ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ու ԵԽ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են Հայաստան–ԵԽ համագործակցության ընթացիկ հարցերն ու կրթության, գիտության, մշակույթի և մարդու իրավունքների ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման ուղիները։
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ակտիվորեն մասնակցել Հայաստան–ԵԽ նոր գործողությունների ծրագրի մշակմանն ու իրականացմանը՝ հատկապես կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում։ Նա շեշտել է, որ այս համագործակցությունը կնպաստի եվրոպական արժեքների ամրապնդմանը և ժողովրդավարության զարգացմանը։
Ժաննա Անդրեասյանը հատուկ կարևորել է կրթության դերակատարությունը ժողովրդավարական մշակույթի ձևավորման գործում՝ ընդգծելով քաղաքացիական և մարդու իրավունքների կրթության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում նախարարն առաջարկել է ընդլայնել ԵԽ-ի հետ համագործակցությունը՝ զարգացնելով մեդիագրագիտության, հանդուրժողականության և ժողովրդավարական մշակույթի ուսուցմանն ուղղված համատեղ ծրագրերը Հայաստանում։
Ներկայացնելով Հայաստանում տեղի ունեցող կրթական բարեփոխումները՝ նախարարը տեղեկացրել է, որ ոլորտում իրականացվում են լայնածավալ և համակարգային փոփոխություններ․ մշակվել և ներդրվել է հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչը, որը համահունչ է եվրոպական կրթական արժեքներին ու մոտեցումներին։ Նա ներկայացրել է նաև բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում ընթացող բարեփոխումները, անդրադարձել նոր օրենքի ընդունման գործընթացին և ներկայացրել «Ակադեմիական քաղաք» ռազմավարական նախաձեռնությունը։
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտում համագործակցության խորացմանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է առավել ակտիվ մասնակցել Եվրոպայի խորհրդի «Cultural Routes» և «Heritage Education» ծրագրերին՝ կարևորելով մշակութային ժառանգության պահպանությունը և դրա միջոցով խաղաղության ու երկխոսության խթանումը։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը նպատակ ունի զարգացնել մշակութային և ստեղծարար արդյունաբերությունները՝ դիտարկելով մշակութային ժառանգությունը՝ որպես սոցիալ-տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժ։ Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ 2025 թվականի նոյեմբերի 26–28-ը Երևանում տեղի կունենա միջազգային «Մշակութային խաչմերուկ. Երևան» համաժողովը, որը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային արտահայտությունների բազմազանության պաշտպանության և խթանման մասին կոնվենցիայի 20-ամյակին։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ԵԽ գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությունը՝ Նոր ժողովրդավարական պակտը։ Նա ընդգծել է՝ նախաձեռնությունն ավելի քան ժամանակին և կարևոր է, և Հայաստանի կառավարությունը լիովին աջակցում է դրան։ Կողմերը քննարկել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և կրթական անվտանգ միջավայրի ապահովմանը, երիտասարդության ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր՝ կարևորելով բռնության և խտրականության կանխարգելման մեխանիզմների կատարելագործումը։
Հանդիպման ավարտին Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին՝ Հայաստանի հանդեպ ցուցաբերած ուշադրության և համագործակցության պատրաստակամության համար։ Նա վստահություն է հայտնել, որ այս հանդիպումը նոր էջ կբացի Հայաստան–ԵԽ գործնական համագործակցության պատմության մեջ՝ ի նպաստ Հայաստանի համայնքների, ուսումնական հաստատությունների, մշակութային կառույցների և քաղաքացիների բարօրության։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении и генсек Совета Европы обсудили возможности расширения сотрудничества
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян провела в Страсбурге встречу с генеральным секретарем Совета Европы Аленом Берсе. Стороны обсудили актуальные вопросы сотрудничества Армения-СЕ и пути развития взаимодействия в сферах образования, науки, культуры и прав человека.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, Жанна Андреасян отметила, что Армения готова активно участвовать в разработке и реализации нового Плана действий Армения-СЕ, особенно в сферах образования, науки и культуры. Она подчеркнула, что это сотрудничество будет способствовать укреплению европейских ценностей и развитию демократии.
Жанна Андреасян отметил важную роль образования в формировании демократической культуры, подчеркнув необходимость укрепления гражданского образования и образования в области прав человека. В этом контексте министр предложила расширить сотрудничество с Советом Европы путем разработки совместных программ, направленных на обучение медиаграмотности, толерантности и демократической культуре в Армении.
Представляя образовательные реформы в Армении, министр сообщила, что в сфере образования реализуются масштабные и системные изменения: разработан и внедрен новый государственный стандарт общего образования, соответствующий европейским образовательным ценностям и подходам. Она также коснулась текущих реформ в сфере высшего образования и науки, процесса принятия нового закона и представила стратегическую инициативу «Академический городок».
Жанна Андреасян сообщила, что 26–28 ноября 2025 года в Ереване пройдет международная конференция «Культурный перекресток: Ереван», посвященная 20-летию Конвенции ЮНЕСКО об охране и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения. Жанна Андреасян также отметила инициативу генерального секретаря Совета Европы «Новый демократический пакт». Она подчеркнула, что эта инициатива более чем своевременна и важна, и правительство Армении ее всецело поддерживает. Стороны обсудили вопросы, связанные с защитой прав человека и обеспечением безопасной образовательной среды, сотрудничеством в молодежной сфере, особо отметив необходимость совершенствования механизмов предотвращения насилия и дискриминации.
Жанна Андреасян поблагодарила генерального секретаря Совета Европы Алена Берси за внимание к Армении и готовность к сотрудничеству. Она выразила уверенность, что эта встреча откроет новую страницу в истории практического сотрудничества Армении и Совета Европы на благо общин, образовательных учреждений, культурных структур и граждан Армении.