CTBTO-ն բարձր է գնահատում ՀՀ-ի ներդրումը միջուկային փորձարկումներից զերծ աշխարհ ունենալու գործում. Ռոբերտ Ֆլոյդի հարցազրույցը
Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի գործադիր քարտուղար Ռոբերտ Ֆլոյդը բարձ է գնահատում Հայաստանի ներդրումը միջուկային փորձարկումներից և միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ունենալու նպատակին հասնելու հարցում։
Ռոբերտ Ֆլոյդը նման տեսակետ է արտահայտել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում՝ ընդգծելով նաև այն հանգամանքը, որ իր գլխավորած կազմակերպության և Հայաստանի միջև համագործակցության մակարդակը շատ բարձր է։
-Պարոն Ֆլոյդ, ո՞րն է Ձեր՝ Հայաստան այցի նպատակը։
-Հայաստան այցելությունը հիանալի հնարավորություն է։ Հայաստանը մեր կազմակերպության մաս կազմող 187 երկրներից մեկն է։ Եվ ես այստեղ եմ շնորհակալություն հայտնելու համար։ Շնորհակալ ենք Հայաստանի կառավարությանը և երկրի տեխնիկական մասնագետներին՝ Միջուկային փորձարկումների արգելման համապարփակ պայմանագրին և իմ ղեկավարած կազմակերպության աշխատանքին նվիրվածության համար։ Հայաստանում տեղակայված է մեր մոնիթորինգի կայաններից մեկը, որը գլոբալ ցանցի մաս է կազմում և մեզ թույլ է տալիս իմանալ բնական և այլ բնույթի երևույթների մասին՝ ցանկացած վայրում, ցանկացած ժամանակ։ Հայաստանը շատ լավ է կառավարում այդ կայանը։ Հայաստանն ունի ազգային տվյալների կենտրոն։ Հայաստանն իր ձայնն է բարձրացնում միջուկային փորձարկումների արգելքի հասնելու նպատակի իրագործման համար։ Ահա թե ինչու եմ ես այստեղ, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեմ մեր հրաշալի գործընկերոջը։
-Անշուշտ, Դուք արդեն իսկ մի շարք հանդիպումներ եք ունեցել Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաների, փորձագետների և գիտնականների հետ․ ի՞նչ արդյունքներ են ունեցել այդ հանդիպումները։
Հայաստանում կան մարդիկ, որոնք անցել են մեր առաջարկած ուսուցումը միջազգային մոնիթորինգի համակարգի կողմից հավաքված տվյալների հետ աշխատելու համար, և կա հնարավորություն, որ ավելի շատ մարդիկ մասնակցեն ուսուցմանը։ Եվ հաջորդ տարի Հայաստանը կհյուրընկալի այս ուսումնական միջոցառումներից մեկը։ Եվ այսպես, Հայաստանից բավականին շատ մարդիկ կկարողանան մասնակցել դրան, ինչը նրանց կտա հմտությունների կատարելագործում, որոնք նրանք կօգտագործեն ոչ միայն մեր պայմանագրի նպատակների համար, այլև կարող են օգտագործել երկրաշարժերի մոնիթորինգի նպատակների համար այստեղ՝ Հայաստանում։
-Ինչպե՞ս է Հայաստանի ներգրավվածությունը CTBTO-ի հետ նպաստում տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության ամրապնդմանը, և ինչպե՞ս եք տեսնում Հայաստանի հետ համագործակցությունն այս ոլորտում:
Հայաստանի հետ համագործակցության մակարդակն արդեն շատ բարձր է։ Հայաստանն օգտագործում իր ձայնը մեր բազմակողմ հանդիպումների ժամանակ, և մենք գնահատում ենք դա։ Արտաքին գործերի փոխնախարարը վերջերս ելույթ ունեցավ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթվա ընթացքում և հպարտորեն ու լավ ներկայացրեց Հայաստանը։ Այսպիսով, մենք մեծ ներգրավվածություն ենք տեսնում միջուկային փորձարկումներից զերծ աշխարհի և, ի վերջո, միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ունենալու համար։ Հայաստանի աջակցությունը շատ համապարփակ և ամբողջական է։
-Քանի որ CTBTO-ն նշում է իր 30-ամյակը, այդուհանդերձ, դեռևս 9 երկիր պետք է վավերացնի Պայմանագիրը, որպեսզի այն ուժի մեջ մտնի: Ի՞նչ ուղերձ կփոխանցեք այն երկրներին, որոնք դեռ չեն վավերացրել պայմանագիրը, և ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի փորձն օրինակ ծառայել այդ երկրների համար:
