ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չեղարկել է Սիրիայի նախագահի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քվեարկել է ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու մասին բանաձևի օգտին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Բանաձևի նախագիծն արժանացել է Խորհրդի 15 անդամներից 14-ի հավանությանը․ Չինաստանը ձեռնպահ է մնացել։ Բանաձևը ներառում է նաև Սիրիայի ներքին գործերի նախարար Անաս Խաթաբի անունը միջազգային պատժամիջոցների ցանկից հանելու որոշումը։
«Սիրիան իր երախտագիտությունն է հայտնում Միացյալ Նահանգներին և բարեկամ երկրներին Սիրիային և նրա ժողովրդին ցուցաբերած աջակցության համար», - հայտարարել է Սիրիայի արտգործնախարար Ասաադ աշ-Շայբանին։
ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ​​ներկայացուցիչ, դեսպան Իբրահիմ Ալաբին նշել է, որ Դամասկոսը ողջունում է Անվտանգության խորհրդի բանաձևը և այն համարում է նոր Սիրիայի, նրա ժողովրդի և Անվտանգության խորհրդի և միջազգային հանրության հետ հարաբերություններում նրա անկեղծ ու կառուցողական մոտեցման նկատմամբ աճող վստահության վկայություն։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին հաղորդվել, որ Սիրիայի նախագահը նոյեմբերի 10-ին Վաշինգտոնում կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։

Совет Безопасности ООН отменил санкции, введенные в отношении президента Сирии
Совет Безопасности ООН проголосовал за резолюцию о снятии санкций США с президента Сирии Ахмеда аш-Шараа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило сирийское агентство SANA.
Проект резолюции был одобрен 14 из 15 членов Совета. Китай воздержался. Резолюция также включает решение об исключении министра внутренних дел Сирии Анаса Хаттаба из списка лиц, подпадающих под международные санкции.
“Сирия выражает свою признательность Соединённым Штатам и дружественным странам за поддержку Сирии и её народа”, — заявил министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шайбани.
Постоянный представитель Сирии при ООН посол Ибрагим Алаби отметил, что Дамаск приветствует резолюцию Совета Безопасности и считает её признаком растущего доверия к новой Сирии, её народу и её искреннему и конструктивному подходу в отношениях с Советом Безопасности и международным сообществом.