Հնարավորություն կա Հայաստանն իսկապես խաղաղության խաչմերուկ դարձնելու․ Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր է համարում Երևանի և Պեկինի միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտնեց «Օրբելի ֆորում. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի ընթացքում:
«Ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթում հղում կա նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծերին: Ակնհայտ է, որ նախագծերն ունեն բովանդակային առումով համընկնումներ: Այդ նախագծերը եզակի չեն: «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը, Tripp-ը մի կետ են, որոնք կարող են համատեղել տարբեր երկրներում ձևավորված բովանդակությունը և իմ կարծիքով դա գործնականում տեղի է ունենալու, պետք է լինել պրոֆեսիոնալ, հետևողական և համբերատար»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց՝ վերջին տարիների Հայաստանի արտաքին քաղաքական ընդգծումները ոչ թե բախվում են, այլ լրացնում են մեկը մյուսին, և դա է բալանսավորման և բալանսավորված արտաքին քաղաքականության էությունը:
«Վաշինգտոնի հռչակագրից հետո մի շարք գործընկեր երկրներում որոշակի մտահոգություններ եղան, բայց ժամանակի ընթացքում այդ մտահոգությունները ոչ միայն փարատված են, այլև գործընկեր երկրներից հետաքրքրություն կա մասնակցելու և ներկա լինելու տեղի ունեցող գործընթացներում: Այս առումով ոգևորված եմ, որ հնարավորություն կա Հայաստանն իսկապես դարձնել խաղաղության խաչմերուկ»,-նշեց ՀՀ վարչապետը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հռչակագիր էին ստորագրել, որի կետերից մեկով սահմանված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (կամ TRIPP) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ TRIPP-ը Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության բաղադրիչներից մեկն է։

Есть возможность действительно сделать Армению Перекрестком мира: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян считает важным подписанный между Ереваном и Пекином документ о стратегическом партнерстве. Как сообщает “Арменпресс”, Пашинян сделал это заявление в ходе международного форума “Орбели 2025. Строя мир и многостороннее сотрудничество”.
“В документе о стратегическом партнерстве упоминаются и проекты “Перекрёсток мира” и “Один пояс, один путь”. Очевидно, что эти проекты имеют содержательное пересечение. Эти проекты не являются уникальными. “Перекрёсток мира” и Tripp — это точка, которая может объединить содержание, сформированное в разных странах, и, на мой взгляд, это произойдёт на практике, мы должны быть профессиональны, последовательны и терпеливы”, — сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что внешнеполитические акценты Армении в последние годы не противоречат друг другу, а дополняют друг друга, и в этом суть балансирования и сбалансированной внешней политики.
“После Вашингтонской декларации у ряда стран-партнеров возникли определённые опасения, но со временем эти опасения не только развеялись, но и появился интерес со стороны стран-партнёров к участию и присутствию в текущих процессах. В этой связи я рад, что появилась возможность действительно сделать Армению Перекрёстком мира”, — отметил премьер-министр Армении.
8 августа в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп подписали декларацию, один из пунктов которой предусматривает, что Республика Армения будет сотрудничать с Соединёнными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (TRIPP) на территории Республики Армения. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что TRIPP является одним из компонентов инициативы правительства Армении “Перекрёсток мира”.