Համապարփակ միջուկային փորձարկումների արգելման մասին պայմանագրի շրջանակներում մենք ունենք 44 երկրների ցանկ, որոնք պետք է վավերացնեն պայմանագիրը, որպեսզի այն դառնա իրավաբանորեն պարտադիր։ Եվ այդ 44-ի ցանկում կա 9 պետություն, որոնք դեռ պետք է վավերացնեն այն։ Նրանց մեծ մասն արդեն ստորագրել է, ինչը նշանակում է, որ նրանք հավատարիմ են պայմանագրին, բայց նրանք դեռ չեն կատարել վավերացման վերջին քայլը։ Մենք շարունակում ենք կապ հաստատել այդ երկրներից յուրաքանչյուրի հետ՝ խրախուսելու նրանց կատարել այդ քայլը՝ հասնելով պայմանագրի վերջնական վավերացմանը։ Մենք մշտապես գնահատում ենք Հայաստանի կողմից իր դիվանագիտական միջոցներով պայմանագիրը դեռևս չվավերացրած պետությունների հետ տարվող աշխատանքը։
-Եվ որո՞նք են այն 9 երկրները, որոնք դեռևս չեն վավերացրել Պայմանագիրը։
Այո, որպեսզի պայմանագիրն ուժի մեջ մտնի, անհրաժեշտ է դեռևս 9 երկրի վավերացում, և այդ երկրներն են՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Հնդկաստանը, Պակիստանը, Իսրայելը, Իրանը, Եգիպտոսը և Հյուսիսային Կորեան։ Նրանցից շատերի համար կան հանգամանքներ, որոնք դժվարացնում են առաջընթացն այդ հարցում, բայց Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագիրն արդեն իսկ զարմանալի հաջողություն է։ Զարմանալի է, սակայն, երբ հաշվի եմ առնում, որ պայմանագրի ստեղծումից՝ 1996 թվականի սեպտեմբերից առաջ, ամբողջ աշխարհում տեղի է ունեցել ավելի քան 2000 միջուկային փորձարկում, իսկ փաստաթղթի՝ ստորագրման համար բացվելու օրվանից մինչև հիմա՝ գրեթե 30 տարի անց, ընդամենը 10 փորձարկում և 21-րդ դարում՝ միայն մեկ պետություն (խմբ․՝ Հյուսիսային Կորեա), հասկանում եմ, որ Պայմանագիրը զարմանալի հաջողություններ է գրանցում։ Չնայած այն իրավաբանորեն պարտադիր չէ, այդուհանդերձ, երկրները բոլոր փորձարկումները դադարեցնելու մասին դիրքորոշում են ընդունել, ինչը, կարծում եմ, մեծ հաջողություն է։
-Որքանո՞վ եք վստահ, որ CTBTO-ի ստուգման ռեժիմը կարող է հուսալիորեն տարբերակել միջուկային փորձարկումները բնական երևույթներից, այդ առումով կա՞ն վերջերս տեղի ունեցած իրադարձություններ, որոնց մասին կցանկանայիք կիսվել։
Ստորգետնյա միջուկային փորձարկման լինել-չլինելը ստուգելու համար մենք օգտագործում ենք սեյսմիկ տվյալները. խոսքը երկրակեղևի տատանումների մասին է: Սովորաբար մենք ունենում ենք բնական երկրաշարժեր կամ կարող ենք պայթյուններ ունենալ հանքարդյունաբերական գործունեության հետևանքով, բայց եթե տեղի ունենա ստորգետնյա միջուկային պայթյուն, ապա մեր կայանների ցանցը պետք է արձանագրի դա, և մեր վերլուծաբանները պետք է հասկանան, որ դա միջուկային պայթյուն էր, և ոչ թե որևէ այլ բան: Մենք կարող ենք դա անել: Մեր գլոբալ ցանցն ավելի քան 90%-ով ամբողջական է, և մեզ վստահություն է տալիս, որ մենք կհայտնաբերենք և կարող ենք հայտնաբերել միջուկային պայթյուն մոլորակի ամբողջ մակերևույթի ցանկացած քառակուսի կիլոմետրի վրա, և որ մենք կարող ենք այն առանձնացնել այլ տեսակի պայթյուններից կամ բնական երկրաշարժերից: Վերջերս՝ մոտ մեկ տարի առաջ, Իրանի հյուսիսում տեղի ունեցան մի քանի փոքր թվացող երկրաշարժեր: Սոցիալական ցանցերը շատ հետաքրքրված էին դրանցով՝ կարծելով, որ դրանք հնարավոր միջուկային փորձարկումներ են։ Բայց երբ մենք վերլուծեցինք բոլոր տվյալները, հայտարարեցինք, որ դրանք բնական երկրաշարժեր են, ինչի արդյունքում սոցիալական ցանցերում առկա այդ ամբողջ ակտիվությունը դադարեց։ Եվ շատ երկրներ թեթևացած շունչ քաշեցին, քանի որ միջուկային փորձարկում չէր եղել։
-Կարո՞ղ եք ներկայացնել ձեր համակարգի կողմից միջուկային ստուգումից բացի հավաքվող տվյալների այլ առավելությունների մասին, օրինակ՝ դրա դերի մասին բնական աղետների նախազգուշացման, գիտական հետազոտությունների կամ շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի գործում:
