«Երևանյան բեսթսելեր». «Գլուխկոտրուկ»-ն առաջատար. թարգմանական. նոյեմբեր, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է թարգմանական գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը: Տասնյակը ներկայացվում է նոյեմբերի վաճառքների հիման վրա:
Առաջին տեղում է Ֆրանկ Տիլյեի «Գլուխկոտրուկ» գիրքը։ Որտե՞ղ է իրականության և երևակայության անտեսանելի սահմանը։ Այս հարցի պատասխանը պետք է բացահայտեն Իլանը և Քլոեն՝ առեղծվածային խաղի՝ «Պարանոյայի» մասնակիցները։ Ոչ ոք չգիտի, թե ինչ կանոններով է ընթանում այս խաղը, և ինչպես այն կավարտվի, սակայն մի բան հաստատ է․ հաղթողին խոստացված է խոշոր դրամական պարգև՝ երեք հարյուր հազար եվրո, որի համար մասնակիցները պատրաստ են անգամ ամենադաժան և անսպասելի քայլերին։ Խաղը տանում է ֆրանսիական Ալպերի մութ խորքերը՝ դեպի լքված հոգեբուժարան, որտեղ մեկ տարի առաջ՝ Սուրբ Ծննդյան նախօրեին, հայտնաբերվել էին ութ դիակ… Հինգ տղամարդ և երեք կին սառնասրտորեն սպանվել էին քնի մեջ։ Այժմ խաղացողները կրկին ութն են։ Ո՞վ է նրանցից կենդանի մնալու, և արդյո՞ք կլինի այդպիսի մեկը…
Թրեյսի Շևալյեի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» երկրորդ տեղում է։ «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» վեպը միայն մի դիմանկարի պատմություն չէ. այն պատմություն է նկարչի և նրա մուսայի մասին, նաև սիրո պատմություն է, որը ծավալվում է Հոլանդիայի Դելֆտ քաղաքում հեռավոր տասնյոթերորդ դարում։ Պատմական վեպը գրելու համար հեղինակը մանրակրկիտ ուսումնասիրել է նյութը, ինչի շնորհիվ ընթերցողը միանգամից ընկղմվում է վայրի և դարի մթնոլորտի մեջ։
Դեն Բրաունի «Դա Վինչիի ծածկագիրը» երրորդ տեղում է։ «Դա Վինչիի ծածկագիրը» Դեն Բրաունի վիպաշարի երրորդ վեպն է։ Այս անգամ ևս հերոսն իր մասնագիտական ողջ ներուժը ներդնելու է՝ բացահայտելու Լուվրի խնամակալներից մեկի արտասովոր սպանությունը։ Վեպում, սյուժեի զարգացմանը զուգընթաց, ընթերցողը անընդհատ կտեղափոխվի անցյալ՝ ծանոթանալով Քրիստոսի կյանքի որոշ դրվագների և Դա Վինչիի ստեղծագործությունների՝ հեղինակի առաջարկած մեկնաբանմանը։
Մայք Օմերի «Մարդասպանի վերադարձը» չորրորդ տեղում է։ Արյան ծարավը խելագարեցնում է, մոլորեցնում, ստիպում դուրս գալ որսի: Իսկ ի՞նչ, եթե արյան ծարավով տարված մեկը հանդիպի սերիական մարդասպանի, որը նույնպես ունի ծարավ… որսի ծարավ։ Չիկագոյի փոքրիկ եկեղեցիներից մեկի հովվի աղջիկը հայտնաբերվում է սպանված։ Մարդասպանը գործել է նախապես ծրագրված կերպով, պլանավորել է սպանությունը, բայց թույլ տվել սխալներ: Քրեական հոգեբան Զոի Բենթլին և ՀԴԲ-ի գործակալ Թեյթում Գրեյը նորից դեպքի վայրում են և նրանք անում են իրենց սեփական որսը՝ վերջապես գտնելու Զոիի անցյալից եկող սարսափելի ուրվականին՝ Ռոդ Գլովեր անունով սերիական մարդասպանին։ Զոի Բենթլիի և Թեյթում Գրեյի հետաքննության մասին այս վերջին գիրքը իսկական էմոցիոնալ ճոճանակ է, որը թույլ չի տա ընթերցողին գեթ մեկ րոպե կտրվել ընթերցանությունից։
