ԵՄ-ն Հայաստանում ավելի քան 250 մլն եվրո է ուղղել մասնավոր հատվածի աջակցությանը. Մարագոս
Հայաստանում Եվրամիության ծրագրերը չեն սահմանափակվում միայն սոցիալական կամ ինստիտուցիոնալ ոլորտներով․ ԵՄ-ն զգալի աջակցություն է ցուցաբերում մասնավոր հատվածին և մարզերի զարգացմանը, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ի կատարած աշխատանքը միշտ չէ, որ տեսանելի է, սակայն դրա ծավալները նշանակալի են։
«Մենք ավելի քան 250 միլիոն եվրո ենք ուղղել ծրագրերին՝ մասնավոր հատվածին աջակցելու համար»,-նշեց նա։
Մարագոսը առանձնացրեց մի ծրագիր, որը ստորագրվել է Հայաստանում ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի այցի ընթացքում։ Նրա խոսքով՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը ստանձնել է 4 միլիոն եվրոյի փաթեթ՝ չորս ծրագրերի իրականացման համար, որոնք ուղղված են նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված գործարարներին աջակցելուն։
Դեսպանը նշեց, որ այդ ֆինանսավորման շրջանակում յուրաքանչյուր ծրագրում առնվազն 35 տոկոսը տրամադրվում է որպես դրամաշնորհ։ «Եթե ծրագիրը, օրինակ, կազմում է 1 միլիոն եվրո, ապա 350 հազարը կլինի դրամաշնորհ»,– ընդգծել է նա՝ սա համարելով ԵՄ աջակցության շատ կոնկրետ օրինակ։
Մարագոսի խոսքով՝ ԵՄ-ն պատրաստ է ընդլայնել նշված ծրագրերը։ Նա նաև նշեց, որ մասնավոր հատվածին ուղղված այլ ծրագրերի շրջանակում Հայաստանում կապ է հաստատվել շուրջ 17 հազար փոքր և միջին  ձեռնարկությունների հետ, ինչի արդյունքում ստեղծվել է ավելի քան 27 հազար աշխատատեղ։
Միաժամանակ դեսպանն ընդգծեց, որ այդ նախաձեռնությունները չեն կարող լուծել Հայաստանի բոլոր խնդիրները։ Նրա խոսքով՝ հիմնական պատասխանատվությունը Կառավարության վրա է, իսկ ԵՄ-ն հանդես է գալիս որպես գործընկեր՝ աջակցելով Կառավարության ջանքերին տնտեսական աճի և դիմակայունության դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։
Դեսպանը հավելեց, որ ԵՄ-ն աջակցում է նաև հաղորդուղիների զարգացմանը՝ առանձնակի կարևորելով Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի կառուցման ծրագիրը։

ЕС направил более 250 миллионов евро на поддержку частного сектора в Армении - Марагос
Программы ЕС в Армении не ограничиваются социальной или институциональной сферой. ЕС оказывает значительную поддержку частному сектору и региональному развитию, особенно в Сюникской области.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил посол ЕС в Армении Василис Марагос в ходе дискуссии «Армения и мир на перекрестке рисков и возможностей».
По словам посла, работа, проделанная ЕС, не всегда видна, но ее объемы значительны.
«Мы направили более 250 миллионов евро на программы поддержки частного сектора», — отметил он.
Марагос особо выделил программу, подписанную во время визита комиссара ЕС по вопросам расширения Марты Кос в Армению. По его словам, Европейский банк реконструкции и развития выделил пакет в размере 4 миллионов евро на реализацию четырех программ, которые также направлены на поддержку предпринимателей, перемещенных из Нагорного Карабаха.
Посол отметил, что в рамках этого финансирования не менее 35% каждой программы предоставляется в виде грантов. «Если программа, например, составляет 1 миллион евро, то 350 тысяч будут грантом», — подчеркнул он, назвав это очень конкретным примером поддержки ЕС.
По словам Марагоса, ЕС готов расширить упомянутые программы. Он также отметил, что в рамках других программ, направленных на частный сектор, установлены контакты примерно с 17 тысячами малых и средних предприятий в Армении, в результате чего создано более 27 тысяч рабочих мест.
В то же время посол подчеркнул, что эти инициативы не могут решить все проблемы Армении. По его словам, основная ответственность лежит на правительстве, а ЕС выступает в качестве партнера, поддерживая усилия правительства по диверсификации экономического роста и повышению устойчивости.
Посол добавил, что ЕС также поддерживает развитие транспортных маршрутов, придавая особое значение проекту строительства дороги Сисиан-Каджаран.