Հարավային Կովկասում բացվում են նոր հորիզոններ խաղաղ և կայուն զարգացման համար․ Արմեն Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ քարտուղարների հանդիպմանը
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել և ելույթ է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ԱԽ քարտուղարների 13-րդ հանդիպմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակը, Արմեն Գրիգորյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է․
«Նախևառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին, և մասնավորապես Սերգեյ Կուժուգետովիչին, այս կարևոր նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, որի նպատակն է քննարկել մեր տարածաշրջանի և ԱՊՀ ամբողջ տարածքի անվտանգության, կայունության և զարգացման ապագային առնչվող հիմնարար հարցերը։
Անկախ Պետությունների Համագործակցությունը արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ հանդիսանում է մեր երկրների միջև երկխոսության, համագործակցության և փոխօգնության կարևոր հարթակ։ Այս տարիների ընթացքում ԱՊՀ-ն զգալի դեր է խաղացել փոխըմբռնման ամրապնդման, անվտանգության ոլորտում ջանքերի համակարգման, ինչպես նաև տնտեսական և մարդասիրական համագործակցության զարգացման գործում։ Ժամանակակից մարտահրավերների և արագ փոփոխվող արտաքին միջավայրի պայմաններում մեր տարածաշրջանների առջև կանգնած են կայունության ապահովման, վստահության ամրապնդման և փոխշահավետ համագործակցության խնդիրներ։ Այս առումով, ԱՊՀ անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպումները հնարավորություն են տալիս մշակել ռազմավարական մոտեցումներ, որոնք ուղղված են մեր ժողովուրդների շահերի պաշտպանությանը և մեր պետությունների զարգացման ապահովմանը։
Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի ԱՊՀ-ի շրջանակներում ընթացող երկխոսությունը՝ որպես անվտանգության, փոխկապակցվածության և կայուն զարգացման հարցերի քննարկման համար կարևոր հարթակ։ Այս հարթակը մեզ հնարավորություն է տալիս մշակել ընդհանուր մեխանիզմներ, որոնք ուղղված են խաղաղության և վստահության ամրապնդմանը, ինչպես նաև այն խնդիրների լուծմանը, որոնք պահանջում են հավաքական մոտեցում և փոխըմբռնում։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը, անկասկած, ապրում է կարևոր փոփոխությունների շրջան՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ենթակառուցվածքային և մտածելակերպի մակարդակներում։ Կցանկանայի հատկապես ընդգծել այն պատմական նշանակության իրադարձությունը, որը տեղի ունեցավ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը, որտեղ կայացավ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիևի և ԱՄՆ նախագահի Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը։
Վաշինգտոնյան համաձայնագրի արդյունքում Հարավային Կովկասում հաստատվել է խաղաղություն, և այժմ մենք աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։ Ինստիտուցիոնալացման բաղադրիչներից մեկը երկու երկրների կողմից «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումն ու վավերացումն է։ Մյուս կարևոր բաղադրիչը՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն է, որը կստեղծի տնտեսական փոխկախվածություն տարածաշրջանում և, իր հերթին, կնպաստի խաղաղության ամրապնդմանը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու հարաբերությունների կարգավորման ձգտումը հաստատող համատեղ հռչակագրի ստորագրումը դարձավ կարևոր հանգրվան մեր երկար սպասված խաղաղությանը հասնելու ճանապարհին։ Մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատեցինք մեր հանձնառությունը՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների նկատմամբ։
1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որը հանդիսանում է ԱՊՀ-ի հիմնադիր փաստաթուղթը, նույնպես առանցքային դեր է խաղացել այսօրվա գործընթացի հիմքերի ձևավորման գործում։ Դրա հիման վրա մենք շարունակում ենք կառուցել մեր համագործակցությունը։ Կարևոր է ընդգծել, որ նաև արդի համատեքստում մենք պետք է հիմնվենք այս բազային սկզբունքների վրա, ինչպես և անում են Հայաստանն ու Ադրբեջանը՝ հարգելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Այսօր, երբ Հարավային Կովկասը աստիճանաբար ազատվում է ռազմական հակամարտությունների ծանր ժառանգությունից և անցնում է շահերի բախման տրամաբանությունից դեպի համագործակցության տրամաբանություն, բացվում են նոր հորիզոններ խաղաղ և կայուն զարգացման համար։
