Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն չեն քննարկել ԹՐԻՓՓ-ին Թուրքիայի և Ռուսաստանի ներգրավումը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն չեն քննարկել ԹՐԻՓՓ նախագծին Թուրքիայի և Ռուսաստանի ներգրավումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը:
«ԹՐԻՓՓ-ն ինչպես կար, այնպես էլ այս պահին կա՝ որպես ՀՀ-ԱՄՆ համատեղ բիզնես գործունեություն: Եթե ավելի լայն ապաշրջափակման համատեքստում դիտարկենք, իհարկե, ակնհայտ է, որ միայն Հայաստան-Ադրբեջան ապաշրջափակմամբ, սահմանի բացմամբ, երկաթուղու վերագործարկմամբ այդ ենթադրյալ Ասիա-ԵՄ մեծ լոգիստիկ նոր անցումը չի ապահովվի, Հայաստանի ամբողջական ապաշրջափակումն էլ ամբողջական չի լինի: Գիտեք՝ Թուրքիայի հետ խոսակցությունը վաղուց կա այս ուղղությամբ, բավականին կառուցողական խոսակցություն կա, և ես կարծում եմ՝ մոտ ապագայում արդեն շոշափելի քայլեր կունենանք: Բայց, իհարկե, բոլորիս ընկալումն այն է, որ բեռները, մարդիկ Ասիայից կարող են գալ Ադրբեջան, այնուհետև Հայաստանի տարածք, Նախիջևան, կրկին Երասխով Հայաստան, և, եթե Գյումրի-Կարսը չվերագործարկվի, բեռները չեն կարող այդ ճանապարհով գնալ Թուրքիայի տարածքով Եվրոպա կամ հակառակ ուղղությամբ: Հետևաբար, տրամաբանական է, որ Թուրքիան այս ապաշրջափակման և տարածաշրջանի զարգացման մաս լինի, բայց ոչ կոնկրետ ԹՐԻՓՓ-ի մասով»,- ասաց Միրզոյանը:
Միրզոյանը հավելեց՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը ևս չի լինի ԹՐԻՓՓ-ի մաս, բայց Հայաստանը նպատակ չունի այս քայլով դուրս թողնել Ռուսաստանին:
«Ակնհայտորեն Հայաստանի տարածքում Ռուսաստանը տարբեր ենթակառուցվածքներում ներկայություն ունի, նույն երկաթուղիներում: ԹՐԻՓՓ-ում՝ ոչ, բայց ԹՐԻՓՓ-ին առնչվող այլ գործունեություն, կապ, համագործակցություն կարող է ստեղծվել նաև Ռուսաստանի Դաշնության համար»,- նշեց նախարարը:
Հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հանդիպում են ունեցել Վաշինգտոնում՝ հրապարակելու «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) իրականացման շրջանակը։ Այս փաստաթուղթը նոր քայլ է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված հանձնառությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ՝ Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության գործին նպաստելու համար։

Turkish or Russian participation in TRIPP not discussed by Armenia and U.S.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that during his meeting with U.S. Secretary of State Marco Rubio, they did not discuss Turkey or Russia’s involvement in the TRIPP project.
“TRIPP exists now just as it did before — as an Armenia–U.S. joint business venture. If we look at it in the broader context of regional unblocking, it is, of course, obvious that simply unblocking Armenia–Azerbaijan, opening the border, and restarting the railway will not provide this presumptive major Asia–EU new logistics route, and Armenia’s full unblocking will still not be complete. Talks with Turkey on this matter have been ongoing for a long time, and they have been quite constructive. I believe that in the near future, we will already see tangible steps. But, of course, our common understanding is that goods and people can come from Asia to Azerbaijan, then through Armenian territory, to Nakhchivan, again via Yeraskh to Armenia, and if Gyumri–Kars is not restarted, the goods cannot go through Turkey to Europe, or vice versa. Therefore, it is logical for Turkey to be part of this unblocking and regional development, but not specifically part of TRIPP,” FM Mirzoyan said at a press briefing after the TRIPP Implementation Framework was published.
Mirzoyan added that Russia will also not be part of TRIPP, but Armenia does not intend to sideline Russia through this step.
“Obviously, Russia has a presence in various infrastructures within Armenian territory, including the railways. In TRIPP itself — no, but other activities, connections, and cooperation related to TRIPP can also be established for the Russian Federation,” the minister noted.