Հայաստանում էլեկտրոմոբիլների ներմուծման արտոնությունները. քվոտաներ, վերահսկողություն և արդյունքներ
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է խթանել էլեկտրական շարժիչով  տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն ու շահագործումը՝կանաչ տնտեսության զարգացման և շրջակա միջավայրի պահպանության ռազմավարության շրջանակում: 2026 թվականի համար սահմանվել է առանց ներմուծման մաքսատուրքի վճարման 15 հազար էլեկտրոմոբիլի ներմուծելու քվոտա:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Հայկազ Նասիբյանը նշեց, որ 2026 թվականին Հայաստանի Հանրապետություն առանց ներմուծման  մաքսատուրքի կարող են ներմուծվել Եվրասիական  տնտեսական միության  արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի  8703 80 000 3 և 8703 80 000 5 ծածկագրերին դասվող 15 000 միավոր էլեկտրոմոբիլներ:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ էլեկտրոմոբիլների  քվոտան բաշխվելու է հետևյալ կերպ՝ մինչև 3000 միավոր  ավտոարտադրողների հետ դիլերական -դիստրիբյուտորական  պայմանագրի շրջանակում  ներմուծում իրականացնող սուբյեկտներին, և մինչև 12000 միավոր՝ պաշտոնական  ներկայացուցիչ չհանդիսացող սուբյեկտներին, այդ թվում՝ ֆիզիկական անձանց: Սակագնային արտոնության կիրառմամբ մաքսային ձևակերպումն իրականացվում է մաքսային մարմինների կողմից ժամանակագրական սկզբունքով՝  հիմք ընդունելով մաքսային հայտարարագրերի գրանցման հերթականությունը:
Կառավարության որոշմամբ  նախատեսված է նաև սակագնային արտոնության վերականգնման  կարգավորում՝ 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ չօգտագործված քվոտաների մասով  կարող է իրականացվել վճարված ներմուծման մաքսատուրքի վերադարձ: Այն վերաբերում է ինչպես ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ,այնպես էլ  դիլերական պայմանագրերով ներմուծում իրականացնող սուբյեկտներին՝ ժամանակագրական սկզբունքի պահպանմամբ:
«2024-2026 թվականների արտադրության էլեկտրոմոբիլներն  ազատվում են ներմուծման մաքսատուրքից՝ 15 տոկոսի չափով: Նույն ժամանակահատվածում արտադրված էլեկտրաշարժիչով  ավտոմեքենաները, ավտոբուսները, մոտոցիկլետները, մոպեդներն ու  հեծանիվները,  ազատվում են նաև ավելացված արժեքի հարկից՝ 20 տոկոսի չափով ՝ՀՀ  հարկային օրենսգրքի համապատասխան դրույթների համաձայն»,- նշեց  էկոնոմիկայի նախարարության  գլխավոր քարտուղար Հայկազ Նասիբյանը:
Բացի այդ, նախատեսվել է, որ արդեն գնված և ճանապարհին գտնվող որոշ տրանսպորտային միջոցներ ևս կարող են  օգտվել  սահմանված արտոնություններից ՝մինչև 2026 թվականի փետրվարի 1-ը մաքսային ձևակերպման դեպքում:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն ՝ էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների  ներմուծման  ծավալները վերջին տարիների աճել են: 2023 թվականին ներմուծվել է 9635, 2024 թվականին՝11793, իսկ 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ՝ 21590 միավոր էլեկտրոմոբիլ: Համեմատության համար նշվում է , որ 2019 թվականի համեմատ  ներմուծման ծավալներն աճել է 17.6 անգամ: Այս տվյալները վկայում են, որ  էլեկտրոմոբիլների ներմուծման և   շահագործման  խթանման գործընթացը  Հայաստանում շարունակվում  է աճող դինամիկայով:
Էլեկտրոմոբիլների թվի աճին զուգահեռ զարգանում է նաև լիցքավորման ենթակառուցվածքները: 2022 թվականին Հայաստանում գործել է 100 լիցքավորման կայան, իսկ 2024 թվականի դրությամբ դրանց  թիվը գերազանցել է 300-ը: Մաքսային վիճակագրության տվյալներով ՝ 2024 թվականին և 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ Հայաստան է ներմուծվել համապատասխանաբար  399 և 471 լիցքավորման կայան: Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով, որ կիրառվում է նաև  չհաշվառված  անհատական լիցքավորման սարքեր, նշվում է, որ լիցքավորման ապահովումը չի կարող  հանդիսանալ էլեկտրոմոբիլների  ներմուծումը  զսպող գործոն, այլ հակառակը՝ էլեկտրոմոբիլների  շուկայի զարգացմանը զուգահեռ զարգանում է նաև  սպասարկող ենթակառուցվածքները:
Էլեկտրական  շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների շահագործման խթանումը համահունչ է կանաչ տնտեսության  նպատակների հետ: Քաղաքներում նկատվում է ածխաթթու գազի  արտանետումների զգալի կրճատում և քաղաքային աղտոտվածության մակարդակի զգալի նվազում: Միաժամանակ նշվում է, որ էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների շահագործումը  սպառողների համար առավել շահավետ է նաև ֆինանսական ծախսերի տեսանկյունից, ինչը հանդիսանում է էլեկտրոմոբիլների կիրառմանլրացուցիչ խթան:

