Կառավարությունը հաստատեց զբոսաշրջության զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը
Հայաստանի կառավարությունը հավանության արժանացրեց զբոսաշրջության զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագիրը և ռազմավարական ծրագրի կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագիրը, որի նպատակն է երկրի ենթակառուցվածքների և զբոսաշրջության մակարդակի բարձրացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վերոնշյալ նախագիծն ընդունվեց Կառավարության հունվարի 8-ի հերթական նիստում։
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն իր խոսքում նշեց, որ ռազմավարական ծրագրի մշակման անհրաժեշտությունը բխում է առկա խնդիրներին համալիր լուծում տալու անհրաժեշտությունից։
«Ծրագրի նպատակը Հայաստանում զբոսաշրջային ամբողջ ենթակառուցվածքների և զբոսաշրջության մակարդակի բարձրացումն է։ Սա մեզ հնարավորություն է տալու, ի վերջո, 5 տարի հետո ունենալ ավելի շատ զբոսաշրջիկներ, ավելի լայն և դիվերսիֆիկացված շուկա, ինչի համար, իհարկե, անհրաժեշտ է, որ Հայաստանը դիրքավորենք որպես զբոսաշրջային խաչմերուկ, քանի որ մենք տեսնում ենք դրա հնարավորությունը՝ որպես գրավիչ, որակյալ, անվտանգ, խաղաղ զբոսաշրջային ուղղություն»,-ասաց Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ծրագրով նախատեսված ռազմավարական զարգացման երեք հիմնական տեսակներն են մշակութայինը, գաստրոն և արկածայինը՝ ներառյալ ձմեռայինը։ Պապոյանի բնորոշմամբ՝ Հայաստանը տուրիզմի զարգացման համար շատ մեծ հնարավորություններ ունի նաև ագրոզբոսաշրջության ոլորտում։

Government approves 2026–2030 tourism development strategy
The Government of Armenia approved at a Cabinet meeting the 2026–2030 Strategic Program for Tourism Development and the Action Plan to implement the program, which aim to improve the country’s infrastructure and raise the level of tourism.
Minister of Economy Gevorg Papoyan stated that the need to develop the strategic program arises from the necessity of providing comprehensive solutions to existing issues.
“The goal of the program is to improve all tourism-related infrastructure and raise the overall level of tourism in Armenia. This will allow us, within five years, to attract more tourists and create a broader and more diversified market. To achieve this, it is essential to position Armenia as a tourism crossroads, because we see its potential to become an attractive, high-quality, safe, and peaceful tourist destination,” Papoyan said.
According to the minister, the three main types of strategic development outlined in the program are cultural tourism, gastronomy, and adventure tourism, including winter tourism. Papoyan also noted that Armenia has significant potential for developing agro-tourism.