CTBTO-ն բարձր է գնահատում ՀՀ-ի ներդրումը միջուկային փորձարկումներից զերծ աշխարհ ունենալու գործում. Ռոբերտ Ֆլոյդի հարցազրույցը
Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի գործադիր քարտուղար Ռոբերտ Ֆլոյդը բարձ է գնահատում Հայաստանի ներդրումը միջուկային փորձարկումներից և միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ունենալու նպատակին հասնելու հարցում։
Ռոբերտ Ֆլոյդը նման տեսակետ է արտահայտել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում՝ ընդգծելով նաև այն հանգամանքը, որ իր գլխավորած կազմակերպության և Հայաստանի միջև համագործակցության մակարդակը շատ բարձր է։
-Պարոն Ֆլոյդ, ո՞րն է Ձեր՝ Հայաստան այցի նպատակը։
-Հայաստան այցելությունը հիանալի հնարավորություն է։ Հայաստանը մեր կազմակերպության մաս կազմող 187 երկրներից մեկն է։ Եվ ես այստեղ եմ շնորհակալություն հայտնելու համար։ Շնորհակալ ենք Հայաստանի կառավարությանը և երկրի տեխնիկական մասնագետներին՝ Միջուկային փորձարկումների արգելման համապարփակ պայմանագրին և իմ ղեկավարած կազմակերպության աշխատանքին նվիրվածության համար։ Հայաստանում տեղակայված է մեր մոնիթորինգի կայաններից մեկը, որը գլոբալ ցանցի մաս է կազմում և մեզ թույլ է տալիս իմանալ բնական և այլ բնույթի երևույթների մասին՝ ցանկացած վայրում, ցանկացած ժամանակ։ Հայաստանը շատ լավ է կառավարում այդ կայանը։ Հայաստանն ունի ազգային տվյալների կենտրոն։ Հայաստանն իր ձայնն է բարձրացնում միջուկային փորձարկումների արգելքի հասնելու նպատակի իրագործման համար։ Ահա թե ինչու եմ ես այստեղ, որպեսզի շնորհակալություն հայտնեմ մեր հրաշալի գործընկերոջը։
-Անշուշտ, Դուք արդեն իսկ մի շարք հանդիպումներ եք ունեցել Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաների, փորձագետների և գիտնականների հետ․ ի՞նչ արդյունքներ են ունեցել այդ հանդիպումները։
Հայաստանում կան մարդիկ, որոնք անցել են մեր առաջարկած ուսուցումը միջազգային մոնիթորինգի համակարգի կողմից հավաքված տվյալների հետ աշխատելու համար, և կա հնարավորություն, որ ավելի շատ մարդիկ մասնակցեն ուսուցմանը։ Եվ հաջորդ տարի Հայաստանը կհյուրընկալի այս ուսումնական միջոցառումներից մեկը։ Եվ այսպես, Հայաստանից բավականին շատ մարդիկ կկարողանան մասնակցել դրան, ինչը նրանց կտա հմտությունների կատարելագործում, որոնք նրանք կօգտագործեն ոչ միայն մեր պայմանագրի նպատակների համար, այլև կարող են օգտագործել երկրաշարժերի մոնիթորինգի նպատակների համար այստեղ՝ Հայաստանում։
-Ինչպե՞ս է Հայաստանի ներգրավվածությունը CTBTO-ի հետ նպաստում տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության ամրապնդմանը, և ինչպե՞ս եք տեսնում Հայաստանի հետ համագործակցությունն այս ոլորտում:
Հայաստանի հետ համագործակցության մակարդակն արդեն շատ բարձր է։ Հայաստանն օգտագործում իր ձայնը մեր բազմակողմ հանդիպումների ժամանակ, և մենք գնահատում ենք դա։ Արտաքին գործերի փոխնախարարը վերջերս ելույթ ունեցավ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակի շաբաթվա ընթացքում և հպարտորեն ու լավ ներկայացրեց Հայաստանը։ Այսպիսով, մենք մեծ ներգրավվածություն ենք տեսնում միջուկային փորձարկումներից զերծ աշխարհի և, ի վերջո, միջուկային զենքից զերծ աշխարհ ունենալու համար։ Հայաստանի աջակցությունը շատ համապարփակ և ամբողջական է։
