Դեսպան Մկրտչյանն ու Բրայեն Մասթը քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ
Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բրայեն Մասթի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Երևանի ու Վաշինգտոնի միջև ռազմավարական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Նշվում է, որ կողմերն անդրադարձել են նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման գործընթացին, ինչպես նաև դրանց արդյունքում տարածաշրջանային նոր իրողությունների ձևավորմանն ու հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը։

Armenian Ambassador to the United States Narek Mkrtchyan met with House Foreign Affairs Committee Chairman Brian Mast.
A wide range of issues related to Armenia–U.S. strategic cooperation was discussed, the embassy said in a press release.
The meeting also addressed the implementation of the agreements reached in Washington on August 8, the emerging regional realities resulting from those agreements, and the advancement of future cooperation initiatives.
On August 8, 2025, Armenia and Azerbaijan signed a joint peace declaration and initialed a peace treaty at a U.S.-brokered summit in Washington. On the same day, Armenia and the United States signed three memoranda of understanding on partnership.