«Օրբելի ֆորում 2025»-ում փորձագետները քննարկել են մեդիայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը փոփոխվող աշխարհակարգում
«Օրբելի ֆորում 2025»-ի շրջանակներում կայացած պանելային քննարկման ընթացքում միջազգային փորձագետները քննարկել են մեդիայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը ժամանակակից աշխարհակարգի ձևավորման, ապատեղեկատվության դեմ պայքարի և արհեստական ինտելեկտի ազդեցության համատեքստում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննարկման ընթացքում մասնակիցները անդրադարձան թվային տեխնոլոգիաների աննախադեպ զարգացմանը, դրանց ազդեցությանը ժամանակակից մեդիա միջավայրի վրա, ինչպես նաև արհեստական բանականությունից առաջացրած նոր մարտահրավերներին։
Քննարկմանը մասնակցեցին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը, Ռազմավարությունների և հաղորդակցության խորհրդատու, մեդիայի և հաղորդակցության քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն Լեոնարդ Նովին (Գերմանիա), Հնդկաստանի վարչապետի աշխատակազմի հաղորդակցության նախկին խորհրդական, ավագ լրագրող Պանկաջ Պաչաուրին (Հնդկաստան), լրագրող, արտաքին քաղաքական վերլուծաբան Բարչըն Յինանչը (Թուրքիա), Նյու Ջերսիի համալսարանի անվտանգության ուսումնասիրությունների ամբիոնի դոցենտ, գիտությունների թեկնածու Սքոթ Ֆիշերը (ԱՄՆ)։
Քննարկումը վարեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը, որն իր խոսքում ընդգծեց մեդիայի առանցքային դերը խաղաղության կառուցման գործընթացներում։
«Մեծապես կարևորում և չափազանց պատասխանատու եմ համարում, որ մեդիայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերին վերաբերող պանելային քննարկումը վերջին՝ ամփոփիչ պանելային քննարկումն է։ Այս երկու օրերի ընթացքում փորձագետները, քաղաքականություն մշակողները և քաղաքականություն իրականացնողները խոսում էին խաղաղության կառուցման և բազմակողմ համագործակցության մասին, ներկայացնում էին իրենց տեսլականը և գործնական քայլերը։ Սակայն թե ինչպես այդ քաղաքականությունն ու քայլերը կհասնեն յուրաքանչյուր քաղաքացու, այստեղ մեծապես կարևորվում է հենց մեդիայի դերը»,– նշեց Նազարյանը։
Գերմանիայից ժամանած մեդիա փորձագետ Լեոնարդ Նովին նշեց, որ տեղեկատվությունը կենսական նշանակություն ունի ժողովրդավարության և սոցիալական զարգացման համար։
«Այս ամենը տեղի է ունենում բազմաթիվ տեխնոլոգիական գործոնների ազդեցության ներքո։ Մարդիկ շատ հաճախ այլևս չեն վստահում լրագրությանը, իսկ քաղաքական գործոնները երբեմն դարձնում են մեդիան ավտորիտարիզմի գործիք։ Մենք ականատես ենք դառնում այն դարաշրջանի ավարտին, որը մինչ օրս ճանաչում էինք որպես դասական ժուռնալիստիկա, և այսօր այն կարող է ստանալ բոլորովին այլ ձև»,- ասաց նա։
Նովին ընդգծեց, որ արհեստական բանականության տարածումն ու մեդիայի կենտրոնացումը խոշոր ընկերությունների ձեռքում վտանգ են ներկայացնում տեղեկատվական բազմազանության և հասարակական վստահության համար։
Հնդկաստանի վարչապետի աշխատակազմի հաղորդակցության նախկին խորհրդական, ավագ լրագրող Պանկաջ Պաչաուրին իր խոսքում շեշտեց, որ տեղեկատվական դաշտում ձևավորվել է նոր իրականություն, որը համադրելի է կլիմայական ճգնաժամի հետ։
«Այսօր մենք ունենք ոչ միայն տեղեկատվական, այլև ապատեղեկատվական արդյունաբերություն։ Մեկ մեմը կամ մեկ կարճ տեսահոլովակը կարող է էական վնաս հասցնել հանրային գիտակցությանը։ Տեղեկատվական աղտոտվածությունը նույնքան վտանգավոր է, որքան օդի աղտոտվածությունը»,- ընդգծեց նա։
Նրա խոսքով՝ սոցիալական մեդիայի լայն տարածումը բարդացնում է տեղեկատվության վերահսկման և ստուգման գործընթացը։
«Աշխարհում ամեն օր ավելի քան 300 միլիարդ էլեկտրոնային նամակ է ուղարկվում, և մոտ 2,5 միլիարդ ֆեյսբուքյան հրապարակում է արվում։ Մարդկության կեսից ավելին սոցիալական մեդիայի ակտիվ օգտագործող է, ինչը մեծ պատասխանատվություն է դնում մեդիա ընկերությունների և լրագրողների վրա»,- եզրափակեց նա։
