Մեր նպատակն է 2026 թվականին ներկայացնել վիզաների ազատականացման ուղղությամբ առաջընթացի զեկույցը. ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան
Հայաստանն ու Եվրամիությունը հասել են էական ձեռքբերումների և ընդունել նոր ռազմավարական օրակարգ, որն արդեն իսկ իրականացվում է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպանի խոսքով՝ ռազմավարական օրակարգի շուրջ բանակցությունները մեծածավալ աշխատանք են պահանջել, սակայն առավել կարևորն այն է, որ այն արդեն գործնական փուլում է։
«Մենք արդեն ունենք մի քանի տարրեր, որոնք իրականացվում են»,– նշեց նա՝ առանձնակի ընդգծելով Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։
Մարագոսը նշեց, որ վիզային ազատականացման գործընթացը Հայաստանի քաղաքացիների համար կունենա շատ կոնկրետ և շոշափելի արդյունքներ։ Նրա խոսքով՝ արդեն ներկայացվել է վիզայի ազատականացման գործողությունների ծրագիրը, իսկ նոյեմբերին իրականացվել է առաջին գնահատման առաքելությունը։
«Մեր նպատակն է հնարավորինս շուտ՝ 2026 թվականին, ներկայացնել առաջընթացի զեկույցը։ Միգրացիոն ծառայությունը, խորհրդարանը և մյուս բոլոր ներգրավված կառույցները աշխատում են, որպեսզի գործողությունների ծրագիրը կյանքի կոչվի»,-ասաց ԵՄ դեսպանը։
Նա ընդգծեց, որ քննարկումների և ներկայացված տեղեկատվության արդյունքում ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի կառավարության  մոտեցումը՝ դիտարկելով վիզային ազատականացման գործողությունների ծրագիրը որպես բարեփոխումների համապարփակ ծրագիր։

Наша цель — представить в 2026 году отчет о прогрессе в процессе либерализации визового режима - посол ЕС в Армении
Армения и Европейский союз добились значительных успехов и приняли новую стратегическую повестку, которая уже реализуется.
Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил посол ЕС в Армении Василис Марагос в ходе дискуссии «Армения и мир на перекрестке рисков и возможностей».
По словам посла, переговоры по стратегической повестке потребовали большой работы, но самое главное, что они уже находятся на практической стадии.
«У нас уже есть несколько элементов, которые реализуются», — отметил он, особо подчеркнув диалог о либерализации визового режима ЕС для граждан Армении.
Марагос отметил, что процесс либерализации визового режима будет иметь очень конкретные и ощутимые результаты для граждан Армении. По его словам, план действий по либерализации визового режима уже представлен, а первая оценочная миссия была проведена в ноябре.
«Наша цель —как можно скорее, в 2026 году, представить отчет о прогрессе. Миграционная служба, парламент и все другие заинтересованные учреждения работают над реализацией плана действий», — заявил посол ЕС.
Он подчеркнул, что в результате обсуждений и представленной информации ЕС приветствует подход правительства Армении, рассматривая План действий по либерализации визового режима как комплексную программу реформ.