Կավելաշվիլին հայտարարել է, որ Վրաստանը մինչև 2030 թվականը պատրաստ կլինի անդամակցելու ԵՄ-ին
Վրաստանը պատրաստ կլինի մինչև 2030 թվականն անդամակցելու ԵՄ-ին, սակայն ամեն ինչ կախված է այն բանից` արդյոք Բրյուսելը կփոխի իր դիրքորոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին Deutsche Welle մեդիախմբին տված հարցազրույցում:
«Մինչև 2030 թվականը Վրաստանը պատրաստ կլինի Եվրամիությանն անդամակցելուն, սակայն այսօր մենք չգիտենք, թե ԵՄ-ն կփոխի արդյոք իր հայացքները: Նրանք առաջնորդվում են երկակի չափանիշներով: Գլխավորը երկխոսությունն է, սակայն  նրանք չեն մասնակցում մեզ հետ երկխոսությանը: Երբեմն ճանաչում են կառավարությանը, երբեմն՝ ոչ: Դա անհեթեթություն է», - ասել է Կավելաշվիլին:
2024 թվականի մայիսին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունեց «Արտաքին ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, և երկրի հարաբերությունները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ սկսեցին վատթարանալ: ԵՄ-ն բազմիցս կոչ է արել Վրաստանի իշխանություններին հրաժարվել այդ օրենքից, սակայն կառավարող «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության առաջնորդները պնդել են, որ օրենքի նպատակը Վրաստանում գործող ոչ կառավարական կազմակերպությունների ֆինանսական հոսքերի թափանցիկության ապահովումն է, որոնցից որոշները փորձել են հեղափոխություն կազմակերպել երկրում:
2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ին «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը հաղթեց խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների 53,93%-ը և ստանալով օրենսդիր մարմնի 150 մանդատներից 89-ը: 2024 թվականի նոյեմբերի 28-ին «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան»-ը որոշում է կայացրել մինչև 2028 թվականը դադարեցնել Եվրամիության անդամակցության շուրջ  բանակցությունները ԵՄ-ի հետ և հրաժարվել Եվրամիության կողմից բոլոր բյուջետային դրամաշնորհներից:

Кавелашвили заявил, что к 2030 году Грузия будет готова к вступлению в ЕС
Грузия будет готова к вступлению в ЕС к 2030 году, но всё зависит от того, изменит ли свою позицию Брюссель. Как сообщает Арменпресс, об этом президент Грузии Михаил Кавелашвили заявил в интервью медиагруппе Deutsche Welle.
«К 2030 году Грузия будет готова к вступлению в Евросоюз, но сегодня мы не знаем, изменит ли ЕС свои взгляды. Они руководствуются двойными стандартами. Главное — диалог, но в диалоге с нами они не участвуют. Иногда они признают правительство, иногда — нет. Это нонсенс», — заявил Кавелашвили.
В мае 2024 года парламент Грузии принял закон «О прозрачности иностранного влияния», и отношения страны с ЕС и США начали ухудшаться. ЕС неоднократно призывал власти Грузии отказаться от этого закона, однако лидеры правящей партии «Грузинская мечта — Демократическая Грузия» утверждали, что закон направлен на обеспечение прозрачности финансовых потоков неправительственных организаций, действующих в Грузии, некоторые из которых пытались организовать революцию в стране.
26 октября 2024 года партия «Грузинская мечта — Демократическая Грузия» победила на парламентских выборах, набрав 53,93% голосов и получив 89 из 150 мест в законодательном органе. 28 ноября 2024 года партия «Грузинская мечта — Демократическая Грузия» приняла решение приостановить переговоры с ЕС о членстве до 2028 года и отказаться от всех бюджетных грантов ЕС.