-Քանի որ CTBTO-ն նշում է իր 30-ամյակը, այդուհանդերձ, դեռևս 9 երկիր պետք է վավերացնի Պայմանագիրը, որպեսզի այն ուժի մեջ մտնի: Ի՞նչ ուղերձ կփոխանցեք այն երկրներին, որոնք դեռ չեն վավերացրել պայմանագիրը, և ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի փորձն օրինակ ծառայել այդ երկրների համար:
Համապարփակ միջուկային փորձարկումների արգելման մասին պայմանագրի շրջանակներում մենք ունենք 44 երկրների ցանկ, որոնք պետք է վավերացնեն պայմանագիրը, որպեսզի այն դառնա իրավաբանորեն պարտադիր։ Եվ այդ 44-ի ցանկում կա 9 պետություն, որոնք դեռ պետք է վավերացնեն այն։ Նրանց մեծ մասն արդեն ստորագրել է, ինչը նշանակում է, որ նրանք հավատարիմ են պայմանագրին, բայց նրանք դեռ չեն կատարել վավերացման վերջին քայլը։ Մենք շարունակում ենք կապ հաստատել այդ երկրներից յուրաքանչյուրի հետ՝ խրախուսելու նրանց կատարել այդ քայլը՝ հասնելով պայմանագրի վերջնական վավերացմանը։ Մենք մշտապես գնահատում ենք Հայաստանի կողմից իր դիվանագիտական միջոցներով պայմանագիրը դեռևս չվավերացրած պետությունների հետ տարվող աշխատանքը։
-Եվ որո՞նք են այն 9 երկրները, որոնք դեռևս չեն վավերացրել Պայմանագիրը։
Այո, որպեսզի պայմանագիրն ուժի մեջ մտնի, անհրաժեշտ է դեռևս 9 երկրի վավերացում, և այդ երկրներն են՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Հնդկաստանը, Պակիստանը, Իսրայելը, Իրանը, Եգիպտոսը և Հյուսիսային Կորեան։ Նրանցից շատերի համար կան հանգամանքներ, որոնք դժվարացնում են առաջընթացն այդ հարցում, բայց Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագիրն արդեն իսկ զարմանալի հաջողություն է։ Զարմանալի է, սակայն, երբ հաշվի եմ առնում, որ պայմանագրի ստեղծումից՝ 1996 թվականի սեպտեմբերից առաջ, ամբողջ աշխարհում տեղի է ունեցել ավելի քան 2000 միջուկային փորձարկում, իսկ փաստաթղթի՝ ստորագրման համար բացվելու օրվանից մինչև հիմա՝ գրեթե 30 տարի անց, ընդամենը 10 փորձարկում և 21-րդ դարում՝ միայն մեկ պետություն (խմբ․՝ Հյուսիսային Կորեա), հասկանում եմ, որ Պայմանագիրը զարմանալի հաջողություններ է գրանցում։ Չնայած այն իրավաբանորեն պարտադիր չէ, այդուհանդերձ, երկրները բոլոր փորձարկումները դադարեցնելու մասին դիրքորոշում են ընդունել, ինչը, կարծում եմ, մեծ հաջողություն է։
-Որքանո՞վ եք վստահ, որ CTBTO-ի ստուգման ռեժիմը կարող է հուսալիորեն տարբերակել միջուկային փորձարկումները բնական երևույթներից, այդ առումով կա՞ն վերջերս տեղի ունեցած իրադարձություններ, որոնց մասին կցանկանայիք կիսվել։
Ստորգետնյա միջուկային փորձարկման լինել-չլինելը ստուգելու համար մենք օգտագործում ենք սեյսմիկ տվյալները. խոսքը երկրակեղևի տատանումների մասին է: Սովորաբար մենք ունենում ենք բնական երկրաշարժեր կամ կարող ենք պայթյուններ ունենալ հանքարդյունաբերական գործունեության հետևանքով, բայց եթե տեղի ունենա ստորգետնյա միջուկային պայթյուն, ապա մեր կայանների ցանցը պետք է արձանագրի դա, և մեր վերլուծաբանները պետք է հասկանան, որ դա միջուկային պայթյուն էր, և ոչ թե որևէ այլ բան: Մենք կարող ենք դա անել: Մեր գլոբալ ցանցն ավելի քան 90%-ով ամբողջական է, և մեզ վստահություն է տալիս, որ մենք կհայտնաբերենք և կարող ենք հայտնաբերել միջուկային