ԵՄ-ն Հայաստանում ավելի քան 250 մլն եվրո է ուղղել մասնավոր հատվածի աջակցությանը. Մարագոս
Հայաստանում Եվրամիության ծրագրերը չեն սահմանափակվում միայն սոցիալական կամ ինստիտուցիոնալ ոլորտներով․ ԵՄ-ն զգալի աջակցություն է ցուցաբերում մասնավոր հատվածին և մարզերի զարգացմանը, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ի կատարած աշխատանքը միշտ չէ, որ տեսանելի է, սակայն դրա ծավալները նշանակալի են։
«Մենք ավելի քան 250 միլիոն եվրո ենք ուղղել ծրագրերին՝ մասնավոր հատվածին աջակցելու համար»,-նշեց նա։
Մարագոսը առանձնացրեց մի ծրագիր, որը ստորագրվել է Հայաստանում ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի այցի ընթացքում։ Նրա խոսքով՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը ստանձնել է 4 միլիոն եվրոյի փաթեթ՝ չորս ծրագրերի իրականացման համար, որոնք ուղղված են նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված գործարարներին աջակցելուն։
Դեսպանը նշեց, որ այդ ֆինանսավորման շրջանակում յուրաքանչյուր ծրագրում առնվազն 35 տոկոսը տրամադրվում է որպես դրամաշնորհ։ «Եթե ծրագիրը, օրինակ, կազմում է 1 միլիոն եվրո, ապա 350 հազարը կլինի դրամաշնորհ»,– ընդգծել է նա՝ սա համարելով ԵՄ աջակցության շատ կոնկրետ օրինակ։
Մարագոսի խոսքով՝ ԵՄ-ն պատրաստ է ընդլայնել նշված ծրագրերը։ Նա նաև նշեց, որ մասնավոր հատվածին ուղղված այլ ծրագրերի շրջանակում Հայաստանում կապ է հաստատվել շուրջ 17 հազար փոքր և միջին  ձեռնարկությունների հետ, ինչի արդյունքում ստեղծվել է ավելի քան 27 հազար աշխատատեղ։
Միաժամանակ դեսպանն ընդգծեց, որ այդ նախաձեռնությունները չեն կարող լուծել Հայաստանի բոլոր խնդիրները։ Նրա խոսքով՝ հիմնական պատասխանատվությունը Կառավարության վրա է, իսկ ԵՄ-ն հանդես է գալիս որպես գործընկեր՝ աջակցելով Կառավարության ջանքերին տնտեսական աճի և դիմակայունության դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։
Դեսպանը հավելեց, որ ԵՄ-ն աջակցում է նաև հաղորդուղիների զարգացմանը՝ առանձնակի կարևորելով Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի կառուցման ծրագիրը։

EU programs in Armenia are not limited to social or institutional sectors; the EU also provides significant support to the private sector and regional development, particularly in Syunik province, Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, said on Wednesday.
“The work of the EU is not always visible, but its scale is substantial. We have allocated over €250 million to programs supporting the private sector,” the EU ambassador said at the AIISA Security Forum titled Armenia and Peace: At the Intersection of Risks and Opportunities.
Maragos highlighted a program signed during the visit of EU Commissioner for Enlargement Marta Kos to Armenia. According to him, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has undertaken a €4 million package for the implementation of four programs, which are also aimed at supporting entrepreneurs displaced from Karabakh.
The ambassador noted that under this funding, at least 35 percent of each program is provided as a grant. “For example, if a program amounts to €1 million, €350,000 would be a grant,” he said, describing this as a very concrete example of EU support.
According to Maragos, the EU is ready to expand these programs. He also noted that, under other programs targeting the private sector, around 17,000 small and medium-sized enterprises in Armenia have been engaged, resulting in the creation of more than 27,000 jobs.
At the same time, the ambassador emphasized that these initiatives cannot solve all of Armenia’s problems. “The primary responsibility lies with the government, while the EU acts as a partner, supporting the government’s efforts toward economic growth and diversification for resilience,” he said.
The ambassador added that the EU also supports connectivity development, highlighting the construction of the Sisian-Kajaran road as particularly important.