ՀՀ նախագահն ու Ռումինիայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ փոխգործակցության ակտիվացմանն ուղղված քայլերը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ազգային տոնի՝ Ռումինիայի Միավորման օրվա կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ նախագահը ողջունել է դեսպանին, շնորհավորել նրան, ինչպես նաև Ռումինիայի ղեկավարությանը և բարեկամ ժողովրդին՝ ազգային տոնի առիթով՝ մաղթելով խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական առաջընթաց։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Կորնել Իոնեսկուն նշել է, որ շարունակելու է իր ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի և Ռումինիայի միջև համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը։
Հաղորդվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև փոխգործակցության առաջմղման նպատակով նախաձեռնությունների և քայլերի ակտիվացման հարցեր։
Երկուստեք կարևորվել է տնտեսական համագործակցության զգալի ներուժի լիարժեք իրացումը, ինչպես նաև երկու երկրների խորհրդարանների միջև կապերի ընդլայնումը։ Անդրադարձ է կատարվել կրթության և գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, քաղաքացիական ավիացիայի և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորություններին։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում շեշտվել է նաև Եվրամիության հարթակում համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Հատուկ ընդգծվել է Երևան-Բուխարեստ ուղիղ թռիչքների նշանակությունը, որոնք նպաստում են Հայաստանի և Ռումինիայի միջև տնտեսական, զբոսաշրջային և մարդկային կապերի ամրապնդմանը։
«Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև գալիք տարում Հայաստանում կայանալիք երկու կարևոր միջազգային միջոցառումներին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին և Կենսաբազմազանության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի COP-17 համաժողովին, ընդգծելով դրանց հաջող կազմակերպման ու արդյունավետության ապահովման համար գործընկեր երկրների աջակցությունն ու ներգրավվածությունը»,-ասված է տարածված հաղորդագրության մեջ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային ընթացիկ գործընթացների շուրջ՝ կարևորելով առկա մարտահրավերների հաղթահարումը խաղաղ բանակցությունների և ժողովրդավարական սկզբունքների ամրապնդման միջոցով։

President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to Armenia, Cornel Ionescu, on the occasion of Romania’s national holiday, Great Union Day, the Presidential Office said.
The President welcomed the Ambassador and congratulated him, as well as the leadership and friendly people of Romania, on the occasion of the national holiday, wishing peace, prosperity and continuous progress.
Expressing gratitude for the reception and good wishes, Ambassador Cornel Ionescu noted that he will continue his efforts aimed at expanding and deepening cooperation between Armenia and Romania.
During the meeting, issues related to activating initiatives and steps to promote cooperation between the two countries were discussed.
Both sides emphasized the full realization of the significant potential of economic cooperation, as well as the expansion of ties between the parliaments of the two countries. They touched upon the possibilities of implementing joint programs in education and science, high technologies, energy, civil aviation and other areas.
The importance of deepening cooperation within the European Union was also emphasized.
The sides particularly highlighted the importance of direct Yerevan–Bucharest flights, which contribute to strengthening economic, tourism and human ties between Armenia and Romania.
The meeting also touched upon two important international events to be held in Armenia next year - the COP-17 Biodiversity Conference and the European Political Community Summit.
During the meeting, the parties exchanged views on current regional and international processes, emphasizing the importance of overcoming existing challenges through peaceful negotiations and strengthening democratic principles.