Կցանկանայի հատկապես ընդգծել Վաշինգտոնի համաձայնագրի շրջանակում հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, ինչպես նաև TRIPP ծրագիրը՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»։ Ներկայում Հայաստանը ակտիվորեն քննարկում է TRIPP ծրագրի մանրամասները ԱՄՆ-ի հետ, և մոտ ապագայում արդեն հնարավոր կլինի անցնել գործնական աշխատանքների իրականացմանը։
Այս նախագիծն իր մասշտաբներով և նշանակությամբ եզակի է, քանի որ այն ուղղված է այնպիսի պայմանների ստեղծմանը, երբ տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիները կօգտագործվեն ոչ թե որպես մրցակցության գործիքներ, այլ որպես համագործակցության և փոխադարձ բարգավաճման միջավայր։ Մենք այս քայլում տեսնում ենք ոչ միայն դրական դինամիկա ենթակառուցվածքների ոլորտում, այլև հումանիտար կապերի և փոխվստահության զարգացման գործում։ Այս գործընթացի ամենակարևոր բաղադրիչներից մեկը տրանսպորտային և հաղորդակցական ուղիների ապաշրջափակումն է, ինչը պարզապես ենթակառուցվածքային խնդիր չէ, այլ ռազմավարական քայլ՝ կայուն և երկարաժամկետ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։ Սա հատկապես կարևոր է նրանով, որ Հայաստանը և հարևան երկրներն ունեն զարգացման մեծ ներուժ, և հաղորդակցական ուղիների ապաշրջափակումը մեզ հնարավորություն է տալիս հասնելու ավելիին, քան պարզապես տրանսպորտային հաղորդակցության բարելավումն է:
Մենք տեսնում ենք, որ այս նոր փուլում ամենակարևոր գործոններից մեկը դառնում է բոլոր կողմերի ներառականությունը։
TRIPP ծրագրի շրջանակում մենք ձգտում ենք ստեղծել իրական համագործակցության և փոխշահավետության միջավայր։ Այս ծրագիրը նպատակ ունի ձևավորել կապեր ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այլև ԱՊՀ այլ երկրների հետ՝ ապահովելով հայկական տրանսպորտային ուղիների ինտեգրումն ավելի լայն ցանցերում, ներառյալ Եվրասիական տարածքում։ Սա բացում է նոր հնարավորություններ առևտրի, լոգիստիկայի և մարդկանց տեղաշարժի համար՝ միաժամանակ նպաստելով փոխկախվածության ամրապնդմանը, ինչը, իր հերթին, կարևոր գործոն է անվտանգության ապահովման գործում։
Օգոստոսի 8-ի համաձայնագրի ստորագրումից հետո իրականացվում են աշխատանքներ Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների միջև շփումների ակտիվացման ուղղությամբ։ Այսպես, հոկտեմբերի 21-22-ին Երևանում տեղի ունեցավ ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության պատվիրակության այց, որի նպատակն էր ակտիվացնել երկու հասարակությունների միջև շփումները։ Մենք համոզված ենք, որ նմանատիպ փոխայցերը պետք է շարունակվեն և ներառեն նոր շերտեր, ինչը կնպաստի խաղաղության պահպանմանը և ամրապնդմանը։
Այսպիսով, հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և նման ծրագրերը՝ ինչպիսիք են TRIPP-ը, մարդկային կապերի զարգացումը, երկխոսության ակտիվացումն ու խաղաղության ինստիտուցիոնալացումը՝ հիմնական տարրեր են, որոնք դարձնում են կայունությունն անշրջելի և ձևավորում են ողջ տարածաշրջանի բարգավաճման հիմքը։ Մենք բաց ենք երկխոսության համար, պատրաստ ենք աշխատել փոխադարձ հարգանքի ոգով և ձգտում ենք, որպեսզի մեր համագործակցությունը ոչ միայն բերի կոնկրետ արդյունքներ, այլ նաև դառնա օրինակ այլ տարածաշրջանների համար, որոնք դեռ պետք է անցնեն նման ճանապարհով։
Համոզված եմ, որ այսօրվա նիստը կլինի կարևոր քայլ՝ ավելի խաղաղ, փոխկապակցված և անվտանգ տարածաշրջան ստեղծելու ճանապարհին, որը կծառայի ԱՊՀ-ում ընդգրկված բոլոր ժողովուրդների և պետությունների բարօրությանը»։

На Южном Кавказе открываются новые горизонты для мирного и устойчивого развития: речь секретаря Совета безопасности Армении
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял участие и выступил с речью на проходящем в Москве 13-м заседании секретарей советов безопасности государств — участников СНГ.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата Совета безопасности, Армен Григорян в своей речи, в частности, отметил:
«Прежде всего, позвольте выразить благодарность российской стороне, и в частности Сергею Кужугетовичу, за организацию этой важной встречи на высоком уровне, целью которой является обсуждение фундаментальных вопросов, связанных с будущим безопасности, стабильности и развития нашего региона и всего СНГ.
