Զինված ուժերում ծառայության հետ կապված 6 մահ է արձանագրվել 2025 թվականին
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Դեպքերից մեկը՝ կայծակնահարություն, 1՝ հոսանքահարում, 2՝ ինքնասպանություն կամ ինքնասպանության հասցնել, 2՝ առողջական խնդիրների պատճառով: Բոլորը ժամկետային զինծառայողներ չեն, տարիքային տարբեր խմբերի զինծառայողներ են»,- ասաց Պապիկյանը:
Նախարարը հավելեց՝ 2025 թվականի ընթացքում մահացել կամ զոհվել է 30 զինծառայող, որից 6-ը ծառայության հետ կապված հանգամանքներում, 24-ը՝ ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում՝ ավտովթար, կենցաղային տարբեր պատճառներ, հիվանդություն և այլն:
«2024 թվականի համեմատ՝ մահացության թվերը 2025 թվականին պակասել են 40 տոկոսով»,-նշեց Պաշտպանության նախարարը:
Սուրեն Պապիկյանը հայտնել էր նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերում 2025 թվականին կանոնադրային հարաբերությունների խախտման և դրա հետևանքով սպանության դեպք չի արձանագրվել:

В 2025 году в ВС Армении зафиксировано 6 смертей, связанных со службой
«Один из случаев — удар молнии, 1 — поражение электрическим током, 2 — самоубийство или принуждение к самоубийству, 2 — из-за проблем со здоровьем. Не все из них — призывники, это военнослужащие разных возрастных групп», — сказал Папикян.
Министр добавил, что в 2025 году погибли или были убиты 30 военнослужащих, из которых 6 — при обстоятельствах, связанных со службой, 24 — при обстоятельствах, не связанных со службой: дорожно-транспортные происшествия, различные бытовые обстоятельства, болезни и т. д.
«По сравнению с 2024 годом уровень смертности в 2025 году снизился на 40 процентов», — отметил министр обороны.
Сурен Папикян также сообщил, что в 2025 году в Вооруженных силах Республики Армения не было зафиксировано ни одного случая неуставных отношений и связанных с этим убийств.