Մայք Օմերի «Զոհի աչքերով»-ը հինգերորդ տեղում է։ Քրեական հոգեբան Զոի Բենթլին և ՀԴԲ գործակալ Թեյթում Գրեյը պետք է բացահայտեն հերթական սերիական մարդասպանին, որը բավականաչափ խելացի և մտածված է գործում՝ չթողնելով ոչ մի հետք։ Սակայն Բենթլիից թաքնվել չի հաջողվի․ այս անգամ նա կտեսնի ողջ պատկերը զոհի աչքերով, իսկ Գրեյը, նայելով նրա աչքերին, կգտնի մարդասպանին։
Քրիսթեն Փերինի «Քո սպանության առեղծվածը» գիրքը վեցերորդ տեղում է։ 1965 թվականին տոնավաճառի գուշակը մռայլ կանխատեսում է անում․ տասնվեցամյա Ֆրենսիս Ադամսին մի օր անխուսափելիորեն սպանելու են։ Այդ պահից ի վեր Ֆրենսիսն իր ողջ կյանքը նվիրում է մի սպանության բացահայտմանը, որը դեռ տեղի չէր էլ ունեցել։ Ոչ ոք լուրջ չի ընդունում նրա վախերը, մինչև վաթսուն տարի անց նրա դին չեն հայտնաբերում իր իսկ կալվածքում։ Այժմ նրա ժառանգ Էնի Ադամսը պետք է բացահայտի սպանության հանելուկը, որպեսզի կարողանա ստանալ կտակում նշված հսկայական ունեցվածքը։ Բայց ժառանգության խաղը վերածվում է վտանգավոր արկածի, երբ անցյալի գաղտնիքները սկսում են մեկը մյուսի հետևից ջրի երես դուրս գալ։ Շուտով Էնին հասկանում է, որ կարող է ժառանգել ոչ միայն իր հորաքրոջ հարստությունը, այլև նրա ողբերգական ճակատագիրը․․․
Յոթերորդ հորիզոնականում է Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա» ստեղծագործությունը: «Անասնաֆերմա»-ն գրվել է 1944 թվականին և առաջին անգամ լույս է տեսել 1945-ին: Այս վեպը հակաուտոպիական տարրեր է պարունակում: Գիրքն արգելված է Չինաստանում, Հյուսիսային Կորեայում, Բիրմայում և իսլամական աշխարհի մի շարք երկրներում: Թարգմանությունը՝ Արտաշես Էմինի:
«Սպասող մարդու օրագիր» գիրքը ութերորդ տեղում է։ Այն իրանական ժամանակակից պոեզիայի ժողովածու է։ Բանաստեղծությունները թարգմանել է Էդիկ Պողոսյանը։ Իրանական ժամանակակից պոեզիան հայերեն թարգմանելն Էդիկի համար սիրելի զբաղմունք է եղել։ Գրքի կառուցվածքի գաղափարի ոգեշնչման աղբյուրը 14-րդ դարի իրանցի բանաստեղծ Հաֆեզի բանաստեղծությունների ժողովածուն է, որն իրանցիները հաճախ օգտագործում են որպես գուշակություն կամ օրվա խորհուրդ։ Յուրաքանչյուրը կարող է բացել «Սպասող մարդու օրագիր» գրքի պատահական էջ և գտնել իր օրվա բանաստեղծությունը։
Իններորդ տեղում է Էլիզաբեթ Գիլբերթի «Ուտել, աղոթել, սիրել» գիրքը։ Ամերիկուհի գրող Էլիզաբեթ Գիլբերթի հուշագրություններն ամփոփող «Ուտել, աղոթել, սիրել» գիրքը կանացի ուխտագնացություն է, զգայական հաճույքի, հոգևոր լուսավորման ու կենսական Ներդաշնակության փնտրտուք Իտալիայի, Հնդկաստանի ու Ինդոնեզիայի մշակութային ոլորաններում։ Սրամտությամբ, ինքնահեգնանքով, ազատագրության մղումով լի այս ներաշխարհային ճամփորդությունը կենտրոնացնում է ընթերցողի ուշադրությունը էականի վրա, շեղում անկարևորից, ձևակերպում պոստֆեմինիստական աշխարհում ապրող ու առաջին հայացքից երջանիկ կյանք վարելու բոլոր նախադրյալներն ունեցող կնոջ խնդիրը, օրակարգ բերում հարցեր, որոնց շուրջ քանիցս մտորելու անհրաժեշտություն կա, ու առաջարկում դասեր, որոնք միանգամայն փոխադրելի են ժամանակի ու տարածության մեջ։ Թարգմանիչ՝ Լիլիթ Հայրապետյան։
