Պետությունների և ժողովուրդների միջև վստահության կառուցումը խաղաղության ամրապնդման հիմնարար նախապայման է. ՀՀ նախագահ
Թուրքմենստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որի շրջանակում ելույթ է ունեցել «Խաղաղություն և վստահություն. միասնության նպատակներ հանուն կայուն ապագայի» խորագրով լիագումար նիստին։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ելույթը.
«Պատիվ է հանդես գալ այս միջազգային ֆորումում, որը նվիրված է Խաղաղության և վստահության միջազգային տարուն, Չեզոքության միջազգային օրվան և Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 30-ամյակին։
Շնորհակալություն եմ հայտնում Թուրքմենստանի նախագահին և կառավարությանը՝ այս կարևոր միջոցառումը կազմակերպելու և Միավորված ազգերի կազմակերպության շրջանակում խաղաղության, վստահության և չեզոքության առաջմղման գործում ցուցաբերվող հետևողական առաջնորդության համար։
Այսօրվա պլենար նիստի խորագիրը՝ «Խաղաղություն և վստահություն. միասնության նպատակներ հանուն կայուն ապագայի», լավագույնս արտացոլում է այն, ինչի կարիքը մեր աշխարհն ունի այսօր։ Մինչ հակամարտությունները, բաժանումները, մարդու իրավունքների խախտումները և գլոբալ անվտանգության բացակայությունը մարտահրավեր են նետում միջազգային կարգին, մենք պետք է վերահաստատենք մեր նվիրվածությունը բազմակողմ համագործակցությանը` խարսխված ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակների և սկզբունքների վրա։
Գլխավոր վեհաժողովի՝ 2025 թվականը Խաղաղության և վստահության միջազգային տարի հռչակելու վերաբերյալ բանաձևը հնարավորություն է ստեղծում առաջ մղելու վեճերի խաղաղ կարգավորումը և պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունները։
Այս տարի լրանում է Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության՝ ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչման 30-րդ տարեդարձը։ Մշտական չեզոքությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության կարևոր գործոն է հանդիսացել։ Մենք բարձր ենք գնահատում Թուրքմենստանի ներդրումը միջազգային խաղաղության և անվտանգության գործում՝ չեզոքության, վստահության և երկխոսության սկզբունքների խթանման միջոցով։ Հայաստանը միշտ աջակցել է այս ուղղությամբ Թուրքմենստանի նախաձեռնություններին ՄԱԿ-ի շրջանակում։
Խաղաղությունը պարզապես պատերազմի բացակայությունը չէ։ Այն պահանջում է շարունակական ջանքեր՝ խթանելու երկխոսությունը, արդարությունը, մարդու իրավունքները և մարդկային արժանապատվությունը։ Պետությունների և ժողովուրդների միջև վստահության կառուցումը խաղաղության ամրապնդման հիմնարար նախապայման է։
ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքի սկզբունքներով առաջնորդվելով՝ Հայաստանի կառավարությունը վճռական է Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ապահովելու գործում։
Ձեզ հայտնի է, որ այս տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Նույն օրը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների առաջնորդները՝ որպես վկա, ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր, որը հնարավորություն կտա լիարժեք բացել տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունները։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության և դրա բաղադրիչ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) նախագծի իրականացումը կնպաստի տնտեսական զարգացմանը, երկխոսությանը և ժողովուրդների միջև շփումներին՝ ամրապնդելով փոխվստահությունը, կայունությունն ու բարեկեցությունը։
Այս պատմական ձեռքբերումը մեզ վստահություն է ներշնչում, որ մենք բացում ենք հարատև խաղաղության, բարգավաճման, անվտանգության և տնտեսական համագործակցության նոր էջ Հարավային Կովկասում։ Մենք ակնկալում ենք մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը խաղաղության առաջմղման գործում։
Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 30-ամյակի և Խաղաղության ու վստահության միջազգային տարվա կապակցությամբ եկեք վերահաստատենք մեր համատեղ հանձնառությունը՝ առաջ մղելու խաղաղությունն ու փոխվստահությունը՝ երկխոսության, փոխըմբռնման և համագործակցության միջոցով»:

Building trust among states and peoples is a foundation for enduring peace - President Khachaturyan
During his working visit to Turkmenistan, President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan took part in the event dedicated to the 30th anniversary of Turkmenistan’s permanent neutrality, within the framework of which he delivered a speech at the plenary session titled “Peace and Trust: Unity Goals for a Sustainable Future.”
The Presidential Office has released President Khachaturyan’s full speech:
"It is an honour to address the International Forum dedicated to the International Year of Peace and Trust, the International Day of Neutrality, and the 30th anniversary of Turkmenistan’s permanent neutrality.
I express my gratitude to the President and the Government of Turkmenistan for hosting this important event and for a consistent leadership in promoting peace, trust, and neutrality within the United Nations framework.
The title of today’s plenary session “Peace and Trust: Unity Goals for a Sustainable Future” captures the essence of what our world needs most today. While conflicts, divisions, human rights violations and global insecurity challenge the international order, we should reaffirm our commitment to multilateralism anchored on the purposes and principles of the UN Charter.
The General Assembly resolution proclaiming 2025 as the International Year of Peace and Trust creates a momentum to advance peaceful settlement of disputes and good-neighbourly relations among nations.
This year marks the 30th anniversary of Turkmenistan’s recognition as a permanently neutral state by the UN. Permanent neutrality has proven to be a crucial factor for peace and stability in the region. We commend Turkmenistan’s contribution to international peace and security through promoting the objectives of neutrality, trust and dialogue. Armenia has always supported initiatives of Turkmenistan in the United Nations to this end.
Peace is not just the absence of war - it requires consistent efforts to promote dialogue, justice, human rights and dignity. Building trust among states and peoples is an important foundation that allows peace to endure.
Guided by the United Nations Charter and international law, the Government of Armenia is resolute in sustaining peace in the region of South Caucasus.
As you are aware, during the trilateral meeting in Washington D.C. on 8 August this year the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the peace agreement between the two countries. On the same day the leaders of Armenia, Azerbaijan, the United States of America, as a witness, signed a Joint Declaration, which will enable full opening of transport communications in the region.
Implementation of the “Crossroads of Peace” initiative and its integral component the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) connectivity project will promote economic growth, dialogue and people-to-people contacts, thus contributing to trust, stability and prosperity.
This historic achievement gives confidence that we are opening a new chapter of lasting peace, prosperity, security and economic cooperation in the South Caucasus. We count on the support of our international partners in advancing peace in our region.
As we celebrate thirty years of Turkmenistan’s permanent neutrality and the International Year of Peace and Trust, let us renew our common resolve - to advance peace and trust through dialogue, mutual understanding and cooperation.”