգրել տարբեր հնարավորություններ և ամրապնդել մեր կարողությունները՝ գործելու հիմնական դաշնակիցների և գործընկերների հետ», - ասել է Ավստրալիայի զորախմբի հրամանատար Մեթյու Դևեսոնը։
Նա նշել է, որ երկու վարժանքներն էլ մոդելավորում են ժամանակակից սպառնալիքների լայն շրջանակ, ներառյալ օդային, ցամաքային և ծովային հնարավորությունները, ինչպես նաև տիեզերական և կիբեռոլորտային սպառնալիքները։
Նրա խոսքով՝ Ավստրալիայի մասնակցությունն այս զորավարժություններին ամրապնդում է զսպման ուժը, նպաստում տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, ինչպես նաև ամրապնդում է երկարատև գործընկերությունները։
«Ավստրալիան առաջին ոչ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրն էր, որը մասնակցեց «Կարմիր դրոշ Նելիս» զորավարժություններին 1980 թվականին, և մենք մասնակցել ենք «Բամբուկե արծիվ» զորավարժություններին դրանց մեկնարկից՝ 2024 թվականից ի վեր», - ասել է Դևեսոնը։
«Կարմիր դրոշ Նելիս» և «Բամբուկե արծիվ» զորավարժություններն ԱՄՆ-ի և դաշնակիցների ռազմաօդային ուժերի միջև անցկացվող ամենամեծ համատեղ ռազմաօդային զորավարժություններն են, որոնք ուղղված են բարձր տեխնոլոգիական հակամարտություններին նախապատրաստվելուն։

Австралия направляет боевые самолеты и 227 пилотов в США для участия в учениях
Королевские ВВС Австралии направили шесть истребителей F-35A Lightning II и один E-7A Wedgetail, а также около 227 пилотов на авиабазу Неллис в штате Невада для участия в двух самых передовых в мире учениях по подготовке к воздушному бою. Об этом, как передает Арменпресс, сообщило Министерство обороны Австралии.
Со 2 февраля 2026 года учения Red Flag Nellis и Bamboo Eagle 26-1 объединят пилотов Австралии, США и Великобритании.
«Эти учения обеспечивают высокореалистичную тренировочную среду, где мы можем интегрировать различные возможности и укрепить нашу способность действовать совместно с ключевыми союзниками и партнерами», — заявил командующий австралийской оперативной группой Мэтью Девесон.
Он отметил, что оба учения имитируют широкий спектр современных угроз, включая воздушные, наземные и морские возможности, а также космические и киберугрозы.
По его словам, участие Австралии в этих учениях усиливает сдерживание, способствует региональной безопасности и стабильности, а также укрепляет долгосрочное партнерство.
«Австралия была первой страной, не входящей в НАТО, которая приняла участие в учениях Red Flag Nellis в 1980 году, и мы участвуем в учениях Bamboo Eagle с момента их начала в 2024 году», — сказал Девесон.
Red Flag Nellis и Bamboo Eagle — это крупнейшие совместные воздушные учения ВВС США и союзников, направленные на подготовку к высокотехнологичным конфликтам.