պայթյուն մոլորակի ամբողջ մակերևույթի ցանկացած քառակուսի կիլոմետրի վրա, և որ մենք կարող ենք այն առանձնացնել այլ տեսակի պայթյուններից կամ բնական երկրաշարժերից: Վերջերս՝ մոտ մեկ տարի առաջ, Իրանի հյուսիսում տեղի ունեցան մի քանի փոքր թվացող երկրաշարժեր: Սոցիալական ցանցերը շատ հետաքրքրված էին դրանցով՝ կարծելով, որ դրանք հնարավոր միջուկային փորձարկումներ են։ Բայց երբ մենք վերլուծեցինք բոլոր տվյալները, հայտարարեցինք, որ դրանք բնական երկրաշարժեր են, ինչի արդյունքում սոցիալական ցանցերում առկա այդ ամբողջ ակտիվությունը դադարեց։ Եվ շատ երկրներ թեթևացած շունչ քաշեցին, քանի որ միջուկային փորձարկում չէր եղել։
-Կարո՞ղ եք ներկայացնել ձեր համակարգի կողմից միջուկային ստուգումից բացի հավաքվող տվյալների այլ առավելությունների մասին, օրինակ՝ դրա դերի մասին բնական աղետների նախազգուշացման, գիտական հետազոտությունների կամ շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի գործում:
Մեր միջազգային մոնիթորինգի համակարգը հավաքում է չորս տարբեր տեսակի տվյալներ․ սեյսմիկ տվյալներ, երկրակեղևի տատանումներ, մթնոլորտում տատանումների ձայներ, օվկիանոսում տատանումներ կամ մթնոլորտում առկա ռադիոակտիվ նյութեր։ Այդ բոլոր տվյալները հեռարձակվում են արբանյակով և ուղարկվում Վիեննա։ Մենք դրանք հավաքում ենք Միջազգային տվյալների կենտրոնում, ապա հասանելի ենք դարձնում մեր պայմանագրի անդամ բոլոր պետություններին։ Այս պայմանագիրը ստորագրած բոլոր երկրները՝ բոլոր 187-ը, կարող են հասանելիություն ունենալ բոլոր տվյալներին։ Այնուհետև երկրները կարող են օգտագործել այդ տվյալները քաղաքացիական նպատակներով, ինչպիսիք են բնական աղետների մոնիթորինգը, երկրաշարժերի, հրաբխային ակտիվությունների, ցունամիների մասին տեղեկությունները։ Նրանք կարող են դրանք օգտագործել որոնողական-փրկարարական նպատակներով։ Եթե մեր սենսորներից եկող ազդանշանը կարողանա գտնել, թե որտեղ կարող էր խնդիր լինել, նրանք կարող են այն օգտագործել ցանկացած գիտական նպատակի համար: Մենք ունենք միջոցներ, որոնք կարող ենք ձեռնարկել՝ տվյալների հավաքածուները տարբեր ոլորտների հետազոտողների հետ կիսելու նպատակով: Տվյալները նախատեսված են կիսվելու համար և հասանելի են բոլոր մասնակից պետություններին: Սա տեղեկատվության վիրտուալ գանձարան է ամբողջ աշխարհի հետազոտողների և քաղաքացիական նպատակների համար:
-Պարոն Ֆլոյդ, շնորհակալություն հանգամանալից զրույցի համար․ կցանկանայի՞ք որևէ բան հավելել։
Ես իսկապես գնահատում եմ Հայաստանի հետաքրքրությունը միջուկային փորձարկումներից և, ի վերջո, միջուկային զենքից զերծ աշխարհ տեսնելու հարցում։
Հայաստանը կիսում է այս տեսակետը աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների հետ, և հիանալի է ունենալ աշխարհի տարբեր երկրների այս գործընկերությունը՝ ողջ մարդկության համար ավելի լավ աշխարհ ստեղծելու համար։

CTBTO высоко ценит вклад Армении в дело мира, свободного от ядерных испытаний: интервью Роберта Флойда
Исполнительный секретарь Организации Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ОДВЗЯИ - CTBTO) Роберт Флойд высоко оценивает вклад Армении в достижение цели создания мира, свободного от ядерных испытаний и ядерного оружия.