Մեր միջազգային մոնիթորինգի համակարգը հավաքում է չորս տարբեր տեսակի տվյալներ․ սեյսմիկ տվյալներ, երկրակեղևի տատանումներ, մթնոլորտում տատանումների ձայներ, օվկիանոսում տատանումներ կամ մթնոլորտում առկա ռադիոակտիվ նյութեր։ Այդ բոլոր տվյալները հեռարձակվում են արբանյակով և ուղարկվում Վիեննա։ Մենք դրանք հավաքում ենք Միջազգային տվյալների կենտրոնում, ապա հասանելի ենք դարձնում մեր պայմանագրի անդամ բոլոր պետություններին։ Այս պայմանագիրը ստորագրած բոլոր երկրները՝ բոլոր 187-ը, կարող են հասանելիություն ունենալ բոլոր տվյալներին։ Այնուհետև երկրները կարող են օգտագործել այդ տվյալները քաղաքացիական նպատակներով, ինչպիսիք են բնական աղետների մոնիթորինգը, երկրաշարժերի, հրաբխային ակտիվությունների, ցունամիների մասին տեղեկությունները։ Նրանք կարող են դրանք օգտագործել որոնողական-փրկարարական նպատակներով։ Եթե մեր սենսորներից եկող ազդանշանը կարողանա գտնել, թե որտեղ կարող էր խնդիր լինել, նրանք կարող են այն օգտագործել ցանկացած գիտական նպատակի համար: Մենք ունենք միջոցներ, որոնք կարող ենք ձեռնարկել՝ տվյալների հավաքածուները տարբեր ոլորտների հետազոտողների հետ կիսելու նպատակով: Տվյալները նախատեսված են կիսվելու համար և հասանելի են բոլոր մասնակից պետություններին: Սա տեղեկատվության վիրտուալ գանձարան է ամբողջ աշխարհի հետազոտողների և քաղաքացիական նպատակների համար:
-Պարոն Ֆլոյդ, շնորհակալություն հանգամանալից զրույցի համար․ կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
Ես իսկապես գնահատում եմ Հայաստանի հետաքրքրությունը միջուկային փորձարկումներից և, ի վերջո, միջուկային զենքից զերծ աշխարհ տեսնելու հարցում։
Հայաստանը կիսում է այս տեսակետը աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների հետ, և հիանալի է ունենալ աշխարհի տարբեր երկրների այս գործընկերությունը՝ ողջ մարդկության համար ավելի լավ աշխարհ ստեղծելու համար։

Executive Secretary of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO) Dr. Robert Floyd has praised the high-level cooperation with Armenia.
In an interview with Armenpress during his visit to Armenia, Dr. Robert Floyd emphasized that he highly appreciates Armenia’s contribution to achieving the goal of a world free of nuclear tests and nuclear weapons.
Armenpress - Mr. Floyd, what is the purpose of your visit to Armenia?
Dr. Robert Floyd - Visiting Armenia is a wonderful opportunity. Armenia is one of the 187 countries that are part of our organization, and I am here to express my gratitude. We are thankful to the Government of Armenia and the country’s technical experts for their commitment to the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty and to the work of the organization I lead.
One of our monitoring stations, which is part of the global network, is located in Armenia. This network enables us to detect and understand natural and other types of phenomena anywhere in the world, at any time. Armenia manages that station very well. The country also has a national data center and actively raises its voice in support of achieving the goal of banning nuclear tests.
That is why I am here — to express my appreciation to our excellent partner.
Armenpress - You have already held several meetings with various Armenian officials, experts, and scientists. What have been the outcomes of those meetings?
Dr. Robert Floyd - There are people in Armenia who have completed the training we offer on working with data collected by the International Monitoring System, and there is an opportunity for more people to participate in such training. Next year, Armenia will host one of these training events.