Տասներորդ հորիզոնականում է Վիլյամ Սարոյանի «Մարդկային կատակերգություն»-ը։ Վեպի գործողությունները տեղի են ունենում ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի մտացածին Իթաքա քաղաքում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի օրոք։ Քաղաքի նախապատկեր է ծառայել Սարոյանի հարազատ Ֆրեզնոն։ Հոմեր Մակաուլեյը 14-ամյա տղա է, որը մեծանում է անհայր ընտանիքում Կալիֆորնիայի Իթաքա քաղաքում երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին։ Հոմերի ավագ եղբայրը՝ Մարկուսը, հեռացել է տնից պատերազմում կռվելու համար, և Հոմերը զգում է տան տղամարդու դերը ստանձնելու անհրաժեշտությունը։ Դրամ վաստակելու նպատակով՝ տղան աշխատանքի է անցնում փոստային հեռագրային գրասենյակում, որտեղ ժամանակ առ ժամանակ ստիպված է լինում զինվորների մահվան մասին հեռագրեր հասցնել սպանվածի հարազատներին։ Թարգմանեց Նունե Թորոսյանը։

“Ереванский бестселлер”: лидирует “Головоломка”: переводы, ноябрь, 2025
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства Арменпресс представляет лучшую десятку переведенных художественных произведений этой недели. Данные списка составлены по итогам продаж за ноябрь.
На первом месте триллер Франка Тилье “Головоломка”. Где проходит невидимая граница между реальностью и воображением? Ответ на этот вопрос предстоит найти Илану и Хлое, участникам таинственной игры “Паранойя”. Никто не знает правил этой игры и чем она закончится, но одно можно сказать наверняка: победителю обещают крупный денежный приз в триста тысяч евро, ради которого участники готовы пойти на самые жестокие и неожиданные шаги. Игра переносит вас в темные глубины французских Альп, в заброшенную психиатрическую больницу, где год назад, в канун Рождества, были найдены восемь тел… Пять мужчин и три женщины были хладнокровно убиты во сне. Теперь здесь снова восемь игроков. Кто же из них выживет, и останется ли в живых хоть кто-то…
Роман Трейси Шевалье “Девушка с жемчужной серьгой” занимает второе место. “Девушка с жемчужной серьгой” — это не просто история о портрете. Это история художника и его музы, а также история любви, разворачивающаяся в голландском городе Делфте в далеком XVII веке. Для написания исторического романа автор тщательно изучила материал, благодаря чему читатель сразу же погружается в атмосферу этого места и века.
На третьем месте роман “Код да Винчи”Дэна Брауна. И в этот раз герой-символист приложит весь свой профессиональный потенциал, чтобы раскрыть убийство одного из смотрителей Лувра. По мере развития сюжета читатель постоянно будет перемещаться в прошлое, знакомясь с некоторыми эпизодами из жизни Христа и их интерпретацией самого автора.
