TRIPP-ը օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար․ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ
ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներով հայտարարված «Թրամփի ուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP)նախաձեռնությունը նոր հեռանկարներ է բացում ամբողջ տարածաշրջանի համար և կօգնի Միջին միջանցքի ամրապնդմանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Sputnik-ի վրացական ծառայությունը, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին։
«Դա կարևոր է մրցակցության զարգացման, ինչպես նաև այն բանի համար, որ փոխադրողներին առաջարկվեն լավագույն պայմանները, և դրանով իսկ մեր միջանցքը (խմբ․- Միջին միջանցքը) կդառնա էլ ավելի գրավիչ։ Մրցակցությունը միայն մեծացնում է դա», - ասել է Պապուաշվիլին։
Նրա խոսքով՝ ևս մեկ ուղի Հարավային Կովկասում վկայում է տարածաշրջանի կայունության մասին, ինչը կներգրավի ավելի շատ ներդրումներ։
«Սա ինքնին ուղերձ է տարածաշրջանի կայունության մասին, ինչը կընդլայնի բոլոր մյուս տեսակի ներդրումները՝ թե՛ միջանցքի շուրջ ենթակառուցվածքներում, թե՛ տարածաշրջանի տարբեր ոլորտներում ընդհանուր ներդրումների տեսանկյունից։ Հետևաբար, մենք ողջունում ենք այս նախաձեռնությունը, որը օգտակար կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար», - նշել է Պապուաշվիլին։
Միջին միջանցքը բազմամոդալ երթուղի է, որը 2013-ին նախաձեռնել են Ադրբեջանը, Վրաստանը, Ղազախստանը և Թուրքիան՝ բազմակողմ համագործակցության միջոցով բարելավելու հաղորդակցությունը և Արևելք-Արևմուտք առևտուրը: Երթուղին սկսվում է Հարավարևելյան Ասիայից ու Չինաստանից և անցնում Կենտրոնական Ասիայով, Կասպից ծովով, Ադրբեջանով, Վրաստանով և շարունակվում դեպի ԵՄ:

TRIPP будет полезен всему региону: председатель Парламента Грузии
Инициатива “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания (TRIPP), объявленная по итогам прошедшего при посредничестве США мирного саммита между Арменией и Азербайджаном, открывает новые перспективы для всего региона и будет способствовать укреплению “Среднего коридора”. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Грузинскую службу Sputnik, об этом заявил спикер Парламента Грузии Шалва Папуашвили.
“Это важно для развития конкуренции, а также для того, чтобы перевозчикам предлагались лучшие условия, и таким образом наш коридор (Средний коридор: ред.) станет ещё привлекательнее. Конкуренция только усилит это”, — сказал Папуашвили.
По его словам, ещё один маршрут на Южном Кавказе свидетельствует о стабильности региона, что привлечёт больше инвестиций.
“Это само по себе сигнал о стабильности региона, который будет способствовать расширению всех других видов инвестиций, как в инфраструктуру вокруг коридора, так и в плане общих инвестиций в различные сектора региона. Поэтому мы приветствуем эту инициативу, которая принесет пользу всему региону”, — отметил Папуашвили.
“Средний коридор” — это мультимодальный маршрут, инициированный в 2013 году Азербайджаном, Грузией, Казахстаном и Турцией для улучшения транспортной связанности и торговли между Востоком и Западом посредством многостороннего сотрудничества. Маршрут начинается в Юго-Восточной Азии и Китае, проходит через Центральную Азию, Каспийское море, Азербайджан, Грузию и далее в ЕС.