Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների բացումը Վրաստանին ևս կընձեռի նոր հնարավորություններ. Վահագն Խաչատուրյան
Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացումը Վրաստանին ևս հնարավորություն կընձեռի կապ հաստատել Պարսից ծոցի հետ, իսկ Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը վրացական երկաթուղիների հետ կարող է դառնալ Եվրոպա – Կենտրոնական Ասիա կապուղիների կարևոր բաղկացուցիչ:
‹‹Արմենպրես››-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թբիլիսիում Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
ՀՀ նախագահը մատնանշեց, որ Վրաստանի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային բնույթի հարցերի, այդ թվում՝ սույն թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներին և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման արդյունքում ընձեռվելիք տնտեսական հնարավորություններին։
Խաչատուրյանն ընդգծեց, որ վաշինգտոնյան համաձայնությունների գործընթացը լիովին համահունչ է Հայաստանի կառավարության կողմից ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի տեսլականին:
‹‹Հայաստանի համար գերակայություն է տարածաշրջանում խաղաղության և փոխկապակցվածության ինստիտուցիոնալացումը՝ հիմնված ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության հիմնարար սկզբունքների վրա։ Վստահ ենք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվող երկարատև խաղաղությունը և կայունությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիների լիարժեք ապաշրջափակումը, այդ թվում՝ «TRIPP» նախագծի միջոցով, Հարավային Կովկասը կվերածեն արդյունավետ տարանցիկ և լոգիստիկ հանգույցի՝ նպաստելով նաև տարածաշրջանային ու գլոբալ փոխկապակցվածությանը››,-շեշտեց ՀՀ նախագահը։
Նրա բնորոշմամբ՝ հարատև խաղաղության, կայունության, անվտանգության, պետությունների և ժողովուրդների միջև համագործակցության ամրապնդումը, ապահովումը, բարեկեցիկ ապագայի կառուցումը միջազգային հանրության ընդհանուր պատասխանատվությունն է:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրել են հռչակագիր, որի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է.
«Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ հասնելու համար»։
ՀՀ նախագահը նոյեմբերի 19-20-ը պաշտոնական այցով Վրաստանում է: Այցի շրջանակում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն արդեն հանդիպել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ: Նախագահը նաև հանդիպումներ կունենա Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի և խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ:

Unblocking South Caucasus communications will create new opportunities for Georgia - President Khachaturyan
The opening of regional communications in the South Caucasus would also provide Georgia with an opportunity to establish a connection with the Persian Gulf, and the launch of the Gyumri–Kars railway together with Georgian railways could become an important component of Europe-Central Asia links, Armenian President Vahagn Khachaturyan said during a joint press conference with Georgian President Mikheil Kavelashvili in Tbilisi.
President Khachaturyan noted that the meeting with the President of Georgia focused on regional issues, including the outcomes of the trilateral meeting between the leaders of Armenia, the United States, and Azerbaijan held in Washington on August 8, and the possible economic opportunities arising from the unblocking of regional infrastructure.
He emphasized that the Washington Accords process is fully consistent with Armenia’s “Crossroads of Peace” project.
“For Armenia, the institutionalization of peace and interdependence in the region, based on the fundamental principles of sovereignty, jurisdiction, equality, and reciprocity, is a priority.
“We are confident that the long-term peace and stability established between Armenia and Azerbaijan, as well as the complete unblocking of transport and communication routes in the region, including through the TRIPP project, will make the South Caucasus an effective transit and logistics hub, also contributing to regional and global connectivity,” he said.
According to him, ensuring lasting peace, stability, security, and cooperation between states and peoples, and building a prosperous future, are the common responsibility of the international community.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a declaration in Washington on August 8, the fourth point of which states:
The Republic of Armenia will work with the United States of America and mutually determined third parties, to set forth a framework for the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) connectivity project in the territory of the Republic of Armenia. We confirm our determination to pursue efforts in good faith to achieve this goal in the most expeditious manner.
President Khachaturyan is on an official visit to Georgia on November 19–20. As part of the visit, he has already met with Georgian President Mikheil Kavelashvili. The President will also meet with Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze and Parliament Speaker Shalva Papuashvili.