Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 6.8 տոկոսով
Հայաստանից արտահանումը հունվար-օգոստոսին նվազել է 48.8 տոկոսով, սակայն միայն հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 6.8 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Հունվար-օգոստոս ամիսներին ապրանքների արտահանումը նվազել է 48.8 տոկոսով, որին հիմնականում նպաստել է ոսկու, արծաթի և պլատինի վերաարտահանման կտրուկ նվազումը: Իսկ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 6.8 տոկոսով»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Հունվար-օգոսոս ամիսներին Հայաստան ապրանքների ներմուծումը նվազել է 34.9 տոոկսով: Նախարարը սա նույնպես հիմնականում պայմանավորեց վերաարտահանման նվազմամբ:

Exports of Armenian-made products grow 6.8%
Exports from Armenia decreased by 48.8% from January to August; however, the export of goods of Armenian origin grew by 6.8%, Finance Minister Vahe Hovhannisyan has said.
“From January to August, exports of goods decreased by 48.8%, mainly due to a sharp decline in the re-export of gold, silver, and platinum. Meanwhile, exports of goods of Armenian origin grew by 6.8%,” Hovhannisyan told legislators at a parliamentary committee debate of the 2026 budget bill.
From January to August, Armenia’s imports of goods decreased by 34.9%. The minister attributed this mainly to a decline in re-exports.