Նախագահը Սաուդյան Արաբիայի պատվիրակության հետ քննարկել է քաղաքական և տնտեսական կապերի խորացման հնարավորությունները
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության Խորհրդատվական խորհրդի Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի բին Մուհամմադ Աշ-Շահրանիի գլխավորած պատվիրակությանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ, չնայած երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների համեմատաբար կարճ պատմությանը, Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ձևավորվել է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն և բարձրաստիճան շփումների դինամիկ զարգացում, ինչը նպաստում է փոխշահավետ համագործակցության խորացմանը։
«Ընդամենը երկու տարի առաջ ենք Սաուդյան Արաբիայի Թագավորության հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել։ Սակայն պետք է արձանագրել, որ այս երկու տարիների ընթացքում բավական ինտենսիվ աշխատանք է տարվել, և Ձեր գլխավորած պատվիրակության այսօրվա այցելությունը վկայում է այն մասին, որ երկու երկրներն իսկապես ձգտում ենք ստեղծել պայմաններ՝ առկա համագործակցությունն ավելի ինտենսիվ դարձնելու համար», - ասել է Հանրապետության նախագահը։
Հայաստան-Սաուդյան Արաբիա բարեկամական խմբի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ մասնավորապես նշելով․ «Ինձ և իմ գործընկերների համար մեծ պատիվ է հանդիպել Ձեզ հետ։ Մենք ամենաջերմ ընդունելության ենք արժանացել այստեղ։ Ինչպես նշեցիք, չնայած ընդամենը երկու տարի է անցել մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից, մենք արդեն իսկ տեսնում ենք որոշակի նախանշաններ, որոնք վկայում են հարաբերությունների դրական զարգացման մասին»։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Նախագահ Խաչատուրյանը կարևորել է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման գործընթացը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու կառուցողական քայլերը այդ ուղղությամբ։
Պատվիրակության ղեկավար Ալի բին Մուհամմադ Աշ-Շահրանին իր հերթին նշել է, որ Սաուդյան Արաբիան ողջունում է Հայաստանի կողմից տարածաշրջանային խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը և պատրաստ է աջակցել այդ գործընթացին՝ երկխոսության ու համագործակցության միջոցով։
Կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև քաղաքական, տնտեսական և գործարար կապերի ամրապնդումը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կրթության, զբոսաշրջության, սպորտի և մի շարք այլ ոլորտներում գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Երկուստեք դրական է գնահատվել վերջին տարիներին երկրների միջև զբոսաշրջային հոսքերի աճը՝ ընդգծելով, որ այն վկայում է երկկողմ հետաքրքրության և վստահության աճի մասին։

Президент Армении обсудил с делегацией Саудовской Аравии возможности углубления политических и экономических связей
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял делегацию группы дружбы Саудовская Аравия-Армения Консультативного совета (парламента) во главе с руководителем группы Али бин Мухаммадом Аль-Шахрани.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян приветствовал визит делегации в Армению, подчеркнув, что, несмотря на сравнительно недолгую историю двусторонних дипломатических отношений, между Арменией и Саудовской Аравией налажен активный политический диалог и динамичное развитие контактов на высоком уровне, что способствует углублению взаимовыгодного сотрудничества.
«Мы установили дипломатические отношения с Королевством Саудовская Аравия всего два года назад. Однако следует отметить, что за эти два года была проделана довольно интенсивная работа, и сегодняшний визит возглавляемой Вами делегации свидетельствует о том, что обе страны действительно стремятся создать условия для интенсификации уже существующего сотрудничества», — сказал президент Армении.
Руководитель парламентской группы дружбы Саудовская Аравия-Армения выразил благодарность за теплый прием, отметив, в частности: «Для меня и моих коллег большая честь встретиться с Вами. Нам здесь оказали самый теплый прием. Как Вы отметили, хотя прошло всего два года с момента установления дипломатических отношений, мы уже видим определенные признаки, свидетельствующие о позитивном развитии отношений».
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки развития двусторонних отношений. Президент Хачатурян подчеркнул важность процесса установления прочного мира и создания атмосферы взаимного доверия в регионе, подчеркнув, что Армения полна решимости продолжать конструктивные шаги в этом направлении.
Али бин Мухаммад Аль-Шахрани отметил, что Саудовская Аравия приветствует усилия Армении по установлению регионального мира и готова поддерживать этот процесс посредством диалога и сотрудничества.
Стороны подчеркнули важность укрепления политических, экономических и деловых связей между Арменией и Саудовской Аравией, а также возможности расширения сотрудничества в сфере высоких технологий, искусственного интеллекта, образования, туризма, спорта и ряда других сфер.
Двусторонне был позитивно оценил рост туристических потоков между странами в последние годы, подчеркнув, что это свидетельствует о росте двустороннего интереса и доверия.