Սուրեն Պապիկյանը բարի ծառայություն է մաղթել զորակոչիկներին
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը բարի ծառայություն է մաղթել պարտադիր զինվորական ծառայության մեկնող զորակոչիկներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սուրեն Պապիկյանը նշել է «Ֆեյսբուքի»-ի իր էջում տարածած տեսանյութում։
Պաշտպանության նախարարը նաև շնորհավորել է զորակոչիկներին 2 տարվա փոխարեն 1,5 տարվա ծառայության անցնելու առթիվ։ Նախարարը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերին Հայաստանի ազգային ժողովն ընդունել է օրենք՝ պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 6 ամսով կրճատելու վերաբերյալ։
«Այդ օրենքի համաձայն՝ այսօրվանից զորակոչված զինակոչիկները կծառայեն 18 ամիս՝ կես տարի պակաս, քան նախկինում, ինչի առնչությամբ ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս, մեր զորակոչիկներին, նրանց ծնողներին, հարազատներին, մաղթել խաղաղություն և բարի ծառայություն»,-նշել է Պապիկյանը։
Ձմեռային զորակոչը կանցկացվի հունվարի 7-ից մինչև հունվարի 31-ը, իսկ պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողների զորացրումը կսկսվի 2026 թվականի հունվարի 8-ից և կտևի մինչև հունվարի 31-ը ներառյալ:
2025 թվականի դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 6 ամսով կրճատելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը։

Министр обороны Армении пожелал призывникам хорошей службы
Министр обороны Армении Сурен Папикян пожелал хорошей службы призывникам, которые отправляются на срочную военную службу.
Как сообщает Арменпресс, Сурен Папикян сказал это в видео на своей странице в Facebook.
Министр обороны также поздравил призывников с тем, что они будут служить полтора года вместо двух лет. Министр напомнил, что в декабре прошлого года Национальное Собрание Армении приняло закон о сокращении срока обязательной военной службы на 6 месяцев.
«Согласно этому закону, с сегодняшнего дня призывники будут служить 18 месяцев, на полгода меньше, чем раньше, в связи с чем я хочу поздравить всех нас, наших призывников, их родителей, родственников и пожелать мира и хорошей службы», — отметил Папикян.
Зимний призыв проходит с 7 по 31 января, а демобилизация военнослужащих, отслуживших обязательную военную службу, начнется 8 января 2026 года и продлится до 31 января включительно.
16 декабря 2025 года парламент Армении принял законопроект о сокращении срока обязательной военной службы на 6 месяцев.