Роберт Флойд сказал об этом в интервью корреспонденту “Арменпресс”, подчеркнув, что уровень сотрудничества между возглавляемой им организацией и Арменией весьма высок.
— Господин Флойд, какова цель Вашего визита в Армению?
— Визит в Армению — прекрасная возможность. Армения — одна из 187 стран, входящих в нашу организацию. И я здесь, чтобы поблагодарить вас. Мы благодарны правительству Армении и техническим экспертам страны за их приверженность Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний и работе организации, которую я возглавляю. В Армении находится одна из наших станций мониторинга, которая является частью глобальной сети, позволяющей нам получать информацию о природных и других явлениях в любом месте и в любое время. Армения прекрасно управляет этой станцией. В Армении есть национальный центр обработки данных. Армения выступает за достижение цели запрета ядерных испытаний. Именно поэтому я здесь, чтобы поблагодарить нашего замечательного партнера.
— Несомненно, у Вас уже был ряд встреч с различными официальными лицами, экспертами и учёными в Армении. Каковы были результаты этих встреч?
— В Армении есть специалисты, прошедшие обучение по работе с данными, собранными международной системой мониторинга, которое мы предложили, и есть вероятность, что в обучении примут участие и другие участники. В следующем году Армения проведёт одно из таких обучающих мероприятий. Таким образом, в нём смогут принять участие многие армяне, что даст им возможность улучшить свои навыки, которые они смогут использовать не только для целей нашего контракта, но и для целей мониторинга землетрясений здесь, в Армении.
– Каким образом сотрудничество Армении с ОДВЗЯИ способствует укреплению региональной и глобальной безопасности, и как Вы оцениваете сотрудничество с Арменией в этой области?
— Уровень сотрудничества с Арменией уже очень высок. Армения использует свой голос на наших многосторонних встречах, и мы это ценим. Заместитель министра иностранных дел недавно выступил в Нью-Йорке в рамках Недели высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН и с гордостью и достоинством представил Армению. Таким образом, мы видим активную поддержку мира, свободного от ядерных испытаний, и, в конечном итоге, мира, свободного от ядерного оружия. Поддержка Армении весьма всеобъемлюща и абсолютна.
– ОДВЗЯИ отмечает свое 30-летие, но ещё девять стран должны ратифицировать Договор для его вступления в силу. Какое послание Вы бы передали странам, которые ещё не ратифицировали Договор, и каким образом опыт Армении может послужить для них примером?
— В рамках Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний, есть список из 44 стран, которые должны ратифицировать Договор, чтобы он стал юридически обязывающим. И среди этих 44 есть девять, которые ещё не ратифицировали его. Большинство из них уже подписали Договор, что означает их приверженность Договору, но они ещё не сделали последний шаг – ратификацию. Мы продолжаем обращаться к каждой из этих стран, побуждая их сделать этот шаг, ведущий к окончательной ратификации Договора. Мы неизменно высоко ценим работу, которую Армения проводит по дипломатическим каналам с государствами, ещё не ратифицировавшими Договор.