Льготы на импорт электромобилей в Армению: квоты, контроль и результаты
В Армении в рамках стратегии развития “зеленой” экономики и охраны окружающей среды продолжается стимулирование импорта и эксплуатации электромобилей. На 2026 год установлена ​​квота на импорт 15 000 электромобилей без уплаты ввозной таможенной пошлины
В интервью корреспонденту “Арменпресс” генеральный секретарь Министерства экономики Республики Армения Айказ Насибян отметил, что в 2026 году в Республику Армения без импортной таможенной пошлины могут быть ввезены 15 000 единиц электромобилей, классифицируемых под кодами 8703 80 000 3 и 8703 80 000 5 товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза:
По решению правительства Республики Армения квота на электромобили будет распределена следующим образом: до 3000 единиц субъектам, импортирующим в рамках дилерско-дистрибьюторского соглашения с автопроизводителями, и до 12 000 единиц организациям, не являющимся официальными представителями, включая физических лиц. Таможенное оформление с применением тарифных льгот осуществляется таможенными органами в хронологическом порядке, исходя из порядка регистрации таможенных деклараций.
Постановление правительства также предусматривает регламент о восстановлении тарифных льгот: с 31 декабря 2026 года возможен возврат уплаченной импортной пошлины за неиспользованные квоты. Это относится как к физическим, так и к юридическим лицам, а также к организациям, импортирующим по дилерским договорам, в соответствии с хронологическим принципом.
“Электромобили, произведенные в 2024-2026 годах, освобождаются от импортной таможенной пошлины в размере 15 %. Электромобили, автобусы, мотоциклы, мопеды и велосипеды, произведенные в тот же период, также освобождаются от налога на добавленную стоимость в размере 20 % в соответствии с соответствующими положениями Налогового кодекса Республики Армения”, — объяснил генеральный секретарь Министерства экономики Айказ Насибян.
Кроме того, предусмотрено, что владельцы некоторых уже приобретенных и находящихся в эксплуатации транспортных средств также могут воспользоваться установленными льготами при условии таможенного оформления до 1 февраля 2026 года.
Согласно статистическим данным, объем импорта электромобилей в последние годы довольно вырос. В 2023 году было импортировано 9635 электромобилей, в 2024 году – 11793, по состоянию на 30 ноября 2025 года – 21590 единиц. Отмечается, что по сравнению с 2019 годом объемы импорта увеличились в 17,6 раза. Эти данные свидетельствуют о том, что процесс продвижения импорта и эксплуатации электромобилей в Армении продолжается с возрастающей динамикой.
Параллельно с ростом числа электромобилей развивается и зарядная инфраструктура для этих машин. В 2022 году в Армении действовало 100 зарядных станций, к 2024 году их число превысило 300. По данным таможенной статистики, в 2024 году и по состоянию на 30 ноября 2025 года в Армению было импортировано 399 и 471 зарядная станция соответственно. При этом, учитывая использование также незарегистрированных индивидуальных зарядных устройств, отмечается, что наличие зарядных станций не может быть фактором, препятствующим импорту электромобилей, а наоборот, вместе с развитием рынка электромобилей развивается и сервисная инфраструктура.
Стимулирование эксплуатации электромобилей соответствует целям “зеленой экономики”. В городах наблюдается значительное сокращение выбросов углекислого газа и существенное снижение уровня загрязнения воздуха. При этом отмечается, что эксплуатация электромобилей более выгодна и для потребителей с точки зрения финансовых затрат, что является дополнительным стимулом для использования электромобилей.