Պետությունների և ժողովուրդների միջև վստահության կառուցումը խաղաղության ամրապնդման հիմնարար նախապայման է. ՀՀ նախագահ
Թուրքմենստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որի շրջանակում ելույթ է ունեցել «Խաղաղություն և վստահություն. միասնության նպատակներ հանուն կայուն ապագայի» խորագրով լիագումար նիստին։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ելույթը.
«Պատիվ է հանդես գալ այս միջազգային ֆորումում, որը նվիրված է Խաղաղության և վստահության միջազգային տարուն, Չեզոքության միջազգային օրվան և Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 30-ամյակին։
Շնորհակալություն եմ հայտնում Թուրքմենստանի նախագահին և կառավարությանը՝ այս կարևոր միջոցառումը կազմակերպելու և Միավորված ազգերի կազմակերպության շրջանակում խաղաղության, վստահության և չեզոքության առաջմղման գործում ցուցաբերվող հետևողական առաջնորդության համար։
Այսօրվա պլենար նիստի խորագիրը՝ «Խաղաղություն և վստահություն. միասնության նպատակներ հանուն կայուն ապագայի», լավագույնս արտացոլում է այն, ինչի կարիքը մեր աշխարհն ունի այսօր։ Մինչ հակամարտությունները, բաժանումները, մարդու իրավունքների խախտումները և գլոբալ անվտանգության բացակայությունը մարտահրավեր են նետում միջազգային կարգին, մենք պետք է վերահաստատենք մեր նվիրվածությունը բազմակողմ համագործակցությանը` խարսխված ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակների և սկզբունքների վրա։
Գլխավոր վեհաժողովի՝ 2025 թվականը Խաղաղության և վստահության միջազգային տարի հռչակելու վերաբերյալ բանաձևը հնարավորություն է ստեղծում առաջ մղելու վեճերի խաղաղ կարգավորումը և պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունները։
Այս տարի լրանում է Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության՝ ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչման 30-րդ տարեդարձը։ Մշտական չեզոքությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության կարևոր գործոն է հանդիսացել։ Մենք բարձր ենք գնահատում Թուրքմենստանի ներդրումը միջազգային խաղաղության և անվտանգության գործում՝ չեզոքության, վստահության և երկխոսության սկզբունքների խթանման միջոցով։ Հայաստանը միշտ աջակցել է այս ուղղությամբ Թուրքմենստանի նախաձեռնություններին ՄԱԿ-ի շրջանակում։
Խաղաղությունը պարզապես պատերազմի բացակայությունը չէ։ Այն պահանջում է շարունակական ջանքեր՝ խթանելու երկխոսությունը, արդարությունը, մարդու իրավունքները և մարդկային արժանապատվությունը։ Պետությունների և ժողովուրդների միջև վստահության կառուցումը խաղաղության ամրապնդման հիմնարար նախապայման է։
ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքի սկզբունքներով առաջնորդվելով՝ Հայաստանի կառավարությունը վճռական է Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ապահովելու գործում։
Ձեզ հայտնի է, որ այս տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Նույն օրը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Միացյալ Նահանգների առաջնորդները՝ որպես վկա, ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր, որը հնարավորություն կտա լիարժեք բացել տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունները։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության և դրա բաղադրիչ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) նախագծի իրականացումը կնպաստի տնտեսական զարգացմանը, երկխոսությանը և ժողովուրդների միջև շփումներին՝ ամրապնդելով փոխվստահությունը, կայունությունն ու բարեկեցությունը։
Այս պատմական ձեռքբերումը մեզ վստահություն է ներշնչում, որ մենք բացում ենք հարատև խաղաղության, բարգավաճման, անվտանգության և տնտեսական համագործակցության նոր էջ Հարավային Կովկասում։ Մենք ակնկալում ենք մեր միջազգային գործընկերների աջակցությունը խաղաղության առաջմղման գործում։
Թուրքմենստանի մշտական չեզոքության 30-ամյակի և Խաղաղության ու վստահության միջազգային տարվա կապակցությամբ եկեք վերահաստատենք մեր համատեղ հանձնառությունը՝ առաջ մղելու խաղաղությունն ու փոխվստահությունը՝ երկխոսության, փոխըմբռնման և համագործակցության միջոցով»:

Укрепление доверия между государствами и народами является основополагающей предпосылкой для укрепления мира - президент Армении
В ходе своего рабочего визита в Туркменистан президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял участие в мероприятии, посвященном 30-летию постоянного нейтралитета Туркменистана, в рамках которого выступил на пленарном заседании с речью на тему «Мир и доверие: цели единства во имя устойчивого будущего».
По сообщению Арменпресс, сообщение об этом распространил аппарат президента РА.
Выступление Президента Республики Ваагна Хачатуряна:
«Для меня большая честь выступать на этом международном форуме, посвященном Международному году мира и доверия, Международному дню нейтралитета и 30-летию установления постоянного нейтралитета Туркменистана.
Я выражаю благодарность президенту и правительству Туркменистана за организацию этого важного мероприятия и за их последовательное лидерство в продвижении мира, доверия и нейтралитета в рамках Организации Объединенных Наций.
Тема сегодняшнего пленарного заседания «Мир и доверие: цели единства во имя устойчивого будущего» наилучшим образом отражает то, в чем сегодня нуждается наш мир. В то время как конфликты, разногласия, нарушения прав человека и глобальная нестабильность бросают вызов международному порядку, мы должны подтвердить нашу приверженность многостороннему сотрудничеству, основанному на целях и принципах Устава ООН.
Резолюция Генеральной Ассамблеи, объявляющая 2025 год Международным годом мира и доверия, предоставляет возможность для продвижения мирного разрешения споров и добрососедских отношений между государствами.
В этом году отмечается 30-летие годовщины признания ООН постоянного нейтралитета Туркменистана. Постоянный нейтралитет является важным фактором мира и стабильности в регионе. Мы высоко ценим вклад Туркменистана в международный мир и безопасность посредством продвижения принципов нейтралитета, доверия и диалога. Армения всегда поддерживала инициативы Туркменистана в этом направлении в рамках ООН.
Мир — это не просто отсутствие войны. Он требует постоянных усилий по содействию диалогу, справедливости, правам человека и человеческому достоинству. Укрепление доверия между государствами и народами является фундаментальной предпосылкой для укрепления мира.
Руководствуясь Уставом ООН и принципами международного права, правительство Армении полно решимости обеспечить мир на Южном Кавказе.
Как вам известно, 8 августа этого года в ходе трехсторонней встречи в Вашингтоне министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали мирное соглашение между двумя странами. В тот же день лидеры Армении, Азербайджана и США в качестве свидетеля подписали совместную декларацию, которая позволит в полной мере открыть региональные транспортные коммуникации.
Реализация инициативы «Перекресток мира» и ее составной части — проекта «Маршрут Трампа за международный мир и процветание» (TRIPP) — будет способствовать экономическому развитию, диалогу и контактам между людьми, укреплению взаимного доверия, стабильности и процветания.
Это историческое достижение вселяет в нас уверенность в том, что мы открываем новую страницу в устойчивом мире, процветании, безопасности и экономическом сотрудничестве на Южном Кавказе. Мы рассчитываем на поддержку наших международных партнеров в продвижении мира.
«По случаю 30-летия установления постоянного нейтралитета Туркменистана и Международного года мира и доверия, давайте подтвердим нашу общую приверженность делу содействия миру и взаимному доверию посредством диалога, взаимопонимания и сотрудничества».