«Green Green» կազմակերպության շաբաթօրյակների հիմքում նաև էկոլոգիապես մաքուր կենցաղվարության քարոզն է
Մայրաքաղաքի Չարենցի փողոցի 1/3 հասցեում գտնվող երևանյան ճոպանուղու նախկին շենքում «Green Green» կազմակերպությունը և Կենտրոն վարչական շրջանի աշխատակիցները կազմակերպել էին հոբելյանական շաբաթօրյակ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Green Green» կազմակերպության հիմնադիր և ղեկավար Դանա Վերգիլյուշը հայտնեց, որ ավելի քան երեք տարի գործող իրենց կազմակերպությունը բնույթով էկոլոգիական է, որի գործունեության կարևոր ուղղություններից է շաբաթօրյակների կազմակերպումը ոչ միայն Երևանում, այլև Հայաստանի տարբեր վայրերում։ Վերոհիշյալ հասցեում կայացավ կազմակերպության հոբելյանական 150-րդ շաբաթօրյակը, որին մասնակցում էին նաև հարևանությամբ գտնվող Մաշտոցի անվան համալսարանի ուսանողները։
«Մեր առաջին շաբաթօրյակը կազմակերպել էինք Հրազդանի ձորում գտնվող Մանկական երկաթուղու հարակից այգում, ինչից հետո նման միջոցառումները մեզ համար դարձան կարևոր և նպատակային։ Երևանյան ճոպանուղու նախկին շենքը, որն այժմ գտնվում է լքված վիճակում, հաճախակի դառնում է աղբի կուտակման տեղ։ Այստեղ շաբաթօրյակ անցկացնելու որոշումը կայացրեցինք տեղի էկոակտիվիստների հետ, որոնց հետ կապ ենք հաստատել համացանցի միջոցով»,- ասաց Վերգիլյուշը։
Նա հայտնեց, որ իրենց կազմակերպությունը սերտորեն համագործակցում է ՏԻՄ-երի հետ, որոնք սովորաբար ֆինանսավորում են շաբաթօրյակային աշխատանքները։ Նրանք հատկացնում են գումարներ համապատասխան միջոցներ գնելու և դրանցով աղբահավաքման ու տեղանքի մաքրման աշխատանքները կազմակերպելու համար։ Տեղի կոմունալ ծառայությունները վերջում հավաքված աղբը տեղափոխում են համապատասխան աղբավայրեր։
«Մենք ամեն անգամ ոչ միայն հավաքում ենք աղբը, այլ կատարում ենք տեսակավորում։ Համապատասխան գույնի պարկերում առանձնացնում ենք պլաստիկե իրերը, մետաղները և ապակե առարկաները։ Դրանք ուղարկվում են վերամշակման։ Կարևոր է ոչ միայն աղբի հավաքումն ու ուղարկումը Նուբարաշենի աղբավայր, այլ նաև տեսակավորումը, որովահետև այն ամենը, ինչը կարող է լինել նոր իրերի պատրաստման ռեսուրս, մենք անպայման ուղարկում ենք վերամշակման։ Այստեղ հիմնականում կենցաղային աղբ է կուտակվել, մարդիկ գալիս են երևանյան ճոպանուղու լքված շենքի տարածք, իրենցից հետո թողնում են աղբն ու հեռանում»,- ասաց «Green Green» կազմակերպության հիմնադիրն ու ղեկավարը։
Վերգիլյուշը տեղեկացրեց, որ իրենք շաբաթօրյակների անցկացումը պլանավորում են նախախապես, երկու շաբաթ առաջ։ «Green Green»-ի հետ համագործակցող անձինք հայտնում են այն վայրերի մասին, որտեղ սովորաբար կուտակվում է աղբը և առաջարկում են տեղում անցկացնել համատեղ շաբաթօրյակներ։
«Նման միջոցառումների նպատակը նաև էկոլոգիապես մաքուր կենցաղվարության քարոզն է։ Մենք ձգում ենք այնպես անել, որ հնարավորինս շատ մարդիկ իմանան աղբահավաքման հանրային աշխատանքների կարևորության մասին, գիտակցեն, որ աղբ հավաքելը ամոթ չէ, այլ պախարակելի է չթույլատրված տեղերում աղբ նետելը։ Ուրախալի է, որ շատերն անտարբեր չեն և իրենց անմիջական մասնակցությամբ օգնում են մեր աշխատանքներում՝ անկախ նրանց սոցիալական կարգավիճակից, դիրքից կամ աշխատանքային գործունեությունից։ Ոմանք վաստակում են մեծ գումարներ, ստանում են բարձր աշխատավարձեր, բայցևայնպես գալիս են ու մասնակցում մեր շաբաթօրյակներին, որպեսզի օրինակ ծառայեն մյուսներին»,- ասաց Վերգիլյուշը։

В основе деятельности организации Green Green по уборке территории лежит также пропаганда экологичного образа жизни
Организация Green Green и сотрудники административного района Кентрон провели юбилейный субботник в здании бывшей ереванской канатной дороги, расположенного по адресу: улица Чаренца, 1/3, в столице.
В интервью Арменпресс основатель и руководитель организации Green Green Дана Вергилюш рассказала, что их организация, действующая более трёх лет, по сути экологическая, и одним из важных направлений её деятельности является проведение субботников не только в Ереване, но и в разных местностях Армении. По указанному адресу прошёл 150-й юбилейный субботник организации, в котором приняли участие и студенты соседнего Университета им.Маштоца.
«Свой первый субботник мы организовали в парке, прилегающем к Детской железной дороге в Разданской долине, после чего подобные мероприятия стали для нас важными и значимыми. Бывшее здание ереванской канатной дороги, ныне заброшенное, часто становится местом скопления мусора. Мы приняли решение провести здесь субботник совместно с местными экоактивистами, с которыми установили связь через интернет», – рассказала Вергилюш.
Она рассказала, что их организация тесно сотрудничает с местными органами власти, которые обычно финансируют уборку. Они выделяют средства на закупку необходимого оборудования и используют его для организации вывоза мусора и уборки территории. Местные коммунальные службы в конечном итоге вывозят собранный мусор на соответствующие полигоны.
«Мы каждый раз не только собираем мусор, но и сортируем его. Пластик, металл и стекло мы раскладываем по соответствующим цветным пакетам. Они отправляются на переработку. Важно не только собирать и отправлять мусор на Нубарашенский полигон, но и сортировать его, ведь всё, что может стать ресурсом для создания новых вещей, мы обязательно отдаём на переработку. Здесь скапливается в основном бытовой мусор, люди приезжают к заброшенному зданию ереванской канатной дороги, оставляют мусор и уезжают», — рассказал основатель и руководитель организации Green Green.
Вергилюш рассказала, что уборки планируются заранее, за две недели. Люди, сотрудничающие с Green Green, сообщают о местах скопления мусора и предлагают проводить совместные уборки прямо на месте.
«Цель подобных мероприятий – также популяризация экологичного образа жизни. Мы стремимся донести до как можно большего числа людей важность общественной деятельности по сбору мусора, до понимания того, что собирать мусор не стыдно, а выбрасывать его в неположенных местах – предосудительно. Отрадно, что многие люди неравнодушны и помогают нашей работе своим непосредственным участием, независимо от социального статуса, должности или рода деятельности. Некоторые зарабатывают много денег, получают высокие зарплаты, но всё равно приходят на наши субботники, чтобы подать пример другим», – сказала Вергилюш.