Ալեն Սիմոնյանն ակնկալում է Ալիևի և Էրդողանի մասնակցությունը Երևանում անցկացվելիք գագաթնաժողովին
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ակնկալում է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահները կմասնակցեն Երևանում 2026 թվականի մայիսին անցկացվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սիմոնյանը հայտնեց լրագրողների հետ զրույցում, պատասխանելով դիտարկմանը, թե ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների տեղեկությունների համաձայն՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի պատրաստվում մասնակցել գագաթնաժողովին:
«Այնուամենայնիվ, ակնկալում ենք, որ բոլոր այն երկրները, որ մասնակցել են մշտապես, հնարավորություն կգտնեն Հայաստանի Հանրապետություն այցելել այդ կարևորագույն միջոցառման ժամանակ: Ես չեմ կարծում, որ այդտեղ պետք է տեսնել այլ տրամաբանություն, որովհետև ակնհայտ է, որ նման բան լինելու պարագայում Ադրբեջանի նախագահը կամ կասեր, կամ պաշտոնական որևէ բան կլիներ»,- ասաց Սիմոնյանը:
Ազգային ժողովի նախագահը հայտնեց՝ ադրբեջանցի իր գործընկերոջ հետ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում անցկացված Եվրանեսթ ԽՎ միջոցառմանը ադրբեջանական պատվիրակության չմասնակցելուն:
«Իմ գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ նա խնդրեց ինձ, որ ես փոխանցեմ, որ նրանք Հայաստանի Հանրապետություն գալու հետ կապված որևէ խնդիր չունեն, և Եվրանեսթին նրանց չմասնակցելը պայմանավորված է զուտ այդ կազմակերպության հետ հարաբերություններով, և իրենք որևէ խնդիր չեն տեսնում մեր համագործակցության և փոխադարձ այցերի հետ կապված»,- նշեց ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց՝ պետք է պատրաստ լինել, որ ադրբեջանական պատվիրակություններն այցելելու են Երևան, իսկ հայկական պատվիրակություններն այցելելու են Բաքու:
«Իհարկե, կան հարցեր, որոնք պետք է քննարկվեն, մասնավորապես՝ մեր գերիների, պահվող անձանց հարցը, որը մեծագույն խնդիր է, բայց շփումները շարունակվելու են,  և մենք այդ շփումները խորացնելու ենք: Իմ ընկալումն է, որ ադրբեջանական կողմը նույն գծի վրա է»,-ասաց Սիմոնյանը:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա 2026 թվականի մայիսի 4-ին, Երևանում։ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել է, որ մասնակցության բանավոր հրավերներ են ներկայացվել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Հոկտեմբերի 30-ին ադրբեջանական Calibe-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել էր, որ Ադրբեջանի նախագահը մերժել է Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերը։

Speaker expects Aliyev and Erdogan to attend European Political Community Summit in Yerevan
Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan expects that the Presidents of Azerbaijan and Türkiye will participate in the 8th European Political Community Summit in Yerevan in 2026.
Simonyan was asked to comment at a press briefing on a report that Azerbaijani President Ilham Aliyev doesn’t plan to attend the summit.
“Nevertheless, we expect that all the countries that have participated regularly will have the opportunity to visit the Republic of Armenia during this important event. I don’t think any other logic should be read into it, because it is obvious that if such a situation were to occur, the President of Azerbaijan would have either spoken about it or issued an official statement,” Simonyan said.
The Speaker stated that during a recent meeting with his Azerbaijani counterpart, they also discussed the Azerbaijani delegation’s absence from the Euronest PA event held in Armenia.
“During my meeting with my counterpart, she asked me to convey that they have no issues regarding visiting the Republic of Armenia, and their non-participation in Euronest is solely related to their relations with that organization. They do not see any problem concerning our cooperation and reciprocal visits,” the Speaker said.
Simonyan noted that the sides must be ready for Azerbaijani delegations to visit Yerevan, while Armenian delegations will visit Baku.
“Of course, there are issues that need to be discussed, particularly the matter of our prisoners and detainees, which is a significant concern. However, interactions will continue, and we will work to deepen these contacts. My understanding is that the Azerbaijani side is aligned on this approach,” Simonyan said.
Armenia has invited the leaders of Türkiye and Azerbaijan to attend the 8th Summit of the European Political Community next year in Yerevan.