Երևանում կայացել է ԵՄ-Հայաստան ներդրումների համակարգման հարթակի չորրորդ հանդիպումը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի Արևելյան հարևանության և Թուրքիայի հարցերով տնօրեն Ադրիեն Կիրալիի համանախագահությամբ Կառավարությունում կայացել է ԵՄ-Հայաստան ներդրումների համակարգման հարթակի չորրորդ հանդիպումը:
Փոխվարչապետը հանդես է եկել բացման խոսքով և բարձր է գնահատել Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերությունների մակարդակը՝ այդ համատեքստում կարևորելով այս հարթակի դերը։
«Հայաստան-Եվրամիություն քաղաքական երկխոսությունը և ընդլայնվող գործընկերության օրակարգը հիմնված են կայուն զարգացման, տնտեսական աճի և տարածաշրջանի դիմակայունության բարձրացմանը միտված նույնական մոտեցումների վրա։ Այս հարթակը միավորում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, Եվրամիության և Միջազգային ֆինանսական կազմակերպութուններին՝ խթանելով ներդրումներ, որոնք նպաստում են կայուն զարգացմանը և տնտեսական աճին»,- նշել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է Տնտեսական ներդրումային Պլանի իրականացման շրջանակներում գրանցված առաջընթացը, անդրադարձ է կատարվել ընթացիկ և նախատեսվող ներդրումային ծրագրերին:
Հարթակի քննարկմանը նախորդել է փոխվարչապետի հանդիպումը Եվրոպական հանձնաժողովի ԵՄ ԱԳԵԾ և ԵՀ-ի համատեղ բարձրաստիճան պատվիրակության հետ, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող գործընկերության օրակարգային հարցերին, այդ թվում՝ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության բաղադրիչներին:

The 4th meeting of the EU-Armenia Investment Coordination Platform was held in Yerevan, co-chaired by Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Adrienn Kiraly, Director for Eastern Neighborhood and Institutional Development at the Directorate-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission.
The Deputy Prime Minister delivered an opening speech and praised the level of relations between Armenia and the European Union, emphasizing the role of this platform in that context, the government said in a press release.
“The Armenia-EU political dialogue and the expanding partnership agenda are based on shared approaches aimed at sustainable development, economic growth, and increasing the resilience of the region. This platform brings together the Armenian government, the European Union, and international financial institutions to promote investments that contribute to sustainable development and economic growth,” he said.
During the discussion, the progress made in the implementation of the Economic Investment Plan was presented, and current and planned investment projects were reviewed.
Prior to the platform discussion, the Deputy Prime Minister held a meeting with the joint high-level delegation of the EU EEAS and EC, during which the Armenia-EU expanding partnership agenda items were addressed, including components of high-level political dialogue.