— И какие страны ещё не ратифицировали Договор?
— Да, для вступления Договора в силу необходима ратификация ещё 9 стран, а именно: Российской Федерации, Китайской Народной Республики, Соединённых Штатов Америки, Индии, Пакистана, Израиля, Ирана, Египта и Северной Кореи. Для многих из них существуют обстоятельства, затрудняющие прогресс в этом вопросе, но Договор о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний уже является поразительным успехом. Однако удивительно, что с момента заключения Договора, до сентября 1996 года, по всему миру было проведено более 2000 ядерных испытаний, а с момента его открытия для подписания и до настоящего времени, почти 30 лет спустя, было проведено всего 10 испытаний, а в XXI веке – лишз одно государство (прим. Северная Корея), и я понимаю, что Договор добился поразительных успехов. Хотя он не имеет обязательной юридической силы, страны, тем не менее, заняли позицию о прекращении всех испытаний, что, на мой взгляд, является большим успехом.
— Насколько Вы уверены, что система мониторинга ОДВЗЯИ способна надёжно отличить ядерные испытания от природных явлений? Есть ли какие-либо недавние события, о которых вы хотели бы рассказать?
— Чтобы проверить, произошло ли подземное ядерное испытание, мы используем сейсмические данные. Речь идёт о колебаниях земной коры. Обычно у нас происходят естественные землетрясения или взрывы, связанные с горнодобывающей деятельностью, но если происходит подземный ядерный взрыв, наша сеть станций должна его зафиксировать, и наши аналитики должны понять, что это был именно ядерный взрыв, а не что-то другое. Мы можем это сделать. Наша глобальная сеть готова более чем на 90%, и это даёт нам уверенность в том, что мы сможем обнаружить ядерный взрыв на любом квадратном километре всей поверхности планеты и отличить его от других типов взрывов или природных землетрясений. Недавно, около года назад, на севере Ирана произошло несколько, казалось бы, небольших землетрясений. В социальных сетях ими очень заинтересовались, думая, что это могут быть ядерные испытания. Но когда мы проанализировали все данные, мы объявили, что это были естественные землетрясения, что привело к прекращению всей этой активности в социальных сетях. И многие страны вздохнули с облегчением, поскольку никаких ядерных испытаний не было.
– Можете ли Вы рассказать нам о других преимуществах данных, собираемых Вашей системой, помимо данных об испытаниях ядерного оружия, например, о её роли в предупреждении стихийных бедствий, научных исследованиях или мониторинге окружающей среды
— Наша международная система мониторинга собирает четыре различных типа данных: сейсмические данные, данные о сейсмических волнах, атмосферных колебаниях, океанских волнах и радиоактивных веществах в атмосфере. Все эти данные передаются по спутнику в Вену. Мы собираем их в Международном центре данных, а затем предоставляем всем государствам-участникам нашего договора. Все 187 стран, подписавших этот договор, имеют доступ ко всем этим данным. Затем эти данные могут использоваться в гражданских целях, таких как мониторинг стихийных бедствий, информация о землетрясениях, вулканической активности и цунами. Они могут использовать их для поисково-спасательных операций. Если сигнал с наших датчиков позволяет определить место возможной проблемы, они могут использовать его в любых научных целях. Мы принимаем меры для обмена наборами данных с исследователями в различных областях. Данные предназначены для совместного использования и доступны всем государствам-участникам. Это настоящая сокровищница информации для исследователей и гражданских целей по всему миру.
— Господин Флойд, спасибо за обстоятельную беседу. Хотите что-нибудь добавить?
— Я очень ценю стремление Армении к миру, свободному от ядерных испытаний и, в конечном счёте, миру, свободному от ядерного оружия.
Армения разделяет эту точку зрения практически со всеми странами мира, и замечательно, что существует такое партнёрство стран всего мира ради создания лучшего мира для всего человечества.