Քննարկման մասնակիցները ներկայացրել են մեդիայի ապագայի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները՝ ընդգծելով միջազգային համագործակցության, մեդիագրագիտության զարգացման և տեխնոլոգիական էթիկայի կարևորությունը՝ ապատեղեկատվության և հասարակական բևեռացման դեմ պայքարի համատեքստում։

На «Форуме Орбели 2025» эксперты обсудили роль медиа и информационных технологий в меняющемся мировом порядке
В ходе панельной дискуссии в рамках «Форума Орбели 2025» международные эксперты обсудили роль медиа и информационных технологий в контексте формирования современного миропорядка, борьбу с дезинформацией и влияние искусственного интеллекта. Как сообщает Арменпресс, в ходе дискуссии были затронуты темы беспрецедентного развития цифровых технологий, их влияния на современную медиасреду, а также новые вызовы, связанные с ИИ.
В обсуждении приняли участие: исполнительный директор Общественного телевидения Армении Ованнес Мовсисян; советник по стратегии и коммуникациям, директор Института медиа и коммуникационной политики (Германия) Леонард Нови; бывший советник по коммуникациям премьер-министра Индии, журналист Панкадж Пачаури (Индия); журналистка, аналитик по внешней политике Барчын Йинанч (Турция); доктор философии, доцент кафедры исследований безопасности Университета Нью-Джерси Скотт Фишер (США).
Модератором дискуссии выступила директор информационного агентства «Арменпресс» Нарине Назарян, которая в своем выступлении подчеркнула ключевую роль СМИ в процессах миротворчества.
«Я считаю важным и крайне ответственным, что панельная дискуссия, посвященная роли СМИ и информационных технологий, является последней, завершающей панельной дискуссией. В течение этих двух дней эксперты, политики и те, кто реализует политику, говорили о миротворчестве и многостороннем сотрудничестве, представляли свое видение и практические шаги. Однако в том, как эта политика и шаги дойдут до каждого гражданина, велика роль именно медиа», — отметила Назарян.
Медиаэксперт из Германии Леонард Нови отметил, что информация имеет жизненно важное значение для демократии и социального развития.
«Всё это происходит под влиянием множества технологических факторов. Люди зачастую перестают доверять журналистике, а политические факторы порой превращают СМИ в инструмент авторитаризма. Мы наблюдаем закат эпохи, которую до сих пор называли классической журналистикой, и сегодня она может принять совершенно иную форму», — сказал он.
Нови подчеркнул, что распространение искусственного интеллекта и концентрация СМИ в руках крупных компаний представляют угрозу информационному разнообразию и общественному доверию.
Экс-советник премьер-министра Индии по коммуникациям и известный журналист Панкадж Пачаури подчеркнул, что в информационном поле возникла новая реальность, сравнимая с климатическим кризисом.
«Сегодня у нас есть не только информационная, но и дезинформационная индустрия. Один мем или короткое видео могут нанести значительный ущерб общественному сознанию. Информационное загрязнение так же опасно, как и загрязнение воздуха», — подчеркнул он.
По его словам, повсеместное использование социальных сетей затрудняет контроль и проверку информации.
«Ежедневно по всему миру отправляется более 300 миллиардов электронных писем, а в Facebook публикуется около 2,5 миллиардов постов. Более половины человечества активно пользуется социальными сетями, что налагает большую ответственность на медиакомпании и журналистов», — заключил он.
Участники дискуссии представили свои наблюдения о будущем медиа, подчеркнув важность международного сотрудничества, развития медиаграмотности и технологической этики в контексте борьбы с дезинформацией и общественной поляризацией.