“Возвращение убийцы” Майка Омера занимает четвёртое место. Жажда крови сводит с ума, сбивает с пути и заставляет отправиться на охоту. Что, если человек, одержимый кровью, встретит серийного убийцу, который также испытывает жажду… жажду охоты? Дочь пастора небольшой чикагской церкви найдена убитой. Убийца действовал преднамеренно, спланировал убийство, но допустил ошибки. Криминальный психолог Зои Бентли и агент ФБР Татум Грей возвращаются на место происшествия и начинают собственную охоту, чтобы наконец найти ужасающего призрака из прошлого Зои — серийного убийцу по имени Род Гловер. Эта новая книга о расследовании Зои Бентли и Татум Грей — настоящие эмоциональные американские горки, которые не позволят читателю оторваться от чтения ни на минуту.
На пятом месте “Глазами жертвы” Майка Омера. Криминалист-психолог Зои Бентли и агент ФБР Татум Грей должны раскрыть еще одного серийного убийцу, который достаточно умен и вдумчив, чтобы не оставлять следов. Но от Бентли ему не спрятаться. На этот раз она видит всю картину глазами жертвы, а Грей, глядя ей в глаза, найдет этого убийцу.
Роман Кристен Перрин “Загадка твоего убийства” занимает шестое место. В 1965 году гадалка на ярмарке делает мрачное предсказание: шестнадцатилетняя Фрэнсис Адамс однажды неизбежно будет убита. С этого момента Фрэнсис посвящает всю свою жизнь раскрытию убийства, которого еще не произошло. Никто не воспринимает ее страхи всерьез, пока шестьдесят лет спустя ее тело не обнаруживают в ее собственном имении. Теперь ее наследница Энни Адамс должна раскрыть тайну убийства, чтобы получить огромное состояние, указанное в завещании. Но игра с наследством превращается в опасное приключение, когда тайны прошлого начинают всплывать одна за другой. Энни вскоре понимает, что может унаследовать не только состояние своей тети, но и ее трагическую судьбу…
На седьмом месте “Скотный двор” Джорджа Оруэлла. “Скотный двор" был написан в 1944 году и впервые вышел в свет в 1945 году. Этот роман содержит антиутопические элементы. Книга запрещена в Китае, Северной Корее, Бирме и в ряде исламских стран.
“Дневник ожидающего человека” занимает восьмое место. Это сборник современной иранской поэзии. Стихи перевел Эдик Погосян. Источником вдохновения для этой книги послужил сборник стихов иранского поэта XIV века Хафеза, который иранцы часто используют в качестве гадания или слова для мантры. Любой может открыть случайную страницу книги и найти там стихотворение дня.
На девятом месте “Ешь, молись, люби” американской писательницы Элизабет Гилберт. В книге воспоминаний писательницы паломничество женщины, поиск чувственных наслаждений в культуре Италии, Индии и Индонезии, вдумчивого просветления и жизненной гармонии. Это путешествие по миру, наполненное остроумием, самоконтролем, стремлением к освобождению. Книга концентрирует внимание читателя на существенном, отвлекает от неважного, второстепенного. Она формулирует проблему женщины, живущей в постфеминистическом мире, и кажется, на первый взгляд, имеющей все предпосылки для счастливой жизни, поднимает вопросы, вокруг которых возникает необходимость размышлять, и предлагает решения, которые вполне переносимы во времени и в пространстве.
На десятом месте - “Человеческая комедия” Уильяма Сарояна. Действие романа происходит в вымышленном городе Итака, в штате Калифорния, во время Второй мировой войны. Прообразом города послужил родной город Сарояна Фрезно. Гомер Макаулей - 14-летний мальчик, который в годы Второй мировой войны растет в семье без отца. Старший брат Гомера Маркус ушел на войну, и Гомер взял на себя роль мужчины в доме. Чтобы заработать денег, мальчик нанимается на работу в почтовом телеграфном офисе, и ему приходится доставлять телеграммы о смерти родным погибших солдат.