ՀՀ նախագահն ընդունել է Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից՝ նշելով, որ արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի անունից նախագահ Խաչատուրյանին է հանձնել Արամ Ա-ի գահակալության 30-ամյակի առթիվ հրատարակված հատորը՝ փոխանցելով նաև Վեհափառ Հայրապետի ջերմ ողջույններն ու օրհնությունը։
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել թանկարժեք նվերի համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է ընդունել այն։ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Արամ Ա Կաթողիկոսի հոգևոր և ազգային գործունեությունը՝ ընդգծելով նրա մշտական նվիրվածությունը համահայկական միասնության և մեր ժողովրդի արժեհամակարգի պահպանման գործում։ Նախագահն իր հերթին խնդրել է իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Վեհափառ Հայրապետին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման, երիտասարդ սերնդի հոգևոր ու ազգային դաստիարակության, ինչպես նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեությանն առնչվող հարցերի։ Քննարկվել են համահայկական միասնությունը զորացնող նախաձեռնությունների շարունակականության ապահովման ուղիներ։
Արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը փոխանցել է Արամ Ա Կաթողիկոսի հույսն ու ակնկալիքը, որ մեր կյանքում նկատվող մտահոգիչ երևույթները Աստծո օրհնությամբ և բարիքի առաջնորդությամբ կգտնեն իրենց դրական լուծումը՝ հանուն մեր ժողովրդի միասնության, խաղաղության և բարգավաճման։

Президент Армении принял архиепископа Шаана Саргсяна
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял архиепископа Шаана Саргсяна. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Аппарате президента, отметив, что архиепископ Саргсян от имени Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I передал президенту Хачатуряну том, изданный по случаю 30-летия интронизации Арама I, также тёплые приветствия и благословения Его Святейшества.
Президент Хачатурян выразил благодарность за ценный подарок и отметил, что для него большая честь принять его. Президент Республики высоко оценил духовную и национальную деятельность Католикоса Арама I, подчеркнув его неизменную преданность сохранению общеармянского единства и системы ценностей нашего народа. Президент, в свою очередь, попросил передать свои тёплые приветствия и наилучшие пожелания Его Святейшеству.
В ходе встречи стороны затронули вопросы, связанные с укреплением связей между Арменией и Диаспорой, духовным и национальным воспитанием подрастающего поколения, а также деятельностью Всеармянского фонда “Айастан”. Обсуждались пути обеспечения преемственности инициатив, укрепляющих общеармянское единство.
Архиепископ Саргсян передал надежду и ожидания Католикоса Арама I, что тревожные явления, наблюдаемые в нашей жизни, с Божьего благословения и, руководствуясь благом, найдут своё позитивное решение во имя единства, мира и процветания нашего народа.