Содружество Независимых Государств уже более трех десятилетий является важной площадкой для диалога, сотрудничества и взаимопомощи между нашими странами. За эти годы СНГ сыграло значительную роль в укреплении взаимопонимания, координации усилий в сфере безопасности, а также в развитии экономического и гуманитарного сотрудничества. В условиях современных вызовов и быстро меняющейся внешней обстановки перед нашими регионами стоят задачи обеспечения стабильности, укрепления доверия и взаимовыгодного сотрудничества. В этой связи встречи секретарей Советов безопасности государств – участников СНГ предоставляют возможность выработать стратегические подходы, направленные на защиту интересов наших народов и обеспечение развития наших государств.
Продолжающийся в рамках СНГ диалог имеет для Армении особое значение как важная площадка для обсуждения вопросов безопасности, взаимосвязанности и устойчивого развития. Эта платформа позволяет нам вырабатывать общие механизмы, направленные на укрепление мира и доверия, а также решение проблем, требующих коллективного подхода и взаимопонимания.
Южный Кавказ, несомненно, переживает период важных изменений как на политическом, так и на инфраструктурном и идеологическом уровнях. Особо хочу отметить историческое событие, произошедшее 8 августа 2025 года в Белом доме, где состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента США Дональда Трампа.
В результате Вашингтонской декларации на Южном Кавказе установился мир, и сейчас мы с Азербайджаном работаем над его институционализацией. Одним из компонентов институционализации является подписание и ратификация «Договора о мире» двумя странами. Другой важный компонент — разблокирование коммуникаций, что создаст экономическую взаимозависимость в регионе и, в свою очередь, будет способствовать укреплению мира.
Подписание Совместной декларации, подтверждающей стремление к миру и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, стало важной вехой на пути к достижению долгожданного мира. Мы вновь подтвердили свою приверженность принципам суверенитета и территориальной целостности.
Алма-Атинская декларация 1991 года, являющаяся учредительным документом СНГ, также сыграла ключевую роль в формировании основ сегодняшнего процесса. Опираясь на нее, мы продолжаем выстраивать наше сотрудничество. Важно подчеркнуть, что и в современных условиях мы должны опираться на эти базовые принципы, как это делают Армения и Азербайджан, уважая территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации.
Сегодня, когда Южный Кавказ постепенно освобождается от тяжелого наследия военных конфликтов и переходит от логики конфликта интересов к логике сотрудничества, открываются новые горизонты для мирного и устойчивого развития.
Особенно хотелось бы отметить достигнутые в рамках Вашингтонского соглашения об открытии коммуникаций договоренности, а также проект TRIPP — «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания». В настоящее время Армения активно обсуждает детали программы TRIPP с США, и в ближайшее время станет возможным начало практической работы.
Этот проект уникален по своим масштабам и значимости, поскольку направлен на создание условий, при которых транспортно-коммуникационные пути будут использоваться не как инструменты конкуренции, а как среда для сотрудничества и взаимного процветания. Мы видим в этом шаге не только положительную динамику в сфере инфраструктуры, но и развитие гуманитарных связей и взаимного доверия. Одним из важнейших компонентов этого процесса является разблокирование транспортно-коммуникационных путей, что является не просто инфраструктурным вопросом, а стратегическим шагом на пути к обеспечению стабильной и долгосрочной безопасности. Это особенно важно, поскольку Армения и соседние страны имеют большой потенциал развития, а разблокирование путей сообщения позволяет добиться большего, чем просто улучшение транспортных коммуникаций.
Мы видим, что одним из важнейших факторов на этом новом этапе является инклюзивность всех сторон.
В рамках программы TRIPP мы стремимся создать атмосферу реального сотрудничества и взаимной выгоды. Цель этой программы – формирование связей не только между Арменией и Азербайджаном, но и с другими странами СНГ, обеспечение интеграции армянских транспортных маршрутов в более широкие сети, включая евразийское пространство. Это открывает новые возможности для торговли, логистики и перемещения людей, одновременно способствуя укреплению взаимозависимости, что, в свою очередь, является важным фактором обеспечения безопасности.
После подписания соглашения от 8 августа ведётся работа по активизации контактов между гражданскими обществами Армении и Азербайджана. Так, 21-22 октября состоялся визит делегации гражданского общества Азербайджана в Ереван, целью которого была активизация контактов между двумя обществами. Мы убеждены, что подобные взаимные визиты должны продолжаться и включать новые аспекты, что будет способствовать сохранению и укреплению мира
Таким образом, разблокирование коммуникаций и такие программы, как TRIPP, развитие связей между людьми, активизация диалога и институционализация мира являются ключевыми элементами, делающими стабильность необратимой и закладывающими основу процветания всего региона. Мы открыты для диалога, готовы работать в духе взаимного уважения и стремимся к тому, чтобы наше сотрудничество не только принесло конкретные результаты, но и стало примером для других регионов, которым еще предстоит пройти такой путь.
Уверен, что сегодняшнее заседание станет важным шагом на пути к созданию более мирного, взаимосвязанного и безопасного региона, который будет служить благополучию всех народов и государств, входящих в СНГ».