Նախագահը Սաուդյան Արաբիայի պատվիրակության հետ քննարկել է քաղաքական և տնտեսական կապերի խորացման հնարավորությունները
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության Խորհրդատվական խորհրդի Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի բին Մուհամմադ Աշ-Շահրանիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ, չնայած երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների համեմատաբար կարճ պատմությանը, Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ձևավորվել է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն և բարձրաստիճան շփումների դինամիկ զարգացում, ինչը նպաստում է փոխշահավետ համագործակցության խորացմանը։
«Ընդամենը երկու տարի առաջ ենք Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել։ Սակայն պետք է արձանագրել, որ այս երկու տարիների ընթացքում բավական ինտենսիվ աշխատանք է տարվել, և Ձեր գլխավորած պատվիրակության այսօրվա այցելությունը վկայում է այն մասին, որ երկու երկրներն իսկապես ձգտում ենք ստեղծել պայմաններ՝ առկա համագործակցությունն ավելի ինտենսիվ դարձնելու համար», - ասել է Հանրապետության նախագահը։
Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ մասնավորապես նշելով․ «Ինձ և իմ գործընկերների համար մեծ պատիվ է հանդիպել Ձեզ հետ։ Մենք ամենաջերմ ընդունելության ենք արժանացել այստեղ։ Ինչպես նշեցիք, չնայած ընդամենը երկու տարի է անցել մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից, մենք արդեն իսկ տեսնում ենք որոշակի նախանշաններ, որոնք վկայում են հարաբերությունների դրական զարգացման մասին»։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Նախագահ Խաչատուրյանը կարևորել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման գործընթացը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու կառուցողական քայլերը այդ ուղղությամբ։
Պատվիրակության ղեկավար Ալի բին Մուհամմադ Աշ-Շահրանին իր հերթին նշել է, որ Սաուդյան Արաբիան ողջունում է Հայաստանի կողմից տարածաշրջանային խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը և պատրաստ է աջակցել այդ գործընթացին՝ երկխոսության ու համագործակցության միջոցով։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև քաղաքական, տնտեսական և գործարար կապերի ամրապնդումը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կրթության, զբոսաշրջության, սպորտի և մի շարք այլ ոլորտներում գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Երկուստեք դրական է գնահատվել վերջին տարիներին երկրների միջև զբոսաշրջային հոսքերի աճը՝ ընդգծելով, որ այն վկայում է երկկողմ հետաքրքրության և վստահության աճի մասին։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with a delegation led by the Head of the Saudi Arabia-Armenia Friendship Group at the Consultative Assembly of Saudi Arabia, Ali bin Mohammed Al Shahrani.
President Khachaturyan welcomed the delegation’s visit to Armenia, emphasizing that, despite the relatively short history of diplomatic relations, active political dialogue and dynamic development of high-level contacts have been established between Armenia and Saudi Arabia, contributing to the deepening of mutually beneficial cooperation, the President’s Office said in a readout.
“It has been only two years since we established diplomatic relations with the Kingdom of Saudi Arabia. However, it should be noted that considerable work has been carried out during these two years, and today’s visit of your delegation demonstrates that both countries are genuinely striving to create conditions to make our existing cooperation even more intensive,” said the President.
Ali bin Mohammed Al Shahrani expressed gratitude for the warm welcome, specifically stating: “It is a great honor for me and my colleagues to meet with you. We have received the warmest reception here. As you mentioned, although it has been only two years since the establishment of our diplomatic relations, we are already seeing certain signs that indicate the positive development of our relationship.”
During the meeting, the President and the Saudi delegation members discussed a wide range of matters related to the agenda for developing bilateral relations. President Khachaturyan highlighted the process of establishing sustainable peace and fostering an atmosphere of mutual trust in the region, highlighting that Armenia is determined to continue taking constructive steps in this direction.
The head of the delegation, Ali bin Mohammed Al-Shahrani, in turn noted that Saudi Arabia welcomes Armenia’s efforts to promote regional peace and is ready to support this process through dialogue and cooperation.
Both sides stressed the importance of strengthening political, economic, and business ties between Armenia and Saudi Arabia, as well as exploring opportunities to expand cooperation in high technologies, artificial intelligence, education, tourism, sports, and several other areas.
The recent growth in tourism flows between the two countries was positively assessed by both parties, with an emphasis on the fact that it reflects increasing mutual interest and trust.