TRIPP-ը օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար․ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ
ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներով հայտարարված «Թրամփի ուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP)նախաձեռնությունը նոր հեռանկարներ է բացում ամբողջ տարածաշրջանի համար և կօգնի Միջին միջանցքի ամրապնդմանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Sputnik-ի վրացական ծառայությունը, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
«Դա կարևոր է մրցակցության զարգացման, ինչպես նաև այն բանի համար, որ փոխադրողներին առաջարկվեն լավագույն պայմանները, և դրանով իսկ մեր միջանցքը (խմբ․- Միջին միջանցքը) կդառնա էլ ավելի գրավիչ։ Մրցակցությունը միայն մեծացնում է դա», - ասել է Պապուաշվիլին։
Նրա խոսքով՝ ևս մեկ ուղի Հարավային Կովկասում վկայում է տարածաշրջանի կայունության մասին, ինչը կներգրավի ավելի շատ ներդրումներ։
«Սա ինքնին ուղերձ է տարածաշրջանի կայունության մասին, ինչը կընդլայնի բոլոր մյուս տեսակի ներդրումները՝ թե՛ միջանցքի շուրջ ենթակառուցվածքներում, թե՛ տարածաշրջանի տարբեր ոլորտներում ընդհանուր ներդրումների տեսանկյունից։ Հետևաբար, մենք ողջունում ենք այս նախաձեռնությունը, որը օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար», - նշել է Պապուաշվիլին։
Միջին միջանցքը բազմամոդալ երթուղի է, որը 2013-ին նախաձեռնել են Ադրբեջանը, Վրաստանը, Ղազախստանը և Թուրքիան՝ բազմակողմ համագործակցության միջոցով բարելավելու հաղորդակցությունը և Արևելք-Արևմուտք առևտուրը: Երթուղին սկսվում է Հարավարևելյան Ասիայից ու Չինաստանից և անցնում Կենտրոնական Ասիայով, Կասպից ծովով, Ադրբեջանով, Վրաստանով և շարունակվում դեպի ԵՄ:

TRIPP opens new prospects for entire region, says Georgian Speaker of Parliament
Georgian Speaker of Parliament Shalva Papuashvili has said that the TRIPP connectivity project in Armenia opens new prospects for the entire region and will bring new investments.
“This is important for the development of competition, as well as to ensure that freight shippers are offered the best conditions, making our corridor [Middle Corridor] even more attractive. Competition only enhances this,” Papuashvili said, according to Sputnik Georgia.
According to him, having another route in the South Caucasus reflects the region’s stability, which will attract more investment.
“This, in itself, is a message about the stability of the region, which will expand all other types of investments—both in the corridor’s infrastructure and across various sectors in the region in terms of overall investment. Therefore, we welcome this initiative, which will be beneficial for the entire region,” Papuashvili said.
The Middle Corridor, also called TITR (Trans-Caspian International Transport Route), is a trade route from Southeast Asia and China to Europe via Kazakhstan, the Caspian Sea (using train ferries to cross the Caspian), Azerbaijan, Georgia, and Türkiye.