This means that quite a number of participants from Armenia will be able to take part, which will allow them to further develop their skills — skills they can apply not only for the purposes of our Treaty but also for earthquake monitoring here in Armenia.
Armenpress - How does Armenia’s involvement with the CTBTO contribute to strengthening regional and global security, and how do you view cooperation with Armenia in this area?
Dr. Robert Floyd - The level of cooperation with Armenia is already very high. Armenia uses its voice effectively in our multilateral meetings, and we highly value that. Recently, the Deputy Minister of Foreign Affairs spoke at the High-Level Week of the UN General Assembly in New York and represented Armenia proudly and excellently.
Through this, we see strong engagement in efforts to achieve a world free of nuclear tests and, ultimately, free of nuclear weapons. Armenia’s support is very comprehensive and thorough.
Armenpress - As the CTBTO marks its 30th anniversary, there are still nine countries that need to ratify the Treaty for it to enter into force. What message would you convey to those countries that have not yet ratified the Treaty, and how can Armenia’s experience serve as an example for them?
Dr. Robert Floyd - Within the framework of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty, there is a list of 44 countries that must ratify the Treaty for it to become legally binding. Among these 44, nine countries still need to complete ratification. Most of them have already signed the Treaty, which shows their commitment, but they have not yet taken the final ratification step.
We continue to engage with each of these countries to encourage them to complete this step and achieve the Treaty’s full entry into force. We also consistently appreciate Armenia’s diplomatic efforts in working with countries that have not yet ratified the Treaty.
Armenpress: And which are the nine countries that have not yet ratified the Treaty?
Dr. Robert Floyd - Yes, for the Treaty to enter into force, ratification by nine more countries is still required. These countries are the Russian Federation, the People’s Republic of China, the United States of America, India, Pakistan, Israel, Iran, Egypt, and North Korea. For many of them, there are circumstances that make progress difficult, but the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty has already been an extraordinary success.
It is remarkable, however, when you consider that before the Treaty was opened for signature in September 1996, more than 2,000 nuclear tests had been conducted worldwide, whereas in the nearly 30 years since the Treaty’s opening for signature, there have been only 10 tests — and in the 21st century, just [by] one state [North Korea]. This demonstrates that the Treaty has achieved remarkable successes.
Even though it is not legally binding, countries have adopted a stance of halting all nuclear tests, which, I believe, is a major achievement.
Armenpress - How confident are you that the CTBTO’s verification regime can reliably distinguish nuclear tests from natural phenomena, and are there any recent events you would like to share in this regard?
Dr. Robert Floyd - To verify whether an underground nuclear test has taken place, we use seismic data — that is, measurements of vibrations in the Earth’s crust. Usually, we record natural earthquakes or explosions from mining activities, but if an underground nuclear detonation occurs, our network of stations should detect it, and our analysts must determine that it was a nuclear explosion, not something else. We are capable of doing this.
Our global network is over 90% complete, which gives us confidence that we can detect a nuclear explosion anywhere on the planet and distinguish it from other types of explosions or natural earthquakes.
Recently, about a year ago, several small earthquakes occurred in northern Iran. Social media was very active about these events, speculating that they might be nuclear tests. However, after we analyzed all the data, we announced that they were natural earthquakes. This quickly calmed the online discussion, and many countries breathed a sigh of relief because no nuclear test had taken place.
Armenpress - Could you describe other benefits of your system beyond nuclear verification, for example, its role in natural disaster early warning, scientific research, or environmental monitoring?
Dr. Robert Floyd - Our international monitoring system collects four types of data: seismic data, earth crust vibrations, infrasound - atmospheric pressure waves, hydroacoustic signals (ocean vibrations), and radioactive materials in the atmosphere. All of this data is transmitted via satellite to Vienna, where it is collected at the International Data Centre and made available to all member states of the Treaty.
All 187 countries that have signed the Treaty can access these data. They can use it for civilian purposes, such as monitoring natural disasters, tracking earthquakes, volcanic activity, and tsunamis. The data can also support search and rescue operations: if a sensor detects a signal indicating a possible incident, authorities can locate the area of concern.
Additionally, the data can be used for scientific research. The system is designed to share datasets with researchers in various fields, making it a virtual treasury of information for scientists and for civil applications worldwide.
Armenpress - Mr. Floyd, thank you for the detailed conversation. Would you like to add anything?
Dr. Robert Floyd - I truly appreciate Armenia’s interest in creating a world free of nuclear testing and, ultimately, free of nuclear weapons.
Armenia shares this view with nearly all countries around the world, and it is truly encouraging to see such international cooperation aimed at building a better world for all of mankind.